Білизна звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білизна звичайна

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Рід: Білизна (Aspius)
Вид: Білизна звичайна
Aspius aspius
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Aspius aspius
Віківиди: Aspius aspius
EOL: 225105
ITIS: 639538
МСОП: 2178
NCBI: 98928

Білизна́ звичайна, або жерех (Aspius aspius) — риба родини коропових, з видовженим, стиснутим з боків тілом, великим ротом, добре розвиненою нижньою щелепою і високим спинним плавцем.

Довжина до 80 см, вага до 4 (інколи 10—12) кг. Живиться рибою та іншими дрібними тваринами. Поширена в річках і солонувато-водних лиманах басейнів Чорного, Азовського і Каспійського морів.

В умовах лиманів і пониззя річок — напівпрохідна риба: навесні заходить в річки для розмноження, влітку нагулюється в лиманах, восени залягає в річках «на ями». Має промислове значення.

Білизна — швидкий та сильний хижак, володар поверхневих вод. Молодь полює зграями, більші риби — поодинці. Типовий спосіб полювання — білизна вистрибує з води та сильно б'є по поверхні передньою частиною тіла, оглушуючи дрібну рибу, а після цього — поїдає її. Рибалки завжди можуть знайти білизну саме за цими голосними сплесками та за річковими птахами, які завжди кружляють навколо місця полювання білизни.

Аматорська ловля[ред. | ред. код]

Білизна є рибою дуже обережною, лякливою і водночас сильною та витривалою. Через її важковловимість білизна є одним з найцінніших трофеїв спінінгіста та нахлистовика. Білизну ловлять на поверхневі блешні, воблери, сбіруліно, спеціальні мушки з кольорових ниток — вабики. Дуже ефективним для ловлі білизни є девон — швидкісна обертова блешня.

Джерела[ред. | ред. код]