Білик Богдан Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білик Богдан Васильович
Білик Богдан Васильович.jpg
Народився 12 вересня 1931(1931-09-12)
Сокаль, окупована ЗУНР
Помер 28 грудня 2014(2014-12-28) (83 роки)
Львів
Місце проживання Львів
Громадянство Україна Україна
Діяльність науковець
Alma mater Львівський лісотехнічний інститут
Сфера інтересів лісівництво
Заклад Національний лісотехнічний університет України
Вчене звання професор
Науковий ступінь кандидат технічних наук
Нагороди Відмінник освіти України

Білик Богдан Васильович (нар. 12 вересня 1931, Сокаль, тепер Львівська область, Україна) — † 28 грудня 2014, Львів) — український лісівник, професор кафедри лісових машин і гідравліки Національного лісотехнічного університету України, кандидат технічних наук, доцент. Член-кореспондент Лісівничої академії наук України[1].

Біографія[ред. | ред. код]

Білик Богдан народився 12 вересня 1931 року в місті Сокаль в сім'ї вчителів Білик Василя та Стефанії. Навчався в початковій школі в Сокалі, згодом — у 1-3 класах Сокальської гімназії (1941—1944). 1948 року закінчив Сокальську середню школу[2]. Вищу освіту здобув у Львівському лісотехнічному інституті за спеціальністю — «Лісоінженерна справа», кваліфікація — «Інженер-технолог».

1953 року розпочав педагогічну діяльність у Львівському лісотехнічному інституті асистентом кафедри сухопутного транспорту лісу. В 1960—1963 роках був аспірантом цієї кафедри, у 1963—1967 — асистентом і старшим викладачем. 1965 року при Московському лісотехнічному інституті захистив кандидатську дисертацію з технічних наук за спеціальністю «Машини і механізми лісорозробок, лісозаготівель, лісового господарства і деревообробних підприємств» на тему «Иследование режимов работы лесовозных автомобилей в горных районах Карпат». У 1968 році йому присвоєно вчене звання доцента по кафедрі транспорту лісу Львівського лісотехнічного інституту. З 1967 по 1992 роки працював доцентом кафедри механізації лісорозробок і транспорту лісу, а з 1992 року по 2002 декан, професор кафедри лісових машин і гідравліки Національного лісотехнічного університету України.

З 1971 року здійснює керівництво аспірантурою. Під його керівництвом захищено 2 кандидатських дисертації. Викладацьку роботу проводить за спеціальністю «Обладнання лісового комплексу», викладає дисципліну «Теорія та проектування самохідних лісових машин».

В листопаді 1993 року його обрано членом-кореспондентом Лісівничої Академії Наук України, нагороджений знаком «Відмінник освіти України» (1995), за вагомий внесок у підготовку висококваліфікованих фахівців та плідну наукову і педагогічну діяльність йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України» (1999).

З квітня 1993 р. працює деканом Лісомеханічного факультету Українського державного лісотехнічного університету. Після проголошення незалежності України проводить активну громадську діяльність. У 1992 р. був одним із засновників Асоціації викладачів і співробітників лісотех­нічного інституту і став її головою. Брав активну участь в заснуванні національної спілки педагогічних і наукових працівників Львівщини і є членом її ради. Він член Наукового товариства ім. Шевченка, «Просвіти» і Всеукраїнського Педагогічного Товариства ім. Ващенка.[3]

Наукові праці[ред. | ред. код]

Напрямком наукових досліджень професора Білика Б. В. є дослідження динаміки лісотранспортних засобів, моделювання динамічних процесів у трансмісії та ходовій системі колісних машин та оптимізація їх параметрів, створення відповідного програмного комп'ютерного забезпечення. Богдан Васильович Білик автор понад 100 наукових статей у вітчизняних та зарубіжних виданнях, автор і співавтор науково-популярної та навчально-методичної літератури:

  • Білик Б. В. Проектування самохідних лісових машин: Навчальний посібник. — Київ-Львів: 1998. — 195 с.
  • Білик Б. В., Адамовський М. Г. Теорія самохідних лісових машин: Навчальний посібник. — Київ-Львів: 1998. — 208 с.
  • Білик Б. В., Адамовський М. Г. Проектування самохідних лісових машин: вибір параметрів, компонування і тяговий розрахунок. — Львів: 2005. — 164 с.
  • Білик Б. В. Вибір параметрів, компонування і тяговий розрахунок колісних харвестерів. Методичні вказівки до курсового і дипломного проектування. — Львів: НЛТУ України, 2005. — 102 с.
  • Білик Б. В. Конструювання і розрахунок коробки передач автотранспортного засобу. — Львів: НЛТУ України, 2006. − 42 с.
  • Білик Б. В., Кусий А. Г., Борис М. М. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Автомобілі та трактори». — Львів: РВВ НЛТУ України, 2008. — 77 с.
  • Білик Б. В. Структура процесу проектування лісотранспортних засобів і вимоги до математичного моделювання // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України: Збірник науково-технічних праць. Випуск 3.1. — Львів: УкрДЛТУ, 1995. — С. 66-74.
  • Білик Б. В., Борис М. М., Кусий А. Г. Крутильні коливання в трансмісіях повнопривідних машин з реактивними контурами // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України: Збірник науково-технічних праць. — Львів: НЛТУ України. — 2008. — Випуск 18.2. — С. 236—241.

Нагороди[ред. | ред. код]

За плідну багаторічну наукову працю професору Білику було присвоєно ряд звань:

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]