Білогородка (Києво-Святошинський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Білогородка
COA Bilohorodka, Kyivska, Ukraine.svg FLA Bilohorodka, Kyivska.svg
Герб Білогородки Прапор Білогородки
Білогородкацерква.jpg
Країна Україна Україна
Область Київська область
Район/міськрада Бучанський район
Рада Білогородка сільська рада
Код КОАТУУ 3222480401
Облікова картка Білогородка 
Основні дані
Населення 5781
Площа 55 км²
Поштовий індекс 08140
День села 29 вересня
Географічні дані
Географічні координати 50°23′39″ пн. ш. 30°13′53″ сх. д. / 50.39417° пн. ш. 30.23139° сх. д. / 50.39417; 30.23139Координати: 50°23′39″ пн. ш. 30°13′53″ сх. д. / 50.39417° пн. ш. 30.23139° сх. д. / 50.39417; 30.23139
Водойми р. Ірпінь
Відстань до
обласного центру
22 км
Відстань до
районного центру
12 км
Найближча залізнична станція Тарасівка
Відстань до
залізничної станції
8 км
Місцева влада
Адреса ради 08140, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Білогородка, вул. Володимирська, 33
Карта
Білогородка. Карта розташування: Україна
Білогородка
Білогородка
Білогородка. Карта розташування: Київська область
Білогородка
Білогородка
Мапа

CMNS: Білогородка у Вікісховищі

Білогоро́дка — село Бучанського району Київської області, розташоване на правому березі річки Ірпінь, за 22 км від Києва, з яким сполучене шосейним шляхом, і за 8 км від залізничної станції Боярка. Білогородській сільраді підпорядковані населені пункти Білогородка і Шевченкове.

Історія[ред. | ред. код]

Білогородський горб, с. Білогородка
Пам'ятник князю Володимиру
Де ля Фліз. Білогородка (1854)

Територія сучасної Білогородки була заселена здавна. В селі виявлено залишки пізньотрипільського поселення (III тисячоліття до н. е.), могильник епохи бронзи (II—І тисячоліття до н. е.), посуд зарубинецької культури (II ст. до н. е.—II ст. н. е.). У VII—IX ст. тут існувало слов'янське поселення, де згодом виникло місто Білгород.

Білгород був одним з пунктів у системі оборони від нападів кочівників. Уперше згадується він в літопису під 980 роком; на той час місто з прилеглими землями знаходилось в особистому володінні великого князя київського Володимира Святославича, тут розташовувався князівський палац. 991 року в Білгороді було збудовано фортецю, і місто стало одним з найміцніших форпостів в обороні Київської Русі від кочовиків. Розкопками Вікентія Хвойки в 19091910 роках та Інституту археології АН УРСР в 1947 році виявлено фортифікаційні споруди з цегли, дерева і землі, кам'яні фундаменти двох храмів, а також багато окремих знахідок, що свідчать про високий рівень господарства, техніки і культури Руської держави 11—13 ст. В ці часи площа дитинця Білгорода становила близько 10 га, а всіх міських укріплень — близько 85 га. Білгород був місцем перебування єпископа і тимчасовою резиденцією київських князів.

Залишки давнього Білгорода добре збереглися. Дотепер на березі Ірпеня можна бачити його потужні укріплення — глибокий рів і вал заввишки 10—12 метрів, що мав досить складну конструкцію з дерев'яних зрубів, заповнених цеглою-сирцем. Рів і вал оточували місто, яке займало площу понад 120 га. Білгород був одним із найбільших міст Русі і за своїм розміром перевищував такі давньоруські міста, як Чернігів, Переяслав, і не поступався перед багатьма середньовічними західноєвропейськими столицями.

Під захистом фортеці поруч з князівським палацом і хоромами бояр та дружинників селилися ремісники і торговці. В XI—XII ст. Білгород був значним ремісничо-торговим центром. Він стояв на торговому шляху, що йшов з Києва до Галичини, Польщі й далі на захід. На території давнього міста розкопано гончарне горно, косторізну, ковальську та інші ремісничі майстерні. Полив'яні плитки, виготовлені білгородськими майстрами, відзначалися складною орнаментацією. Білгород відігравав значну роль і в політичному житті Руської держави. Він був тимчасовою резиденцією київських князів і місцем перебування єпископа. Білгородом намагалися оволодіти князі, які претендували на київський престол.

На початку XII ст. Володимир Мономах посадив у Білгороді свого старшого сина Мстислава-Гаральда з наміром зробити його згодом великим князем. Претендуючи на київський престол, у 1151 році місто прагнув захопити князь Юрій Долгорукий. Під стінами Білгорода не раз відбувалися бої, які вирішували долю Київської держави. Один з епізодів тривалої боротьби з печенігами відбито в легенді про «білгородський кисіль», записаній у літописі під 997 роком. У ній розповідається, як печеніги, скориставшись відсутністю Володимира Святославича, обложили Білгород. У місті почався голод. За порадою винахідливого городянина жителі викопали два колодязі, в один з них опустили діжку з киселем, у другий — з медом і почастували ними запрошених печенізьких послів. Повіривши, що сама земля годує білгородців, печеніги зняли облогу.

Мешканці Білогородського товариства.
Мал. П'єра Де ля Фліза (1848)

Про другий невдалий похід печенігів, яким завдали тут поразки дружини богатирів Альоші Поповича і Яна Усмошвеця, розповідається в літопису під 1004 роком. У 1136 році під стінами міста відбувся бій з половцями, під час якого останні були розбиті. Білгород являв собою значний культурний осередок Київської Русі. Виявлені тут житла XI—XII ст. відрізнялися від звичайних будинків того часу більшими розмірами, складалися не з одного, а з двох приміщень, стіни їх нерідко були облицьовані різнокольоровими полив'яними плитками. Про велич і красу давнього Білгорода дають уяву залишки двох кам'яних храмів, зокрема церкви Дванадцяти апостолів, збудованої 1197 року. Підлога церкви була покрита різно-кольоровими полив'яними плитками, а бані — свинцевими листами. Дотепер збереглися залишки стінного фрескового розпису золотом.

Велике квітуче місто було вщент зруйноване під час монголо-татарської навали у 1240 році. Через деякий час воно відродилося.

Білгород[ред. | ред. код]

Літописний Білгород

Поіменно відомо чотири древлянських міста: Коростень (Іскоростень), Овруч, Олевськ, Малин. Але є і п'яте древлянське місто X століття — Білгород, земельна столиця Святослава Древлянського, сина Володимира і Малфреди Чеської. Правда, літопис приховує цей ранг Білгорода, заради чого в статті 988 року, де мова йде про роздачу Володимиром князювань синам, згадує земельні столиці, куди посаджені всі сини, крім Святослава. Про нього ж ухильно сказано, що він посаджений батьком у Древлянській землі. Та академіку Рибакову вдалось розгадати, що Святослав Древлянський княжив саме в Білгороді.

Подібно до Любеча, древній Білгород став за століття селом.

Вали древлянського Білгорода[ред. | ред. код]

Вали літописного Білгорода

Висота валів становить приблизно 60 метрів, ширина валів така, що по верху їх йшла колись дорога. Наймогутніший і найкрутіший вал дитинця (тобто кремля) — з південної сторони. З валів відкривається велична панорама — древня дорога на захід вела колись у Чехію, а з півдня приходили печеніги. Під стінами дитинця тече річка Ірпінь. Валами оперезані не тільки дитинець Білгорода, але і посад. Всередині посадських валів знайдені дерев'яні зруби, туго набиті сирцем.

Будинки древлянського міста X століття давно зникли, але вали Білгорода стоять і до сьогодні.

Літописний колодязь, Білогородка

Періоди Литовський та Речі Посполитої[ред. | ред. код]

Після битви на Синіх Водах 1362 року Білгород опинився під владою феодального Великого князівства Литовського. З того часу він став називатися Білогородкою. Спочатку вона належала до Київському замку, а з 1560 року — великому князю литовському.[джерело?]

16 жовтня 1604 року в селі зупинялося українсько-польське військо яке 20 червня 1605 року захопило Москву.[1]

Певний час маєтність Білогородку посідали князі Острозькі, після них — князі Корецькі. Потім від останніх Білогородка перейшла в посідання київського каштеляна Максиміліяна Бжозовського[2]

Повстання Хмельницького[ред. | ред. код]

Через місто на початку 1649 року проїжджала «комісія у справах козаків» — де-факто дипмісія — на чолі з Адамом Киселем. Тут посланці короля взнали, що кияни не хочуть пускати їх до свого міста. До Білогородки на таємні перемовини з А. Киселем приїжджав з Києва митрополит у супроводі кількох ченців.[3]

Білогородка на карті XVIII століття

Населення[ред. | ред. код]

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 5954 особи, з яких 2748 чоловіків та 3206 жінок.[4]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкала 5871 особа.[5]

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[6]

Мова Відсоток
українська 96,75 %
російська 2,86 %
білоруська 0,20 %
гагаузька 0,09 %
німецька 0,03 %
вірменська 0,02 %

Релігія[ред. | ред. код]

20 листопада 2007 року в селі було освячено церкву на честь архістратига Михаїла.

Церкви довгий час в селі не було. Після Німецько-радянської війни зібралася громада і почалися звершуватися богослужіння в одній із хатин. Проте в 60-ті роки минулого століття і цей храм було закрито.

Нинішнє відродження почалося на початку 90-х років, коли місцевій громаді для відправлення богослужінь було виділено одне з приміщень бібліотеки.

У селі також є діюча церква Православної церкви України та громада Української греко-католицької церкви.

Дерев'яна церква існувала у 1780 р., за штатом відносилася до 5-го класу. Клірові відомості, метричні книги, сповідні розписи церкви Воскресіння Христового м-ка Білогородка (приписне с.* Ігнатівка) Київської сот. Київського п., з 1795 р. Київського пов. Київського нам., з 1797 р. Київського пов. і губ., ХІХ-ХХ ст. Білогородської волості зберігаються в ЦДІАК України. https://cdiak.archives.gov.ua/baza_geog_pok/church/bilo_005.xml

Вулиці[ред. | ред. код]

Список вулиць Володимирська, Житомирська, Олександра Саєнка, Жовтнева, Київська, Князя Володимира, Княгині Ольги, Князя Рюрика (вулиця названа на честь князя Рюрика Ростиславича), Левадна ,Набережна, Осіння, Різдвяна, Садова, Спаська,Ставкова, Франка, Шкільна, Пасічна, Михайла Величка.

Пам'ятники[ред. | ред. код]

 • Пам'ятник «Городище стародавнього міста Білгород»
 • Пам'ятник Князю Володимиру

Економіка[ред. | ред. код]

Тут зареєстроване, зокрема, ТзОВ «ЄВРО-АВТО-АЛЬЯНС»[7].

Котеджні містечка[ред. | ред. код]

 • «Villaggo (Віладжо)»[8]- котеджне містечко, яке стало переможцем премії EE Real Estate Forum 2017 за найкреативніший дизайн екстер'єру
 • «Зелений Бульвар»
 • «Вайтхолл»
 • «Саммервіль»
 • «Garmonia (Гармонія)»

Котеджні містечка знаходяться на території с. Білогородка, проекти зведені з використанням сучасних технологій і матеріалів.

Спорт[ред. | ред. код]

Ветерани ФК «Динамо» випробовують газон оновленого стадіону перед урочистим матчем

Сільська рада докладає багато зусиль для розвитку футболу в селі. Сьогодні в селі функціонує дитячо-юнацька спортивна школа. Дитячі команди грають в чемпіонаті м. Києва. В Білогородці діє спортивний клуб «Олімп — 5», в якому є секція боксу, боротьби та тренажерний зал. Директор — А. Рискулов.

25 вересня 2010 р. в рамках святкування Дня села було відкрито оновлений стадіон у селі. На церемонію відкриття були запрошені ветерани футбольного клубу Динамо (Київ) які провели товариську зустріч з ветеранами ФК «Білогородка».

У лютому 2017 р. був заснований дитячий футбольний клуб «Білгород Сіті», головним тренером і президентом якого став майстер спорту міжнародного класу з футзалу Юрій Усаковський, а спортивним директором і віце-президентом — Олексій Алексєєнко. Клуб стрімко розвивається і за 2017 вже налічує більше 100 дітей, та встиг вибороти золоті, бронзові медалі на престижному міжнародному футбольному турнірі Fragaria Cup 2017 у Словацькій Республіці, та бронзові медалі в Чемпіонаті Києва (діти 2007 року народження).[9]

Відомі люди[ред. | ред. код]

Народилися[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Похід на Москву / П. Блавацький. – Київ: Видавець Корбуш, 2020. – 208 с. ISBN 978-966-2955-49-1
 2. Biłhorod… — S. 229.
 3. Новицький І. Адам Кисіль, воєвода київський // В. Щербак (упорядник, автор передмови). Коли земля стогнала. — К. : Наукова думка, 1995. — С. 352. — ISBN 5-319-01072-9. (рос.)
 4. Кількість наявного та постійного населення по кожному сільському населеному пункту, Київська область (осіб) - Регіон, Рік, Категорія населення , Стать (1989(12.01)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 15 листопада 2019. 
 5. Кількість наявного населення по кожному сільському населеному пункту, Київська область (осіб) - Регіон , Рік (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 15 листопада 2019. 
 6. Розподіл населення за рідною мовою, Київська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 15 листопада 2019. 
 7. ЄВРО-АВТО-АЛЬЯНС
 8. vsekottedzhi.com.ua/ua/complex/kg-villaggo
 9. Výsledkový servis. vysledky.4sport.sk. Процитовано 2019-01-13. 
 10. Тинченко Я. Офіцерський корпус Армії Української Народної Республіки (1917—1921): Наукове видання. — К. : Темпора, 2007. — 257 с. ISBN 966-8201-26-4
 11. Онищенко Олег Петрович

Література[ред. | ред. код]