Біляль ібн Рібах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біляль ібн Рібах
араб. بلال بن رباح
Народився 580
Аксумське царство
Помер 642 або 641[1]
Дамаск, Праведний халіфат
Поховання Баб-ель-Сагір
Країна  Праведний халіфат
Діяльність Сахаба
Учасник Битва при Бадрі і Conquest of Meccad
Суспільний стан Муедзин
Конфесія іслам

Біляль ібн Рібах аль-Хабаші (араб. بلال بن رباح الحبشي‎; 592, Мекка — 640, Дамаск) — один з найвідоміших сподвижників пророка Мухаммеда, перший муедзин. Біляль був чорношкірим рабом і одним з перших прийняв іслам. Відомий також як Ібн Хамам. Ототожнюється з Білан Бунамою (або Йоном Бунамою, Білалі Кейта), засновником династії малійських імператорів Кейта.

Біографія[ред. | ред. код]

Його батько, Рабах, був родом з Ефіопії. Мати звали — Хамамою. Біляль був рабом одного з впливових мекканців, якого звали Умайя ібн Халаф. Біляль був одним з перших мусульман і через це його стали піддавати нестерпним тортурам. Господар Біляля клав його на розпечений пісок і клав на його груди важкий камінь, але він стійко переносив всі тортури і не відрікся від ісламу. Згодом він був викуплений Абу Бакр ас-Сиддіком за величезну на ті часи ціну. У 622 році Біляль разом з іншими мусульманами зробив хіджру в Медину[2].

Біляль ібн Рабах брав участь у всіх великих боях між мусульманами і многобожниками. У битві при Бадрі, Біляль зіткнувся віч-на-віч зі своїм колишнім господарем. Він повідомив про це своїм товаришам, які і вбили Умайя ібн Халафа разом з його сином[2].

Після смерті пророка Мухаммада, Біляль був в Сирії і брав участь у війнах з візантійцями. При взятті мусульманами Єрусалиму, він зустрів Праведного халіфа Умара і разом з ним увійшов в місто. Разом з ними в Єрусалимі перебували Абу Убайда ібн аль-Джаррах, Муаз ібн Джабаль, Амр ібн аль-Ас і інші сподвижники пророка[2].

До кінця життя Біляль оселився в Сирії, де і помер у віці близько 60 років. Незадовго до смерті, він відвідав Медину, де зустрівся з онуками пророка Мухаммада — Хасаном і Хусейном і з іншими своїми друзями. За одними даними у нього не було дітей, а за іншими — він залишив після себе сім синів, один з яких вважається засновником малійской династії Кейта[3]

Похований на кладовищі Баб-ель-Сагір у Дамаску.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Али-заде, А. А. Билал аль-Хабаши // Исламский энциклопедический словарь. — М. : Ансар, 2007. — С. 164.
  • Bilāl b. Rabāḥ // Encyclopaedia of Islam. 2 ed. — Leiden : BrillOnline, 1960—2005.
  • Curtis, Edward E. Islam in Black America: identity, liberation, and difference in African-American Islamic thought. — 2002. — P. 119. — ISBN 0-7914-5370-7.(англ.)
  • H.M. Ashtiyani. Bilâl d’Afrique, le muezzin du Prophète, Montréal, Abbas Ahmad al-Bostani, la Cité du Savoir. — 1999. — ISBN 2-9804196-4-8.(фр.)