Біляче хутро (геральдика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ви́вірка
Деталі
Використання тинктура

Ви́вірка (лат. varius, давньофр. vair) — тинктура у геральдиці. Належить до класу геральдичних хутр.

Особливості

[ред. | ред. код]

Найчастіше використовувалося натуральне хутро блакитної (сірої) білки. Звичай прийшов з середньовіччя і до геральдикуи від древніх германців, чиї бойові щити покривалися хутром. З хутра досить легко можна було вирізувати ту або іншу фігуру, яка і прибивалася потім до щита цвяхами.

Особливість забарвлення виробів з білки полягала в чергуванні сіро-блакитного і білого хутра, оскільки шкірки зшивалися, утворюючи чергування забарвлення спини і черевця названого хутрового звірятка. Також дуже часто дороге хутро замінювалося вирізками з дешевої матерії (сукно), у вигляді шашок, ромбів, фестонів і т. д.

Шраффіровка і колірне відображення

[ред. | ред. код]
Біляче хутро в гербі міста Катайська

Графічно у чорно-білому варіанті найчастіше позначається білими і чорними щитоподібними фігурами, розташованими поперемінно. При зображенні в кольорі — чергуються сіро-блакитні і білі фігури, іноді в природному вигляді, але частіше за допомогою хвилеподібних ліній або, з XIV століття, під впливом готичного стилю, у вигляді так званих «залізних шапочок», що утворюють візерунок.

Залізні шапочки зазвичай розташовані рядами, чергуючись за забарвленням. Назва візерунку дана герольдами, ймовірно, унаслідок подібності з бойовими шапками тієї епохи. Звичайно прийняте число залізних шапочок — не більше 2-х з половиною в кожному ряду, якщо їх більше, то це називається «зменшеним білячим хутром», в зворотному випадку — «збільшеним білячим хутром». У французькій геральдиці встановлено також певне число рядів: якщо число рядів в щиті перевищує чотири, то це називається «menu-vair», коли ж менше, то називається «beffroy». Кожен ряд шапочок називається «tire». Одинична, така, що стоїть окремо в щиті, залізна шапочка вважається в геральдиці за просту фігуру і описується як така.

Різновиди білячого хутра:

  1. Звичайне біляче хутро — сині залізні шапочки в срібному полі, розташовані рядами, упоперек щита (Feh, vair).
  2. Перевернене біляче хутро (Sturzfeh) — сині шапочки перевернені, а білі — стоячі.
  3. Поставлений в стовпі (Pfahlfeh) — шапочки розташовані одна під іншою, так що вершина нижньої опирається в основу верхньої.
  4. Поставлений в стовп і перевернений (Sturzpfahlfeh).
  5. Протибілячий (Cegenfeh, centre vair) — один ряд шапочок стоячий, а наступний перевернений, так що шапочки сходяться підставами.
  6. Протибілячий перевернений (Sturzgegenfeh) — переверненим є перший ряд, a стоячим — другий і т. д.
  7. Біляче хутро з різноколірними шапочками (неправильних кольорів) (Buntfeh).
  8. Біляче хутро з горностаєвими шапочками (Hermelinfeh).
  9. Біляче хутро з гачкоподібними шапочками (Krütckenfeh, potent) — зустрічається лише в англійській геральдиці.
  10. Біляче хутро зі змінними гачкоподібними шапочками (Wechselkruckenfeh).

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Біляче хутро (геральдика)