Біотехнологічний ліцей «Радовель»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біотехнологічний ліцей "Радовель"
Біотехнологічний ліцей Радовель Загальний вид.jpg
Тип ліцей
Країна Україна
51°08′59″ пн. ш. 27°50′31″ сх. д. / 51.14972° пн. ш. 27.84194° сх. д. / 51.14972; 27.84194Координати: 51°08′59″ пн. ш. 27°50′31″ сх. д. / 51.14972° пн. ш. 27.84194° сх. д. / 51.14972; 27.84194
Адреса вул. Київська, 5, с. Радовель, Олевський р-н, Житомирська обл., 11025
Телефон +380 (67) 115-65-51
Сайт radowell-lyceum.org.ua

Опорний навчальний заклад Біотехнологічний ліцей «Ра́довель» — державний загальноосвітній навчальний заклад у селі Радовель Олевського району Житомирської області. Ліцей реорганізовано з Радовельської ЗОШ і максимально адаптовано для розвитку дітей, зокрема й тих, що мають особливі освітні потреби. Кожен день навчального тижня в Ліцеї має свої особливості, спрямовані на здобуття академічних знань, розвиток фізичних і творчих здібностей. Місія Ліцею: «Розвиваємося разом: батьки — діти — вчителі — громада!»Live & learn'RW

Історія[ред. | ред. код]

Історія Радовельської школи досліджена в книгах колишньої вчительки, директорки Радовельської ЗОШ, дослідниці історії рідного краю Ніни Михайлівни Весельської «Куточок мальовничого Полісся»[1] і «Пам'ять вічно жива. Нариси з історії с. Радовель та його школи»[2]. До недавнього часу вважалося, що перша згадка про школу датована 1899 роком. Про це свідчить рукописний документ «Дело № 8604», що зберігається в Центральному державному історичному архіві України (м. Київ), а також довідник «Школы Киевского учебного округа», котрий зберігається у відділі історичної книги Національної бібліотеки ім. В. І. Вернадського і містить список учителів Овруцького повіту за 1908 рік, серед яких є вчитель церковно-приходської школи с. Радовель. Утім, у 2018 році на запит з Житомирського державного обласного архіву надійшли два офіційні документи: «Приговоръ Радовельскаго и Жубровичскаго сельскихъ обществъ» і «Отчетъ о состояніи церковно-приходской школы 4-го благочинническаго округа Овручскаго уҌзда перваго мироваго участка Жубровичской волости въ с. Радовель за 1897—1898 годъ», які висвітлили «нову» дату відкриття школи — 6 жовтня 1886 року. Згідно з документальним підтвердженням саме 1886 рік вважається датою заснування Радовельської школи.
Перша Радовельська школа — церковно-приходська. Вона була однокласною з трирічним (з 1902 року) терміном навчання. Окремого шкільного приміщення не мала. Діти навчалися у 2-3-х звичайних сільських хатах. У 1920 році Радовельська трирічна школа (колишня однокласна) реорганізована в чотирирічну. Відомо, що станом на 15 грудня 1927 року в Радовлі навчалося 64 учні, яких учив 1 вчитель.
У 1935-1936 роках за директорства Станіслава Дембицького збудовано і введено в експлуатацію перше в історії села Радовель дерев’яне двоповерхове шкільне приміщення. У цей час вчительський колектив поповнюється молодими кадрами. У 1937 році школа отримала статус семирічної, у 1938 – середньої. У червні 1941 року відбувся перший випуск учнівського колективу 10 класу (16 випускників), а вже в липні школа припинила роботу через війну. Приміщення школи вціліло, і 1 січня 1944 року робота була поновлена. Незважаючи на те, що в повоєнні роки матеріальне становище школи й учнів було дуже важким, Радовельська школа працювала, в село приїжджали спеціалісти, зокрема й учителі. На світлині педагогічного колективу 1952 року, вміщеній у книгу Н.М. Весельської «Пам'ять вічно жива. Нариси з історії с. Радовель та його школи»[2], налічується 20 педагогів. Перший післявоєнний випуск відбувся у 1954-му, атестат про середню освіту отримали 28 учнів. На цей момент до старших класів тих, хто закінчив 7 клас, зараховували за результатами екзаменів з математики й української мови, навчання було платним. Такий підхід було скасовано в 1957 році. Примітно, що понад 10 років більшу частину випускників Радовельської школи складали старшокласники сусідніх сіл, які проживали в Радовлі в інтернаті та у своїх родичів. Інтернат проіснував до 1987 року, коли остаточно зникла необхідність учням з інших сіл відвідувати Радовельську ЗОШ.
У 1962 році проведено реконструкцію шкільного приміщення. У 1961-1962 навчальному році випуску 10 класу не було, оскільки діти продовжили навчання в 11 класі. Цікаво, що в 1965-1966 році атестати отримували одразу три випускних класи — два десятих і один одинадцятий. І тільки через 24 роки 11 клас було випущено знову. У 60-70-х рр. робота в школі була організована у дві зміни. Кількість учнів у 70-х рр. становила понад 700 осіб. Невід'ємною частиною шкільного життя були санітарна дружина, футбольні команди, численні екскурсії, туристичні походи тощо. На високому рівні були учнівське самоврядування, шкільна художня самодіяльність та навчально-дослідна діяльність. Школа мала 1,01 га землі, з неї 30 соток під навчально-дослідними ділянками, на яких вирощувалися всі види сільськогосподарських культур Полісся, а 80 соток — під садом. Вирощений на шкільній ділянці льон побував на Всеукраїнській сільськогосподарській виставці в Києві. Школа підтримувала зв'язки з Житомирською обласною станцією юннатів, відділом з наукової роботи Житомирського сільськогосподарського інституту, який не один рік надсилав нові сорти картоплі для вирощення їх на шкільних ділянках. У 60-70 рр. у господарському користуванні школа мала власний вантажний автомобіль, трактор і пару коней. Старшокласники опановували професію водія й механізатора, отримували відповідні посвідчення. Активну участь учні Радовельської ЗОШ брали у суспільно корисних роботах (виготовлення шпаківень для Радовельського лісництва, збирання металобрухту, макулатури, деревного попелу). У сільраді школа мала власний учнівський рахунок, куди надходили зароблені учнями кошти, що витрачалися на проведення різноманітних загальношкільних заходів[1].
У 1983 році, оскільки діюча школа працювала у дві зміни, не мала водопостачання й опалювалася пічною системою, було збудовано нову триповерхову школу на 625 учнівських місць.[1]Директоркою школи в цей час була Н.М. Весельська. Двозмінне навчання зникло. Усі класи перейшли на кабінетну систему. У школі з'явилися простора їдальня, роздягальня, теплиця, майстерня з виробничого навчання, спортивний та актовий зали, військовий тир. Силами педагогічного колективу (Л.М. Сайко, К.М. Дробот, В.І. Невмержицька, Т.Ю. Кравченко й інші) були обладнані всі навчальні кабінети, шкільну бібліотеку, створено невеликий музей трудової й бойової слави. Шкільна їдальня забезпечувала школярів безкоштовними сніданками й обідами. Працювали внутрішні санвузли, очисні споруди, котельня, водонапірна башта, теплиця.
Протягом 90-2000-х років матеріально-технічна база школи покращувалася. У листопаді 2001 року Радовельська ЗОШ першою серед сільських шкіл району отримала комп'ютерний клас від свого випускника 1986 року Михайла Весельського. У той же час протягом означених років кількість школярів зменшувалася. Якщо в 1985-1986 роках у Радовельській ЗОШ навчалося 326 учнів, то в 2008-2009 — 188. Що стосується вчительського колективу, то за час існування Радовельської школи в ній працювало понад 260 вчителів (близько 70 — це випускники школи). Дехто з них — кілька років, а дехто — все життя.
Саме цю школу рішенням Олевської районної ради від 8 травня 2018 реорганізовано[3] в Біотехнологічний ліцей «Радовель», офіційне відкриття[4][5][6][7] якого відбулося 15 вересня 2018 року. 5 жовтня цього ж року в Ліцеї було урочисто відкрито галерею портретів учителів Радовельської школи для вшанування й увіковічнення пам’яті про них. Автор-упорядник галереї – Ніна Михайлівна Весельська.

Сучасність. Концепція Ліцею[ред. | ред. код]

Театральна зала

Усього за рік з серпня 2017 до вересня 2018 команді проекту «Радовель»[8], ініціатором і меценатом якого є уродженець села Радовель, випускник Радовельської школи Михайло Весельський, вдалося реконструювати будівлю навчального закладу відповідно до концепції Ліцею, котру, за словами М. Весельського, «формували разом з Іриною Чудовською і Олександром Городничим. Потім долучився архітектор з дизайну, який і розробив дизайн для ліцею…У нас було 28 варіантів функціонального плану школи. І навіть коли вже почали будувати, я вносив зміни та правки»[9].
В основі концепції – створення підґрунтя для формування рис характеру на основі духовних цінностей[10]. Так, у Ліцеї створено передумови для:

* здобуття академічних знань;
* фізичного розвитку;
* розвитку творчих здібностей.
Їдальня Ліцею

Згідно з означеною концепцією розроблено функціональний план та дизайн приміщень Ліцею. У Ліцеї створено всі необхідні для розвитку дитини умови.
Усі приміщення оснащено необхідним технічним і технологічним обладнанням, включно з інтерактивними панелями нового покоління «EdPro» [Архівовано 28 липня 2017 у Wayback Machine.] з ексклюзивною освітньою платформою «MozaBook», що дозволяють виконувати інтерактивні завдання з елементами гри, вивчати презентаційний навчальний контент, знайомитися з тематичними 3д-моделями, проводити досліди та ін.
Сучасні меблі, яскравий дизайн та повний функціональний вміст мають Кулінарна студія, Студія дизайну і шиття, Клас робототехніки, Студія художнього мистецтва, Студія керамічного мистецтва, Майстерня по дереву й металу, Театр, Студія мистецтва танцю, Зал для тхеквон-до, Спортивні зали. Триває облаштування вуличних спортивних майданчиків (зокрема, будівництво футбольного поля з натуральним покриттям. 25 травня 2019 року відбулося офіційне відкриття[11] спортивного майданчика зі штучним покриттям). У Ліцеї діють понад 10 гуртків[12], серед яких: «Робототехніка»[13], «Гончарне мистецтво», «Оркестр народних інструментів», «Таеквон-до», «Театральне мистецтво», «Футбол», «Чарівна палітра», «Баскетбол», «Хореографія» та інші.

Значну увагу приділено створенню безпечного освітнього середовища, що передбачає безпечні умови навчання кожної дитини, відсутність будь-яких проявів насильства, психологічний комфорт, дотримання прав і норм інформаційної, фізичної, соціальної безпеки. Психологи Ліцею працюють над питаннями безпечної взаємодії між дітьми, а також між дітьми й дорослими. Крім того, створено відповідні санітарно-гігієнічні умови. Забезпечено якісне та здорове харчування з дотриманням усіх необхідних норм. Зокрема, в Ліцеї впроваджено нове шкільне харчування [Архівовано 14 травня 2019 у Wayback Machine.] за рецептурним збірником для шкільних їдалень від Євгена Клопотенка.

В школі працює три вчителі-іноземці.[14] Кожен учень вчить крім англійської мови ще дві мови на вибір. Крім того, уроки гітари в ліцеї дають учасники українського гурту TaRuta, зокрема Євген Романенко.[14]

У результаті Біотехнологічний ліцей «Радовель» — «новий освітній простір»[15], призначений для всебічного розвитку дітей, безпечне освітнє середовище, що має чимало позитивних відгуків сучасних ЗМІ[16][17][18][19][20]. Ліцей називали «космічним кораблем»[21], а їдальню – справжнім «рестораном»[22].

Навчальний підхід[ред. | ред. код]

Базові принципи навчального процесу в БТЛ «Радовель» спираються на розвиток відповідних типів інтелекту в дітей і дорослих.

 • IQ — орієнтація на проблемне навчання, розвиток мислення;
 • EQ — орієнтація на впровадження ігрових елементів, а також елементів мистецтва в навчальний процес, що дозволяє розвивати емоційний інтелект;
 • Просторового — акцент на фізичному вихованню, розвиток рухів, орієнтації у просторі, ритміки і хореографічних вмінь та навичок;
 • Лінгвістичного — актуалізація ефективних методик для вивчення іноземних мов;
 • Математичного — розвиток мисленнєвих процесів, математичного уявлення;
 • Музичного — спрямування навчання на оволодіння грою хоча б на одному музичному інструменті, розвиток вокальних вмінь;
 • Соціального — відповідні тренінги, майстер-класи, що дозволяють дитині як адаптуватися в колективі, так і вміти взаємодіяти з різними соціальними організаціями й закладами.

Унікальність[ред. | ред. код]

Навчальний тиждень у БТЛ «Радовель»[23] розпочинається Днем зустрічі – ранковим понеділковим чаюванням, для якого діти власноруч випікають печиво[24] в Кулінарній студії. Призначення чаювання — дарувати заряд бадьорості на весь тиждень, сприяти порозумінню та формуванню довірливих стосунків між дітьми, дітьми і вчителем. Далі передбачені:

 • Кінематографічний день (мультфільми та кіно переглядають не лише ліцеїсти, а й їхні батьки);
 • Проектний день (передусім йдеться про учнівські та вчительські проекти, пов’язані з біотехнологіями, академічними предметами, розвитком громади);
 • Батьківський день, коли батьки можуть разом із дітьми відвідувати уроки, збиратися батьківськими радами для вирішення нагальних питань та ін.;
 • та День учнівського самоврядування, в який ліцеїсти самостійно проводять уроки та збираються шкільним парламентом.

Основними принципами розвитку дитини в Ліцеї є рівноправність відносин, інноваційність, відкритість, інтегрованість (міжпредметна й інтеграція знань, умінь, навичок у життєві реальні практики) та ініціативність. У структурі передумов для розвитку дитини в Ліцеї важливе значення має також створення підґрунтя для розвитку вчителів, батьків і громади, що передбачає активне співробітництво між вчителями — батьками — дітьми.

Символіка Ліцею[ред. | ред. код]

Біотехнологічний ліцей «Радовель» має прапор та герб. Герб Ліцею складається з графічного зображення будівлі ліцею та логотипу у вигляді оригінального накреслення назви. Також Ліцей має свій корпоративний стиль одягу. У розробці дизайну форми взяли участь безпосередньо учні та учениці Ліцею. Комплект шкільної форми містить поло, спортивні штани, худі та бейсболку з нанесеним на кожну річ логотипом закладу. Передбачено 2 типи форми: «святкова» та «повсякденна». Святкова форма — білого кольору (поло та бейсболка). Повсякденна має три кольори (залежно від класу). Так, початкова школа носить зелену форму. В учнівського колективу середньої школи блакитна форма, а у старших класів — бордова. Учительський склад, адміністрація Ліцею та персонал також працюють у формі (темно-синій, зеленій та білій).

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Весельська Н. М. Куточок мальовничого Полісся [Текст]: нариси з історії села Радовля [Архівовано 27 березня 2019 у Wayback Machine.] / Н. М. Весельська. - Коростень : Тріада С, 2009. - 640 с.
 2. а б Весельська Н.М. "Пам'ять вічно жива. Нариси з історії с.Радовель та його школи" [Електронна книга]. - Київ, 2018. - 175 с.
 3. Біотехнологічний ліцей «Радовель». — Інформаційний портал міста Олевськ. www.olevsk.zt.ua (uk-ua). Архів оригіналу за 26 травня 2019. Процитовано 26 травня 2019. 
 4. Радість з великими надіями – як відкривали надсучасний Біотехнологічний ліцей «Радовель». Всеосвіта (uk-UA). Архів оригіналу за 26 травня 2019. Процитовано 26 травня 2019. 
 5. Кабінет Міністрів України - Геннадій Зубко відкрив інноваційний Біотехнологічний ліцей «Радовель». www.kmu.gov.ua (ua). Архів оригіналу за 15 вересня 2018. Процитовано 27 липня 2021. 
 6. Житомирська облдержадміністрація (17 вересня 2018). Радовель - відкриття. 
 7. Телеканал СК1 (17 вересня 2018). У селі Радовель відкрили оновлений Біотехнологічний ліцей. Процитовано 24 червня 2019. 
 8. Проект Радовель. Проект Радовель (англ.). Архів оригіналу за 27 березня 2019. Процитовано 26 травня 2019. 
 9. Біотехнологічний ліцей "Радовель" — реалізована мрія. edpro.com.ua. 
 10. Про нас. radowell-lyceum.org.ua. Архів оригіналу за 26 травня 2019. Процитовано 26 травня 2019. 
 11. Емоції, які вирували на майданчику…🙂🙃 - Михайло Весельський (укр.). 
 12. У біотехнологічному ліцеї «Радовель» на Житомирщині навчається 307 дітей — Новини Житомира від команди журналістів Житомир.Life. zhitomir.life. Архів оригіналу за 24 червня 2019. Процитовано 24 червня 2019. 
 13. Radowell Lyceum (14 листопада 2018). Гурток робототехніки. 
 14. а б Команда [Архівовано 27 липня 2021 у Wayback Machine.], офіційний сайт ліцею
 15. Кабінет Міністрів України - На Житомирщині за принципами Нового освітнього простору працює надсучасний ліцей. www.kmu.gov.ua (ua). Архів оригіналу за 2 липня 2019. Процитовано 2 липня 2019. 
 16. Перший на селі (27 січня 2019). Як створили сучасний ліцей та нові можливості для життя у житомирському селі Радовель. 
 17. ТОК. Бізнесмен збудував школу. www.facebook.com (укр.). Архів оригіналу за 31 березня 2019. 
 18. В Олевському районі створили ліцей, який відповідає всім вимогам нового освітнього простору (ФОТО). Times ZT (укр.). 17 серпня 2018. Архів оригіналу за 12 серпня 2020. Процитовано 26 травня 2019. 
 19. Біотехнологічний ліцей «Радовель» – яскравий приклад приватно-державного партнерства заради розвитку дітей (ФОТО). zhitomir.today (ua). Архів оригіналу за 29 червня 2019. Процитовано 29 червня 2019. 
 20. Телеканал ZIK (10 листопада 2018). Технологічна глушина. 
 21. skrypin.ua (20 листопада 2018). Радовель: Сільська школа – космічний корабель. Архів оригіналу за 26 березня 2022. Процитовано 26 травня 2019. 
 22. Факти ICTV. Столовая-ресторан и роботы: как работает сверхсовременная школа на Житомирщине. Архів оригіналу за 27 березня 2019. Процитовано 26 травня 2019. 
 23. Radowell Lyceum (26 грудня 2018). Звичайний день у незвичайному ліцеї. 
 24. Alina Doroshenko (24 лютого 2019). Суботнє випікання печива у Біотехнологічному ліцеї "Радовель".