Біофілія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біофілія — вроджена (спадкова) емоційна установка людини щодо інших живих організмів та природи в цілому, заснована на генетиці і культурному впливі, глибока біологічна потреба людини у приєднанні до життя і природи, любов до життя[1][2][3][4][5]. Термін запропонований американським вченим, засновником соціобіології Е. Вільсоном в 1984 р.[2].

Подальший розвиток концепція біофілії отримав в працях професора соціальної екології Єльського університету, американського еколога С. Келлерта[2][3][4][5]. На його думку, дев'ять цінностей — матеріальна, натуралістична, науково-екологічна, естетична, символічна, доміністична, гуманістична, моралістична, негативістська, які є біологічними за походженням, «являють собою основні структури людського ставлення та адаптації до природного світу, що розвинулися в ході людської еволюції… Вважається, що ці дев'ять цінностей відображають спектр фізичних, емоційних і інтелектуальних виразів біофільної тенденції асоціюватися з природою»[2][4][5]. На думку С. Келлерта, на відміну від «міцно прив'язаних» інстинктів харчування й дихання, які здійснюються майже автоматично, біофільні цінності повинні культивуватися, щоб досягти їх повного вираження. Люди потребують приєднання до природи і різноманітності життя, завдяки цьому поліпшується їх духовний і фізичний стан[2][4][5]. На жаль, «заперечення суспільством важливих багатих і таких, що винагороджують, відносин з природою вносить свій внесок у кризу знищення, що, у свою чергу, ще більше віддаляє людей від світу природи», вважає Стівен Келлерт[2][4][5].

На думку вченого, етика, заснована тільки на матеріалістичних або альтруїстичних аргументах, не може бути дієвою. Необхідно розглядати всі істоти як такі, що мають внутрішню цінність і право на життя, розширювати наше розуміння того, що люди отримують засоби до фізичного і духовного існування від багатства своїх зв'язків з широким розмаїттям життя[2][3][4][5].

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

  • Біофілія і традиційна етика якутів [2]
  • Біофілія і здорові емоції [3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Біофілія або любов до життя [1]
  2. а б в г д е ж Kellert S. The biophilia hypothesis — aristotelian echoes of the «good life». — Yale Univ. Press,1993. — 420 p.
  3. а б в Келлерт С. В поисках значения и превосходства // Гуманитар. экол. журн. — 2008. — Вып. 3. — С. 152–161.
  4. а б в г д е Борейко В. Е. Философы зоозащиты и природоохраны. — К.: КЭКЦ, 2012. — 179 с.
  5. а б в г д е Келлерт С. Девять основных ценностей природы и биофилия // Любовь к природе. / Мат. междунар. школы-семинара «Трибуна-6». — К.: КЭКЦ, 1997. — С. 7-26.