Біохакінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біохакінг: сфери та течії (харчування, фітнес, сон, нейрохакінг, гаджети, біотех; diy-біологія; гріндери)
Біохакінг: сфери та течії

Біохакінг — це практика використання науки та технологій для зміни або покращення функціонування людського тіла. Деякі поширені інструменти та методи, які використовуються в біохакінгу, включають генетичне тестування, носимі гаджети, ноотропні добавки та дієти, призначені для оптимізації здоров’я, продуктивності та спортивних результатів.

Біохакінг використовується для комплексної оптимізації власної фізіології — фізичного, ментального, соціального благополуччя, досягнення високої продуктивності, продовження життя та поліпшення його якості, та для досягнення конкретних персональних цілей — покращення імунітету, якості сну, продуктивності, спортивних результатів, омолодження, креативності, мотивації тощо.

Один з основних принципів біохакінгу — саморозвиток, реалізація біологічного потенціалу людини, завдяки оптимізації звичок та образу мислення, та розвиток біологічних процесів, властивостей та можливостей організма.

Очікується, що до 2028 року світовий ринок біохакінгу досягне 63,7 мільярдів доларів США, з щорічним ростом у 19,4% за прогнозований період[1][2].

Термін та методолія[ред. | ред. код]

Біо (з давньогрецької) — це життя[3].

Хакер — це обдарований програміст, ентузіаст своєї справи.

Поняття «біохакінг» означає позитивний «злам/прокачку [hack]» власної біології —оптимізацію та вдосконалення свого здоров'я та фізіологічних можливостей.

Біохакери пропонують оптимізувати здоров'я, беручи за основу термін «здоров'я» визначенний ВООЗ у 1948 році[4][5]:

Стан повноцінного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб чи фізичних дефектів.

Біохакери дивляться на задачу оптимізації здоров'я, продуктивності та подовження твивалості якісного щасливого життя інтегративно та комплексно, крізь різні сфери життя людини:

 • гігієна сну
 • оптимальне харчування
 • оптимальні фізичні навантаження
 • ментальне здоров'я
 • медичні тести
 • добавки та ліки

Також з поняттям «біохакінг» часто асоціюється застосування новітніх досягненнь біотехнологій, харчової промисловості, нейробіології, спортивної медицини, інтегративної доказової медицини

Історія[ред. | ред. код]

Ідея біохакінгу виникла у 1980-х і 1990-х роках із появою персональних комп’ютерів та Інтернету, що дозволило окремим особам отримувати доступ до біологічної інформації та маніпулювати нею у спосіб, який раніше був можливий лише для кваліфікованих учених, які працювали в спеціалізованих лабораторіях.

Термін «біохакінг» вперше з'явився у 1988 році, разом із зародженням течії «Do-it-yourself biology». Вперше з'явився в наукових виданнях Великої Британії[6] та США[7] у 1989—1990 роках.

В середині 2010-х біохакінг набирає популярності як інтегративна (холістична) система оптимізації та управління своїм здоров'ям, продуктивністю, спортивними результатами.

Починаючи з середини активно 2010-х росте пошукова активність запиту «biohacking» в світі.

В Україні декілька разів проходила конфереція з біохакінгу Biohacking Fest.

Характеристика[ред. | ред. код]

Формування поняття біохакінгу проходить в постмодерному форматі, а не в академічній закритій медичній сфері.

Біохакінг є децентралізованою течією.

Важливою складовою біохакінгу є продукування гіпотез про те, як можна оптимізувати здоров'я, перевірка цих гіпотез, верифікація їх результату та пошук найефективніших методик, інструментів, засобів.

Течії[ред. | ред. код]

Біохакінг: Харчування—довголіття—Сон—стресостійкість—Мозок—продуктивність—Праця—витривалість—Фітнес—здоров'я
Біохакінг як система здорового способу життя

Біохакінг має декілька течій: власне біохакінг, DIY-біологія, гріндери. Представники цих течій часто називають себе біохакерами.

Біохакінг[ред. | ред. код]

Біохакінг як система оптимізації та управління здоров'я[8]. Включає вплив на здоров'я та благополуччя через: харчування (нутриціолію, нутригеноміку та нутригенетику, фітотерапію, фунготерапію, БАДи), фізичну культуру, нейробіологію, психотерапію, гігієну праці, геронтологію, біоінженерію, біоінформатику, гаджети та технології.

Експериментальна біоінженерія (DIY-біологія)[ред. | ред. код]

Гріндери (кіборги)[ред. | ред. код]

Грайндери — це субкультура біохакерів, які зацікавлені у використанні технологій для покращення своїх фізичних і розумових здібностей. Вони часто роблять це, експериментуючи з технологіями DIY, такими як імплантати та інші пристрої, які можна імплантувати в тіло. Ці імплантати можуть варіюватися від простих речей, таких як чіпи RFID, які можна використовувати для цілей ідентифікації, до більш складних пристроїв, які можна використовувати для моніторингу даних про стан здоров’я або навіть покращення фізичних здібностей. Гріндери, як правило, ентузіасти DIY, які зацікавлені у використанні технологій, щоб розширити межі того, що можливо з людським тілом.

Міжнародні конференції[ред. | ред. код]

Критика[ред. | ред. код]

 • Безконтрольний та необдуманний біохакінг може призвести до непередбачуваних наслідків.
 • Є багато критики щодо достовірності методик, але одночас це є однією з цілей біохакінга — дослідити ефективність та безпечність статистично достовірними методами.

Близькі науки та течії[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Global Biohacking Market Size & Share Report, 2021-2028. www.grandviewresearch.com (англ.). Процитовано 11 листопада 2022. 
 2. Biohacking Market Size Worth $63.7 Billion By 2028 | CAGR 19.4%. www.grandviewresearch.com (англ.). Процитовано 11 листопада 2022. 
 3. біо-. Вікісловник (укр.). 6 березня 2009. Архів оригіналу за 24 грудня 2021. Процитовано 24 грудня 2021. 
 4. Конституція Всесвітньої організацї охорони здоров'я (World Health Organization (WHO) Constitution). https://www.who.int/ (англійською). 1948. Процитовано 24 грудня 2021. 
 5. Bad Hofgastein, Austria (7 жовтня 2011,). Presentation: “Designing the road to better health and well-being in Europe” at the 14th European Health Forum Gastein. 
 6. Biotechnology education.. Biotechnology education. (English). 1989. ISSN 0955-6621. OCLC 17962723. Архів оригіналу за 24 грудня 2021. Процитовано 24 грудня 2021. 
 7. Katz, Sylvan (6 січня 1990). Roses are black, violets are green - The emergence of amateur genetic engineers. New Scientist (амер.). New Scientist. Архів оригіналу за 24 грудня 2021. Процитовано 24 грудня 2021. 
 8. «Стан повноцінного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб чи фізичних дефектів». ВООЗ 1948 рік.