Біржовий інвестиційний фонд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біржовий інвестиційний фонд (англ. exchange-traded fund, ETF) — індексний фонд, паї (акції) якого торгуються на біржі. Структура ETF повторює структуру обраного базового індексу. На відміну від індексного ПІФа, з акціями ETF можна робити всі ті ж самі операції, які доступні для звичайних акцій в біржовій торгівлі. В цьому основна перевага ETF перед ПІФ - операції по акціях ETF можуть відбуватися протягом всього торгового дня, і їх ціна змінюється в залежності від активності учасників ринку. Фактично ETF є новим видом цінних паперів, які виконують роль сертифіката емісії на портфель акцій, облігацій, біржових товарів.

Акціями (паями) звичайного ПІФу не можна торгувати на біржі – для їх купівлі та продажу існує особлива, затверджена законом і статутом фонду процедура. У той же час акції ETF-фонду ви можете придбати безпосередньо з будь-якого брокерського рахунку. З цього факту напряму випливають відмінності між особливостями інвестування в ETF-фонд й у звичайний ПІФ.

Акції ETF-фонду мають високу ліквідність: якщо паї ПІФу можна продавати і купувати лише один раз на добу, оскільки їх вартість оновлюється тільки після закриття торгів шляхом ділення на кількість паїв вартості усіх чистих активів фонду, то акції ETF-фонду можна купити і продати у будь-який час протягом всього торгового дня, бо їх вартість, як вартість звичайних акцій, визначається поведінкою учасників торгів.

Також під час торгівлі акціями ETF-фондів, в силу того, що вона відбувається безпосередньо на біржі, не можуть стягуватися додаткові комісійні збори, які можуть бути передбачені за купівлі/продажу звичайних інвестиційних паїв, торгівля якими здійснюється через спеціально уповноважених осіб.

Історія[ред. | ред. код]

  • Перший ETF - Toronto Index Participation Fund (TIP 35), лістингованих на Фондовій біржі Торонто в 1990 р.
  • Перший американський ETF - Standard and Poor's 500 Depository Receipt (SPDR) - був створений в 1993 році, слідував за індексом S&P 500, торгувався під тікером SPY. Трейдери називали його «Спайдер» («Павук»).
  • За SPDR пішли фонди Middies (MDY), який відстежував індекс S&P 400, Dow Diamonds (або DIA) - індекс Dow Jones Industrial Average, QQQ (QQQQ) - індекс NASDAQ-100.
  • 1996 рік - на ринок вийшли Barclays Global Investors з iShares.
  • 1998 рік - з'явилися і набули популярності Select Sectors SPDR, кожен з цих ETF представляє сектор S&P 500.
  • Існує 4126 біржових інвестиційних фонди (5757 разом з Exchange Traded Products) (за даними ETFGI на травень 2015 р).
  • Обсяг активів в ETF становить 2,867 трлн дол (3,015 разом з Exchange Traded Products)
  • Перший ETF на фізичний метал (золото) - FinEx Physically Held Gold ETF (перейменований в FinEx Gold ETF). Запуск торгів відбувся 17 жовтня 2013 р.

На жаль, акції біржових інвестиційних фондів у даний час не обертаються на українських фондових біржах[джерело?][сумнівно ], тому єдиний шлях для українця інвестувати у ETF-фонди – зробити це в іншій країні, наприклад, в США.

Посилання[ред. | ред. код]