Бір-Тавіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бір-Тавіль

Бір-Тавіль (араб. بيرطويل‎ «криниця, джерело води») — територія, що межує на півночі з Єгиптом, а на заході, півдні та сході — з Суданом. Обидві країни відмовляються від своїх претензій на Бір-Тавіль, і таким чином він є terra nullius — «нічийною територією» (окрім того, єдиною територією суходолу, на яку не претендує жодна держава, є Земля Мері Берд).

Бір-Тавіль має форму чотирикутника, але, не зважаючи на це, іноді позначається як «трикутник Бір-Тавіль».

Історія[ред. | ред. код]

Бір-Тавіль на американській військовій топографічній мапі 1960

За угодою 1899 про англо-єгипетський кондомініум у Судані, кордон між Єгиптом і Суданом пролягає по 22-й паралелі. Однак 1902 Британія запровадила новий «адміністративний кордон», незалежно від «політичного кордону», внаслідок чого Халаїбський трикутник було передано під керівництво Судану. Одночасно з цим Бір-Тавіль передали під керівництво Єгипту, оскільки його територія використовується як пасовиська племенем абабда, яке мешкає поблизу Асуана.

Після здобуття обома державами незалежності, Халаїбський трикутник залишився під контролем Судану, а Бір-Тавіль — під єгипетським керівництвом. 1 лютого 1958 Єгипет зажадав від Судану повернення до кордонів 1899 та передачі Халаїбського трикутника, натомість відмовившись від значно менш значимої території — Бір-Тавіль. Судан не погодився поступитись трикутником і досі визнає кордон 1902. Так виникла унікальна ситуація, коли обидві країни не вважають його своєю територією.

Географія[ред. | ред. код]

Загальна площа території становить 2060 км², протяжність з заходу на схід коливається від 95 км на півночі до 46 км на півдні, протяжність з півночі на південь — від 26 до 31 км. У північній частині Бір-Тавіля височіє гора Тавіль заввишки 459 метрів, у східній — гора Хазар-аз-Зарка (662 метри), у південній — ваді Тавіль. Стале населення відсутнє.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]