Біуретова реакція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якісне забарвлення

Біуре́това реа́кція (реакція Піотровського) — якісна реакція на виявлення білків і продуктів їхнього гідролізу (пептидів).

Реакція полягає в утворенні забарвленого комплексу при додаванні до досліджуваного розчину їдкого лугу і, по краплях, незначної кількості сульфату міді(II). При наявності у розчині пептидів (щонайменш трипептидів) та білків Cu2+ утворює хелатний комплекс фіолетового кольору: координація та зв'язування відбуваються за аміногрупами пептидних зв'язків:

Біуретова реакція з пептидом


При збільшенні у пептидах кількості амінокислотних залишків, забарвлення розчину стає більш насиченим. За відсутності у розчині сполук із пептидними зв'язками розчин одразу забарвлюється у блакитний колір, що відповідає гідроксиду Cu(OH)2.

Назва методу походить від органічної сполуки біурет, котра в аналогічних умовах дає подібну реакцію.

Біуретова реакція є надзвичайно чутливою — вона дає змогу виявляти пептиди і білки навіть при значному розведенні. Реакцію можна використовувати для кількісного колориметричного вимірювання у діапазоні 540—560 нм, для визначення ступеня гідролізу білків.

Її застосовують для клініко-діагностичного визначення білків у сироватці крові при диференційній діагностиці цирозу печінки, захворювань нирок, мієлом, у ветеринарній практиці тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]