Біуретова реакція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якісне забарвлення

Біуре́това реа́кція (реакція Піотровського) — якісна реакція на виявлення білків і продуктів їхнього гідролізу (амінокислот, пептидів).

Реакція полягає в утворенні забарвленого комплексу при додаванні до досліджуваного розчину їдкого лугу і, по краплях, незначної кількості сульфату міді(II). При наявності у розчині пептидів (щонайменш трипептидів) та білків Cu2+ утворює хелатний комплекс фіолетового кольору: координація та зв'язування відбуваються за аміногрупами пептидних зв'язків:

Біуретова реакція з пептидом


При збільшенні у пептидах кількості амінокислотних залишків, забарвлення розчину стає більш насиченим. За відсутності у розчині сполук із пептидними зв'язками розчин одразу забарвлюється у блакитний колір, що відповідає гідроксиду Cu(OH)2.

Назва методу походить від органічної сполуки біурет, котра в аналогічних умовах дає подібну реакцію.

Біуретова реакція є надзвичайно чутливою — вона дає змогу виявляти пептиди і білки навіть при значному розведенні. Реакцію можна використовувати для кількісного колориметричного вимірювання у діапазоні 540—560 нм, для визначення ступеня гідролізу білків.

Її застосовують для клініко-діагностичного визначення білків у сироватці крові при диференційній діагностиці цирозу печінки, захворювань нирок, мієлом, у ветеринарній практиці тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Якубке Х.-Д., Ешкайт Х. Аминокислоты, пептиды, белки / Пер. с нем. под ред. Ю. В. Митина. — М. : Мир, 1985. — С. 355. (рос.)
  • Стеценко О.В., Виноградова Р.П. Біоорганічна хімія. — К. : Вища школа, 1992. — С. 26—27. — ISBN 5-11-002026-4.
  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк: Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0.
  • Кононський О. І. Органічна хімія. Практикум. — К. : Вища школа, 2002. — С. 215—216. — ISBN 966-642-104-6.