Біуретова реакція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Якісне забарвлення

Біуре́това реа́кція (реакція Піотровського) — якісна реакція на виявлення білків і продуктів їхнього гідролізу (амінокислот, пептидів). Реакція полягає в утворенні забарвленого комплексу при додаванні до досліджуваного розчину їдкого лугу і незначної кількості сульфату міді(II). Назва методу походить від органічної сполуки біурет, котра в аналогічних умовах дає подібну реакцію.

При наявності у розчині пептидів (щонайменш трипептидів) та білків Cu2+ утворює хелатний комплекс фіолетового кольору: координація та зв'язування відбуваються за аміногрупами пептидних зв'язків:

Біуретова реакція з пептидом

При збільшенні у пептидах кількості амінокислотних залишків, забарвлення розчину стає більш насиченим.

Якщо у розчині присутні амінокислоти, Cu2+ заміщує гідроген у двох карбоксильних групах, а також включає до своєї координаційної сфери ще дві аміногрупи:

Amino acid copper complex.svg

Такий комплекс має синє забарвлення.

Біуретову реакцію використовують для кількісного колориметричного вимірювання, яким можна визначити ступінь гідролізу білків.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Стеценко О.В., Виноградова Р.П. Біоорганічна хімія. — К. : Вища школа, 1992. — 327 с.
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0