Перейти до вмісту

Бішт (одяг)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Бішт
Країна походження  Саудівська Аравія Редагувати інформацію у Вікіданих
CMNS: Бішт у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих
Шейх Гассіб ібн Хазаал, спадкоємний принц емірату Мохаммера, фото 1923

Бішт (араб. بِشْت ; множина: بِشُوت бішут і بْشُوت bshūt), відомий у деяких арабських діалектах як «мішлах» (араб. مِشْلَح) або «абаа» (араб. عَبَاء), традиційний чоловічий плащ, популярний в арабському світі, де його носять вже протягом тисяч років.[1]

Згідно з давніми християнськими та єврейськими малюнками, подібний одяг носили за часів Ісуса жителі Східного Середземномор'я.

Символ арабської ідентичності

[ред. | ред. код]

Бішт зазвичай вдягають на урочисті заходи та в особливих випадках, таких як весілля або свята, такі як Ід, або для п'ятничного намазу (Салат аль-Джумуа). Сьогодні його найчастіше можна побачити в країнах Перської затоки.

Його зазвичай носять світські чиновники або духовенство[1], включаючи вождів племен, королів та імамів.

Це статусний одяг, який асоціюється з королівською владою, релігійним становищем, багатством і церемоніальними подіями, такими як весілля, як смокінг з чорною краваткою[2] на Заході.[1][3]

Етимологія

[ред. | ред. код]

Трилітерний корінь слова bisht широко використовується в семітських мовах, включаючи арабську, і пов'язаний з аккадським bishtu, що означає «шляхетність» або «гідність»[4].

Альтернативна назва ʿabāʾ (араб. عَبَاء) походить від арабського трилітерного кореня ʿAyn — Bāʾ — Wāw, що означає «заповнення».

Колір

[ред. | ред. код]

Зазвичай це чорний, коричневий, бежевий, кремовий або сірий колір. Однак є бішти, які виготовляються в таких кольорах, як пурпурний, синій, блакитний та інші.[1]

Виробництво

[ред. | ред. код]
оздоблення бішту

Бішт виготовляється з верблюжої шерсті та козячої вовни, які прядуть і сплітають у дихаючу тканину.

Краї бішту можуть бути прикрашений золотою або срібною тасьмою.

Це оздоблення, натхнене місцевими старовинними традиціями, відоме як «зарі», часом виготовляють з шовку та металевих ниток, таких як золото та срібло.[5]

У масовій культурі

[ред. | ред. код]

У фіналі Чемпіонату світу з футболу 2022 року емір Катару Тамім бін Хамад Аль Тані наклав бішт на аргентинського капітана Ліонеля Мессі перед тим, як 35-річному гравцеві вручили трофей.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. а б в г Al-Mukhtar, Rima (7 листопада 2012). Traditional & modern: The Saudi man's bisht. Arab News (англ.).
  2. Kate dusts off her Alexander McQueen tuxedo for stunning appearance. Evening Standard (англ.). 13 жовтня 2020. Процитовано 15 жовтня 2020.
  3. A symbol of Arab identity. Gulf News (англ.). Процитовано 15 жовтня 2020.
  4. Dr. Ali Fahmi khashim, Akkadian Arabic Dictionary Page 140
  5. Mahdavi, Pardis. Lionel Messi's black cloak: a brief history of the bisht, given to the superstar after his World Cup triumph. The Conversation. Процитовано 28 грудня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]