Бі Шен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бі Шен
Ім'я при народженні 毕昇
Народився 972(0972)
Yingshan Countyd, КНР
Помер 1051(1051)
Китай
Країна Північна династія Сун
Національність китаєць
Діяльність винахідник

Бі Шен (*972 — †1051) — китайський винахідник набірного (рухомого) шрифту, який він почав використовувати приблизно у 1040-х роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Інформація про його життя незначна і виходить головним чином з «Менсі бі тань» («Записки з Менсі») Шень Куо. Згідно з цим текстом, Бі Шен був ковалем. Народився на території сучасної провінції Хубей. Жив за часів династії Північна Сун.

Він знайшов повне рішення головних поліграфічних проблем: виготовлення, компонування і розкомпонування літер багаторазового вжитку. Рухливий тип друку був більш економічний та зручний, ніж друк гравюри. Друкарський верстат Бі Шена являв собою великий залізний ящик, для витискання ієрогліфів використовувався шар воску із соснових смол.

Однак запропонований ним спосіб друкарства мав недоліки, пов'язані з неміцністю глиняних літер, які до того ж були малопридатні для відтворення всіх нюансів китайської каліграфії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • History of Textile Technology of Ancient China. N. Y., 1992
  • Shelton A. Gunaratne (2001). Paper, printing and the printing press: A horizontally integrative macrohistory analysis. International Communication Gazette, 63 (6) 459-470.