Б'ютт (родовище)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Б'ютт (англ. Butte) — найбільше у світі родовище міді жильного типу. Розташоване в південно-західній частині штату Монтана (США). Експлуатується з 1882 року.

Характеристика[ред.ред. код]

Родовище приурочене до масиву верхньокрейдових кварцових монцонітів Б'ютт, що складають головну частину батоліту Боулдер. Площа родовища 20 км². У його межах, крім кварцових монцонітів і супутніх аплітів та пегматитів, поширені також штоки і дайки кварцових порфірів і більш молоді ріоліти.

Родовище складається з великого числа жил, що групуються в плані у вигляді характерної структури типу «кінського хвоста». Головними є найбільш ранні великі тріщинні жили системи Анаконда — майже 8 км на глибині до 1500 м при середній потужності 6-9 м (до 30 м у роздувах). Інша, важлива в практичному відношенні система так званих «синіх» жил, які перетинають жили системи Анаконда з лівим горизонтальним зміщенням до 60 м. Довжина промислових дільниць найбільших жил 300—700 м за простяганням і 180—540 м за падінням при середній потужності 1,5-6,0 м. У рудах встановлено 66 мінералів, головні з них — кварц, пірит, енаргіт (на його частку припадає понад 50% міді), борніт, халькозин, менш поширені — халькопірит, сфалерит, родохрозит, молібденіт, тенантит, галеніт, самородні срібло і золото. Енаргіт і сфалерит концентруються в основному в анакондських жилах.

Технологія розробки[ред.ред. код]

Родовище розробляється підземним способом (глибина до 1500 м). З 1955 на дільницях розвитку зон зближених жил типу «кінського хвоста» застосовується відкритий спосіб розробки. На одній з таких дільниць діє кар'єр «Берклі» глибиною 330 м. Понад 70% видобутку мідних руд припадає на бідні руди (середній вміст міді в рудах 0,67%), що розробляються відкритим способом. Руда переробляється на збагачувальній фабриці. Родовище значною мірою відпрацьоване.

Джерела[ред.ред. код]