Вавілонська вежа (Брейгель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Велика) Вавилонська вежа
Художник Пітер Брейгель Старший
Рік c. 1563 р
Середній олія на дерев'яній панелі
Розміри 114 см × 155 см (45 в × 61 в)
Місцезнаходження Музей історії мистецтв, Відень
Вавілонська вежа
Творець: Пітер Брейгель Старший
Час створення: c. 1563
Висота: 114 см
Ширина: 154 см
Матеріал: олійна фарба
Зберігається: Музей історії мистецтв
Музей: Музей Бойманса — ван Бенінгена
CMNS: Вавілонська вежа у Вікісховищі

Вавилонська вежа — предмет трьох картин Пітера Брейгеля Старшого. Перша, мініатюра, намальована на слоновій кістці, була написана, коли Брейгель був у Римі, і зараз втрачена. [1] [2] Дві збережені картини, які часто розрізняються префіксом «Великий» і «Маленький», знаходяться в Музеї історії мистецтв у Відні та музеї Бойманса Ван Бонінгена в Роттердамі відповідно. Обидва — олійні картини на дерев’яних панелях.

Роттердамська картина приблизно вдвічі менша за віденську. Загалом вони мають абсолютно однакову композицію, але на детальному рівні все по-різному, чи то в архітектурі вежі, чи в небі та ландшафті навколо вежі. Віденська версія має групу на передньому плані, з головною фігурою, імовірно, Німрод, який, як вважають, замовив будівництво вежі, [3] хоча Біблія насправді не говорить про це. У Відні вежа височіє на краю великого міста, але Роттердамська вежа знаходиться у відкритій місцевості.

На картинах зображено будівництво Вавилонської вежі, яку, згідно з Книгою Буття в Біблії, побудувало об’єднане, одномовне людство як знак їхнього досягнення і не дати їм розпорошитися: «Тоді вони сказали:« Ходімо, збудуємо собі місто та вежу з вершиною на небі, і зробимо собі ім’я, інакше ми будемо розпорошені по всій землі». (Буття 11:4).

Опис та аналіз[ред. | ред. код]

Зображення Брейгелем архітектури вежі з її численними арками та іншими прикладами римської інженерії навмисно нагадує римський Колізей [4], який християни того часу вважали символом як гордині, так і переслідування. Брейгель відвідав Рим у 1552–1553 роках. Повернувшись в Антверпен, він, можливо, оновив свою пам'ять про Рим серією гравюр із зображенням головних визначних пам'яток міста, зроблених видавцем його власних гравюр Ієронімом Коком, оскільки він включив деталі гравюр Кока з римськими поглядами в обидві збережені версії. Вавилонської вежі.

Паралель Риму та Вавилону мала особливе значення для сучасників Брейгеля: Рим був Вічним містом, призначеним Цезарями, щоб тривати вічно, і його занепад і руїна вважалися символом марнославства й швидкоплинності земних зусиль. [3] Вежа також була символом релігійних потрясінь між католицькою церквою (яка в той час проводила всі служби латинською мовою) і поліглотською протестантською релігією, яка ставала все більш популярною в Нідерландах. Можливо, ця тема мала особливу актуальність, оскільки відома Біблія поліглотів шістьма мовами, яка стала віхою в біблійних науках, була опублікована в Антверпені в 1566 році [5]. Хоча, на перший погляд, башта здається стабільною серією концентричних стовпів, при уважному розгляді стає очевидним, що жоден із шарів не лежить на справжньому горизонталі. Скоріше вежа побудована як висхідна спіраль.

Робітники на картині побудували арки перпендикулярно похилому ґрунту, зробивши їх нестійкими, і вже видно, що кілька арок руйнуються. Фундамент і нижні шари вежі не були завершені до будівництва вищих шарів.

Вавилонська вежа Ван Валькенборха 1594 р

Лукас ван Фалькенборх, сучасник Брейгеля, також намалював Вавилонську вежу в 1560-х роках і пізніше у своїй кар'єрі, можливо, після того, як побачив зображення Брейгеля. [3] Обидва були частиною більшої традиції розпису вежі протягом 16-го та 17-го століть. [6]

Деталь з правого боку, з оригінальним утворенням скелі.

Історія Вавилонської вежі (наприклад, у «Самогубстві Саула», єдина інша картина Брейгеля зі старозавітним сюжетом) була інтерпретована як приклад покараної гордості, і це, безсумнівно, те, що Брейгель мав на меті проілюструвати своєю картиною. [7] На додаток, напружена діяльність інженерів, каменярів і робітників вказує на другу мораль: марність багатьох людських зусиль. Приречена будівля Німрода була використана для ілюстрації цього значення в «Кораблі дурнів » Себастьяна Бранта. [8] Знання Брейгеля щодо будівельних процедур і технік значні та правильні в деталях. Майстерність, з якою він продемонстрував цю діяльність, нагадує, що його останнє замовлення, яке залишилось незавершеним після його смерті, було для серії документальних картин, що зафіксували копання каналу, що з’єднує Брюссель і Антверпен. [9]

Обидві вежі показані частково збудованими з кам’яним облицюванням на масивному цегляному каркасі, типовій техніці римської архітектури, яка використовувалася в Колізеї та інших величезних римських будівлях. Величезна і формальна архітектура такого роду не є звичайним інтересом Брейгеля ні до картин, ні до малюнків, хоча це була типова тема для багатьох його сучасників. [10] Надін Оренштейн, обговорюючи свій єдиний відомий малюнок будівель у Римі, приходить до висновку з деталей, взятих з Колізею на обох картинах вежі, що він «повинен» записав їх на малюнках під час свого візиту десять років тому, але з огляду на легку доступність гравюр. це не здається остаточним. [11]

Немає збережених малюнків, які є дослідженнями для цієї чи будь-якої іншої картини Брейгеля. Це попри ознаки того, що Брейгель використовував підготовчі дослідження. Обидві версії Tower насичені деталями, які, швидше за все, були розроблені в ескізах першими. [12] За винятком відсутності гір, картини містять основні інгредієнти світового пейзажу, тип композиції, який слідував у багатьох ранніх пейзажах Брейгеля. Віденська вежа побудована навколо дуже крутої невеликої гори, яку можна побачити, що виступає з архітектури в центрі біля землі та праворуч вище.

Походження[ред. | ред. код]

На віденській картині прямо перед королем є кам’яна брила з підписом і датою «Брвегель. FE M.CCCCC LXIII» (де Bruegel FE. скорочення від «Bruegel a fait en», французька «[намальований] Брейгелем, у [1563]») [13] Він був намальований для антверпенського банкіра Ніколаеса Йонгелінка [14], одного з найкращих меценатів Брейгеля, якому належало не менше 16 його картин. [15]

Галерея деталей (віденська версія)[ред. | ред. код]

У масовій культурі[ред. | ред. код]

Романи[ред. | ред. код]

Розпис мініатюри на слоновій кістці описано в розділі роману Руді Ракера «Як вище, так і нижче: роман Пітера Брейгеля». Проте зображення картини, що з’являється на с. 26 у романі — це олійний живопис 1563 року на дубовому панно у Віденському історичному музеї мистецтв. (див. стор. 360 у Подяки). [16]

Картина також зображена на обкладинці книги Пола Грема «Хакери та художники» 2004 року. Художник Лотар Остербург створив серію робіт під впливом Вавилонської вежі під назвою «Вавилонська вежа» (2015–2017), які включають фотогравюри, покадрове відео та 28-футову скульптурну інсталяцію, повністю побудовану зі старих книг. [17] [18]

У відеоіграх[ред. | ред. код]

Картина з'являється як основний елемент на одній коробці відеогри Civilization III.

Вони коротко згадуються у відеогрі Shadowman 1997 року, де Jaunty пояснює, що Брейгель був шокований тим, як The Asylum нагадує його картини.

У відеогрі Shadow of the Colossus 2005 року «The Shrine of Worship» є чітким посиланням на Вавилонську вежу, особливо якщо врахувати, що ім’я головного антагоніста — Дормін, що означає «Німрод», що написано задом наперед.

Картина також з’являється у відеогрі 2012 року Call of Duty: Black Ops 2 у режимі виживання зомбі на карті «Зелений біжить» на стіні в частині карти (Місто).

Відеогра Let it Die 2016 року присвячена картині. Показ у грі «Tower of Barbs» із майже ідентичними характеристиками, як і оригінальна робота з сучасним міським мотивом і смертю, що стоїть замість короля Німрода.

У музиці[ред. | ред. код]

Бразильський рок-гурт Titãs використав картину як обкладинку свого альбому Nheengatu 2014 року.

Російський репер Oxxxymiron використовує картину як обкладинку для свого альбому "Горгород" 2015 року.

Дивіться також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Orenstein, 6, one of the works belonging to Giulio Clovio
 2. Morra, Joanne (2007). Utopia Lost: Allegory, Ruins and Pieter Bruegel's Towers of Babel. Art History. 30 (2): 200. doi:10.1111/j.1467-8365.2007.00538.x.
 3. а б в The Tower of Babel. Art and the Bible. Процитовано 15 липня 2011.
 4. Malam, John (1999). Pieter Bruegel. Carolrhoda Books. с. 15. ISBN 1-57505-366-7.
 5. Snyder, 502
 6. West, Andrew. 72 More Views of the Tower of Babel. BabelStone. Архів оригіналу за 26 липня 2011. Процитовано 15 липня 2011.
 7. Orenstein, 58
 8. This book's online text may be viewed at The Ship of Fools, Project Gutenberg. See also article by N. Collins, on Encyclopedia of Art Education Accessed 4 February 2012
 9. P. Allegretti, ibid.
 10. Snyder, 502; Orenstein, 96-97
 11. Orenstein, 96-97; see this British Museum page for another drawing of Roman ruins, perhaps the Colosseum, recently attributed to Bruegel
 12. Orenstein, 30-31
 13. Mohen, Jean-Pierre (1999). Sciences du patrimoine (Les): Identifier, conserver, restaurer. Odile Jacob. с. 13. ISBN 2-7381-0660-9. Процитовано 10 квітня 2020.
 14. KHM Bilddatenbank. Архів оригіналу за 3 листопада 2012. Процитовано 1 вересня 2011.
 15. Orenstein, 8
 16. Rucker, Rudy. (2002)As Above, So Below: A Novel of Peter Bruegel. Tom Doherty Associates, LLC, New York.
 17. Cotter, Holland. "10 Galleries to Visit on the Lower East Side," The New York Times, April 16, 2015, p. C34. Retrieved August 10, 2020.
 18. Emba, Christine. "Critic's Notebook," The New Criterion, March 23, 2015. Retrieved August 10, 2020.

Джерела[ред. | ред. код]

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]