Вагінальний кандидоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кандидоз
Candida albicans PHIL 3192 lores.jpg
Candida albicans
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B37
DiseasesDB 1929
MedlinePlus 001511
eMedicine med/264

Вагіна́льний кандидо́з (молочниця) є однією з найпоширеніших грибкових інфекцій сечостатевої системи у жінок. У переважній більшості випадків це захворювання викликається дріжджеподібними грибами виду Candida. Цей зазвичай нешкідливий мікроорганізм можна знайти в організмі кожної жінки, найчастіше в піхві, а також в ротовій порожнині, в кишечнику, на шкірі. Але при порушенні звичайного балансу мікроорганізмів, може збільшуватися ріст грибків роду Candida і проявом цього росту стає вагінальний кандидоз.

Як часто хворіють вагінальним кандидозом?[ред.ред. код]

Відомо, що близько 75% жінок протягом життя хворіли на цю хворобу, і майже 40% зустрічалися з нею повторно. У США захворюваність кандидозом складають близько 13 млн випадків на рік, що становить близько 10% жіночого населення країни. Подібні ж показники є і в інших розвинутих країнах. На сьогоднішній день немає чіткого пояснення, чому одні жінки схильні до молочниці, а інші – ні. Але встановлено ряд факторів, які можуть збільшити ризик захворювання вагінальним кандидозом.

Причини молочниці[ред.ред. код]

У кожному конкретному випадку важко визначити, що саме стало причиною виникнення молочниці. Однак сьогодні можна виділити ряд факторів, які часто приводять до розвитку кандидозу.

 • Ослаблений імунітет. Важке захворювання або застосування ліків, що пригнічують імунну систему, призводять до зниження імунітету людини й розвитку кандидозу.
 • Застосування антибіотиків. Потужні антибіотики широкого спектру дії вбивають як шкідливі бактерії, так і корисні. У результаті антибіотикотерапії бактеріальних інфекцій у людини, як правило, порушується баланс між бактеріями й грибками, що й призводить до розвитку кандидозу.
 • Застосування протизаплідних таблеток. Природні гормони людини беруть участь у контролі чисельності грибків. Застосування протизаплідних таблеток, що містять гормони, може вплинути на звичайний рівень гормонів в організмі й обумовити розвиток молочниці. По цій же причині багато жінок занедужують безпосередньо перед менструацією або під час вагітності, коли змінюється гормональний статус організму.
 • Діабет . При діабеті підвищується рівень цукру в крові й сечі. Це приводить до збільшення цукру у вагинальній рідини (секреті), зменшенню кислотності середовища» що сприяє росту Кандіди.
 • Тісний одяг . При носінні тісного одягу в складках шкіри підвищується температура й вологість, що сприяє росту грибків. Інфекція з кишечнику Кандида альбіканс дуже часто населяє кишечник. Тому через недотримання норм гігієни після дефекації грибок з кишечнику може легко потрапити в піхву й стати причиною захворювання.
 • Інфекція при статевому акті. Молочниця - це не венеричне захворювання. Однак при статевому акті порушується слизова оболонка піхви й збільшується ризик захворювання. У чоловіків молочниця може бути без симптомів. Тому якщо Ви успішно вилікуєтеся від молочниці й незабаром занедужуєте знову, то Вашому партнерові необхідно пролікуватись теж.

Основними симптомами молочниці є[ред.ред. код]

 • Свербіж усередині й навколо піхви. Це найпоширеніший і неприємний прояв молочниці, що може бути настільки сильним, що викликає подразнення і нервування.
 • Болючість. Якщо ніжна слизова оболонка піхви запалюється, то у Вас може виникнути відчуття болю.
 • Біль при сечовипусканні.
 • Вагінальні виділення. В нормі в здорової жінки завжди є невеликі виділення. Але при молочниці вони стають рясними, звичайно білими, що нагадують сир, але без неприємного запаху.
 • Печіння при сечовипусканні. Печіння виникає через попадання сечі на запалені ділянки вульви.
 • Біль при статевому акті. Якщо ніжні покриви піхви запалені, то статевий акт стає болючим.
 • У чоловіків скарги на печіння, свербіж, почервоніння голівки статевого члена, крайньої плоті, білий наліт на голівці статевого члена (баланопостит), біль при статевому акті і сечовипусканні.

Діагностика[ред.ред. код]

Набір досліджень при скаргах на виділення стандартний і проводиться у певній послідовності:

1. Мазок (бактеріоскопія).

2. При необхідності – посів (бактеріологічне дослідження).

3. ПЛР (ДНК-діагностика).

Лікування кандидозу[ред.ред. код]

Лікування кандидозу має на увазі комплексну терапію.

Лікування необхідно почати з усунення причини, що призвела до появи клінічних симптомів. Необхідно відмінити антибактеріальний препарат, припинити використання чи вибрати інший контрацептивний засіб, зайнятися лікуванням порушення обміну речовин.

На сьогоднішній день існує багато методів лікування вагінального кандидозу. Ви можете використовувати місцеві засоби, наприклад, вагінальні креми, свічки або таблетки (Неотризол), курс лікування якими становить 5-8 і більше днів. А також існують такі засоби лікування як Флуконазол та Ітраконазол,у важких випадках застосовується внутрішньовенне введення каспофунгіну.

Додаткові рекомендації[ред.ред. код]

 • Користуйтеся білизною з бавовни, намагайтеся носити досить вільний одяг, щоб він забезпечував вентиляцію й дихання Вашого тіла.
 • Уникайте надмірного використання ароматизованих тампонів, прокладок, добавок для ванн і вагінальних дезодорантів. Їх ароматичні речовини можуть порушити ніжну слизову оболонку піхви й сприяти розвитку інфекції.
 • Не використовуйте тампони й прокладки довше зазначеного строку.
 • Після дефекації, дотримуючись норм гігієни, користуйтеся серветками в напрямку від піхви до анального отвору. Це захистить Вас від інфікування грибком з кишечника.
 • При статевому акті користуйтеся презервативом. Його застосування не тільки захистить Вас від СНІДу, але й від грибкової інфекції.

Зовнішні джерела[ред.ред. код]