Вагінальний кандидоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вагінальний кандидоз
Candida albicans
Candida albicans
Спеціальність гінекологія
Симптоми висип[1]
Препарати міконазол[2], ітраконазол[2], Бутоконазол[2], tioconazoled[2], terconazoled[2], Сульфаніламід[2], кетоконазол[2], клотримазол[2], флуконазол[2][3], Ністатин[2] і кристалічний фіолетовий[2]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 1F23.10
МКХ-10 B37
DiseasesDB 1929
MedlinePlus 001511
eMedicine med/264
MeSH D002181
CMNS: Vaginal yeast infection у Вікісховищі

Вагіна́льний кандидо́з (вагінальна молочниця, кандидозний вульвовагініт) — одна з найпоширеніших грибкових інфекцій сечостатевої системи у жінок, варіант органного перебігу кандидозу — захворювання людини, яке спричинюють умовно-патогенні дріжджеподібні гриби роду Candida. Зазвичай вони є умовно-патогенними грибами, їх у невеликій кількості можна знайти в організмі кожної людини — в ротовій порожнині, кишечнику, на шкірі, на слизових оболонках статевих органів тощо. При порушенні звичайного балансу мікроорганізмів, часто через різні імунодефіцити, може збільшуватися ріст грибків роду Candida і проявом цього росту в жінок й стає вагінальний кандидоз.

Види кандидозу[ред. | ред. код]

Загальноприйнятою класифікацією кандидозів є розподіл їх форм за місцем локалізації місця запалення. Відповідно до неї виділяють наступні види:

 • поверхневий (окрім вагінальних уражень є пошкодження слизових оболонок, нігтів, шкіри);
 • вісцеральний (уражені ще й внутрішні органи).

Поширення[ред. | ред. код]

Відомо, що близько 75 % жінок протягом життя хворіли на цю хворобу, і майже 40 % зустрічалися з нею повторно. У США захворюваність на вагінальний кандидоз становить близько 13 млн випадків на рік, що становить близько 10 % жіночого населення країни. Подібні ж показники є і в інших розвинутих країнах.

Наразі немає чіткого пояснення, чому одні жінки схильні до молочниці, а інші — ні. Але встановлено ряд факторів, які можуть збільшити ризик захворювання вагінальним кандидозом.

Причини молочниці[ред. | ред. код]

У кожному конкретному випадку важко визначити, що саме стало причиною виникнення молочниці. Однак сьогодні можна виділити ряд факторів, які часто приводять до розвитку кандидозу.

 • Ослаблений імунітет. Тяжке захворювання або застосування ліків, що пригнічують імунну систему, призводять до зниження імунітету людини й розвитку кандидозу.
 • Застосування антибіотиків. Потужні антибіотики широкого спектра дії вбивають як шкідливі бактерії, так і корисні. У результаті антибіотикотерапії бактеріальних інфекцій у людини, як правило, порушується баланс між бактеріями й грибками, що й призводить до розвитку кандидозу.
 • Застосування протизаплідних таблеток. Природні гормони людини беруть участь у контролі чисельності грибків. Застосування протизаплідних таблеток, що містять гормони, може вплинути на звичайний рівень гормонів в організмі й обумовити розвиток молочниці. По цій же причині багато жінок занедужують безпосередньо перед менструацією або під час вагітності, коли змінюється гормональний статус організму.
 • Діабет. При діабеті підвищується рівень цукру в крові й сечі. Це приводить до збільшення цукру у вагінальній рідині (секреті), зменшенню кислотності середовища" що сприяє росту Кандіди.
 • Тісний одяг. При носінні тісного одягу в складках шкіри підвищується температура й вологість, що сприяє росту грибків. Інфекція з кишечнику Candida albicans дуже часто населяє кишечник. Тому через недотримання норм гігієни після дефекації грибок з кишечнику може легко потрапити в піхву й стати причиною захворювання.
 • Інфекція при статевому акті. Молочниця — це не венеричне захворювання. Однак при статевому акті порушується слизова оболонка піхви й збільшується ризик захворювання. У чоловіків молочниця може бути без симптомів. Тому якщо Ви успішно вилікуєтеся від молочниці й незабаром занедужуєте знову, то Вашому партнерові необхідно пролікуватись теж.

Клінічні ознаки[ред. | ред. код]

 • Свербіж усередині й навколо піхви. Це найпоширеніший і неприємний прояв молочниці, що може бути настільки сильним, що викликає подразнення і нервування.
 • Болючість. Якщо ніжна слизова оболонка піхви запалюється, то у Вас може виникнути відчуття болю.
 • Біль при сечовипусканні.
 • Вагінальні виділення. В нормі в здорової жінки завжди є невеликі виділення. Але при молочниці вони стають рясними, звичайно білими, що нагадують сир, але без неприємного запаху.
 • Печіння при сечовипусканні. Печіння виникає через попадання сечі на запалені ділянки вульви.
 • Біль при статевому акті. Якщо ніжні покриви піхви запалені, то статевий акт стає болючим.
 • У чоловіків скарги на печіння, свербіж, почервоніння голівки статевого члена, крайньої плоті, білий наліт на голівці статевого члена (баланопостит), біль при статевому акті і сечовипусканні.

Діагностика[ред. | ред. код]

Набір досліджень при скаргах на виділення стандартний і проводиться у певній послідовності:

1. Мазок (бактеріоскопія).

2. При необхідності — посів (бактеріологічне дослідження).

3. ПЛР (ДНК-діагностика).

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування кандидозу має на увазі комплексну терапію.

Лікування необхідно почати з усунення причини, що призвела до появи клінічних симптомів. Необхідно відмінити антибактеріальний препарат, припинити використання чи вибрати інший контрацептивний засіб, зайнятися лікуванням порушення обміну речовин.

Існує багато методів лікування вагінального кандидозу. Ви можете використовувати місцеві засоби, наприклад, вагінальні креми, свічки або таблетки (Неотризол), курс лікування якими становить 5-8 і більше днів. А також існують такі засоби лікування як Флуконазол та Ітраконазол, у важких випадках застосовується внутрішньовенне введення каспофунгіну.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]