Вагітність у тварин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вагітна левиця
Вагітна коза

Вагітність, або Гестація[1]біологічний стан тварин, характерний для самок плацентарних і сумчастих ссавців. Вагітність у ссавців (крім яйцеживородних), живонароджених риб (акули, скати та ін.) і плазунів (гадюка, ящірка живородна та ін.) істотно відрізняється.

Вагітність у корів, телиць називається тільності.

Фізіологія[ред. | ред. код]

Цей стан зумовлено зачаттям нових особин і являє собою процес виношування дитинча всередині організму самки. Період вагітності завершується пологами. Під час вагітності зародок розвивається і зростає за рахунок отримання поживних речовин від матері, а у самок, у свою чергу, відбувається перебудова організму і підготовка до майбутнього вигодовування народжених немовлят.

Вагітність як процес виношування потомства характерна як для наземних, так і для морських ссавців (дельфінів та інших китоподібних). У переважної більшості видів ссавців зародки отримують живлення від самки через плаценту матки протягом усього терміну вагітності (виняток становлять яйцекладні єхидни і качкодзьоби, а також сумчасті).

Під час копуляції самець запліднює самку. Сперматозоїд запліднює яйцеклітину або різні яйцеклітини в матці або фаллопієвих трубах, у результаті чого утворюється одна або кілька зигот. Іноді зигота може бути створена поза тілом тварини в штучному процесі екстракорпорального запліднення. Після запліднення новоутворена зигота починає ділитися шляхом мітозу, утворюючи ембріон, який імплантується в ендометрій. На цьому терміні ембріон зазвичай складається з 50 клітин.[2]

Вагітність людини[ред. | ред. код]

Нормальний термін вагітності у людини становить близько 40 тижнів (9 місяців), під час кожного з яких відбуваються свої зміни. Факт наявності вагітності встановлюється за низкою ознак.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Словник іншомовних слів: Гестація. Архів оригіналу за 11 квітня 2021. Процитовано 11 квітня 2021. 
  2. Vaughan, Terry; Ryan, James; Czaplewski, Nicholas (21 квітня 2011). Mammalogy (англ.). Jones & Bartlett Learning. ISBN 978-0-7637-6299-5. 

Література[ред. | ред. код]

  • Аршавский И. А., Доминанта беременности и проблема физиологически полноценного онтогенеза, «Уч. зап. Харьковского государственного университета», 1956, т. 68;
  • Рефлекторные реакции во взаимоотношениях материнского организма и плода, под ред. Н. Л. Гармашевой, Л., 1954;
  • Гейнрот О., Погоржельский В. А., Продолжительность вынашивания и высиживания, пер. с нем., «Вестник зоологического сада», 1909, № 2, с. 99.

Посилання[ред. | ред. код]