Валент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Флавій Юлій Валент
Flavius Julius Valens
Valens Honorius Musei Capitolini MC494.jpg
Бюст Флавія Юлія Валента у Капітолійських музеях
Імператор
Початок правління: 28 березня 374 - 17 листопада 375 імператор східної частини імперії із Валентініаном I , 17 листопада 375 - 9 серпня 378 імператор східної частини імперії із Граціаном
Кінець правління: 9 серпня 378
Попередник: Валентиніан I
Наступник:Феодосій I
Дата народження: 328(0328)
Місце народження:Cibalae (Паннонія)
Країна:Римської імперії
Дата смерті:9 серпня 378(0378-08-09)
Місце смерті:Адріанополь
Дружина:Альбія Домініка
Діти:дочки Анастасія та Кароса, син Валентініан Галат

Флавій Юлій Валент (грец. Οὐάλης ,лат. FLAVIUS IVLIVS VALENS AVGVSTVS; 328, Кібале, Паннонія — 9 серпня 378) — римський імператор з 28 березня 364 по 9 серпня 378 року.

Походження[ред. | ред. код]

Був зведений своїм старшим братом Валентініаном I на трон співправителя для східної частини Римської імперії. Валентіан зробив його 1 березня 364 року tribunus stabuli, що наближувало його до імператора. Вже 28 березня того ж року поставлений співправителем Валентіана.

Правління[ред. | ред. код]

Солідус карбований за часів Валентініана (близько 376). На реверсі викарбувано двох братів Валента та Валентініана, які тримають земне яблуко — символ влади.

У 365 родич Юліана Прокопій оголосив себе римським імператором, але надовго не втримав владу і вже у наступному році Валент узяв його в полон і стратив. Оскільки готи підтримували Прокопія, то Валент 367 року переправився з військом через Дунай і у 369 примусив їхнього вождя Атанаріха просити про укладення миру.

Непорозуміння, які виникли у Вірменії у 369 році, погрожували затягнути імперію у війну з персами, але після багаторічних переговорів були улагоджені мирним шляхом. 17 листопада 375 року Валент був визначений старшим августом та спадкоємцем Валентіана.

Битва під Андріанополем та смерть[ред. | ред. код]

Акведук Валента у Константинополі

Необачним кроком Валента був дозвіл у 376 р. вестготам оселитися в Мезії. Однак це сталося під натиском гунів. Готи до того були роздратовані несправедливістю до них римських чиновників, що під проводом Фрітігерна повстали і спустошили Фракію і Македонію та у відсутність імператора, що знаходився в Сирії, розбили його полководців. Тоді у 378 р. Валент особисто рушив проти готів, але необачно почав бій без допоміжного війська свого співправителя і племінника Граціана. 9 серпня 378 р. він зазнав у битві під Адріанополем страшної поразки і загинув на полі битви в рядах легіонів Маттіаріїв та Ланциаріїв[1]. Його тіло так і не було знайдено. Військо знищено. За однією з версій, поранений стрілою імператор не міг триматися в сідлі, і його віднесли в невеликій сільський будинок. Варвари оточили будинок і підпалили — Валент згорів у вогні. Для народу смерть аріанина Валента виглядала як кара Божа, наслана на нього.

Дружина Валента Домніка походила з простої родини військових префектів Ецелія Готта. Після загибелі Валента вона допомогла врятувати Константинополь від варварів, наказавши роздати громадянам зброю. У Валента і Домніки були дві дочки — Анастасія та Кароса і син Валентініан Галат (366 — 371 або 372), який передчасно помер. На честь своїх дочок імператор назвав побудовані ним в Константинополі для народу терми. Про подальшу їх долю нічого невідомо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. О.В., Вус; М.В., Фомин (2016-01-01). Сражение при Адрианополе 9 августа 378 г. Триумф германцев и трагедия римлян. Материалы по археологии и истории античного и средневекового Крыма (8). Процитовано 2017-05-08. 

Посилання[ред. | ред. код]