Валентиніан III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Валентиніан III
Flavius Placidus Valentinianus
Solidus ValentinianIII-wedding.jpg
Солідус Валентиніана ІІІ
Імператор
Початок правління: 17 березня 455 р.
Кінець правління: 31 травня 455 р.
Попередник: Іоанн
Наступник: Петроній Максим
Дата народження: 2 липня 419(0419-07-02)
Місце народження: Равенна
Країна: Римської імперії
Дата смерті: 16 березня 455(0455-03-16) (35 років)
Місце смерті: Рим

Валентиніан III (лат. Flavius Placidus Valentinianus, * 2 липня 419, Равенна — † 16 березня 455, Рим) — імператор Західної Римської імперії з 425 по 455 рік.

Походження[ред.ред. код]

Валентиніан був сином командира військ і пізніше імператора Констанція III та Ґалли Плаціди, дочки імператора Феодосія Великого. 23 жовтня 424 року його дятько імператор сходу Феодосій II надає йому у Константинополі титул Цезара. Феодосій дає йому достатньо війська і посилає на захід, де він виграє коротку війну проти узурпатора Іоанна. 23 жовтня 425 року 6 річний Цезар отримує титул Авґуста Західної Римської імперії.

Правління[ред.ред. код]

За нього звичайно управляли імперією його мати Галла Плацидія (до 450) і Magister militum Аецій. У 437 одружується на Луцінії Євдоксії, дочці свого дядька Феодосія II. Час його правління позначений також періодом Великого переселення народів, що створювало постіну загрозу імперії. Більше 20 років Аецій з успіхом відбивав напади варварів на північні і східні області імперії. З 429 року Африкою оволоділи вандали які завдяки ворожнечі, що існувала між Аецієм та намісником цієї провінції Боніфацієм, легко досягли там свого панування і утвердились там остаточно завоювавши Карфаген (439). У 451 році перемає Аецій гунів у Битві на Каталаунських полях, однак це не стримує їх від плюндрувань північної Італії. Після смерті Аттіли, військовий тиск на імперію зменшився і Валентиніан вирішив сам керувати військами та вбив свого геніального полководця Аеція (454).

Вже у наступному році, 16 березня 455, Валентініан був заколотий прибічниками Аеція при інспекції військ.

Владу узурпував Петроній Максим, який одружується на вдові Валентініана — Луцінії Євдоксії. Зразу ж після того вандали під керівництвом Ґайзеріха знову нападають на Рим і забирають його дві дочки Євдосію та Плацідію у Африку. Євдосія була заручена з сином Ґайзеріха — Гунеріхом, що після одруження її з сином Петронія Максима - Палладієм, стало формальною причиною нападу. Після прибуття у Африку вона одружилася з ним.

Посилання[ред.ред. код]

Біографія у De Imperatoribus Romanis англ.


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.