Валерія Мессаліна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Камея Мессаліни

Валерія Мессаліна (19 — 48) — дружина римського імператора Клавдія.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з патриціанського роду Валеріїв. Донька Марка Валерія Мессали Барбата, консула 20 року, та Доміції Лепіди. Наприкінці 30—х років вийшла заміж за Клавдія, майбутнього імператора. У 40 році народила доньку Октавію. Після вбивства Калігули у 41 році Клавдій був проголошений імператором. У цьому ж році у нього народився син від Мессаліни, названий спочатку Германіком, а пізніше Британіком.

Мессаліна мала великий вплив на свого чоловіка й користувалася цим для знищення своїх політичних та особистих супротивників. Жертвами її інтриг в різні роки стали Юлія, донька Друза Старшого, Юлія Лівілла, донька Германіка, та її чоловік Марк Вініцій, Гай Аппій Юній Силан, вітчим самої Мессаліни, Гней Помпей Магн, зять Клавдія, Децим Валерій Азіатік, консул 46 року, та його дружина Поппея Сабіна, Катон Юст, префект преторія, Полібій, впливовий відпущенник Клавдія. Мессаліна активно брала участь у розслідуванні змови Скрибоніана та Вініціана у 42 році. Також Мессаліна активно втручалася у державні справи, зокрема у питання надання громадянства й посад, управління арміями і провінціями.

Некомпетентність її ставлеників у 43 році трохи не привела до економічної кризи. У 44 році брала участь у тріумфі Клавдія над Британією.

Була скандально відома своєю розпусною поведінкою, мала безліч коханців, в тому числі з найнижчих верств суспільства. Серед них були — Веттій Валент, Плавтій Латеран, сенатор Юнк Вергіліан, імператорський відпущеники Полібій, префект пожежної варти Декрій Кальпурніан, начальник гладіаторських школи Сульпіцій Руф, префект імператорських охоронців Сабін, актор Мнестер.

У 47 році Мессаліна пристрасно закохалася у знатного юнака Гая Сілія, а у 48 році, розірвавши шлюб з Клавдієм, вийшла за нього заміж. Дізнавшись про це, Клавдій, налаштований проти Мессаліни своїм вільновідпущеником Нарцисом, а також побоючись захоплення Сілієм та Мессаліною влади, розпорядився стратити Сілія та усіх інших коханців і спільників Мессаліни. Саму Мессаліну Клавдій мав намір допитати на наступний день, але Нарцис не бажав дати їй шанс виправдатися і від свого імені наказав преторіанцям вбити її.

Родина[ред. | ред. код]

1. Чоловік — Клавдій, імператор у 41—54 роках.

Діти:

  • Клавдія Октавія
  • Тиберій Клавдій Цезар Британік

2. Чоловік — Гай Сілій

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tac. Ann. XI 1—3; 12, 26—37
  • Suet. Claud. 17; 26—27, 29, 35, 37, 39
  • Juven. Sat. IV 115—135; X 330—345; XIV 331