Вальдорфська педагогіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ва́льдорфська педаго́гіка — концепція виховання і навчання дітей згідно релігійно-філософським вченням її засновника Рудольфа Штайнера. Головною метою вальдорфської педагогіки є надання допомоги особистості у власному становленні та розкритті талантів «у гармонії із закономірностями і тенденціями розвитку природи, людини та світу»[1]. Автором методу вальдорфської педагогіки є австрійський вчений і філософ Рудольф Штайнер і базується на його езотерично-філософській концепції — антропософії. Перша вальдорфська школа була відкрита у Штуттґарті 7 вересня 1919 р. для дітей робітників фабрики «Вальдорф-Асторія» (звідси назва).

Власна концепція методики[ред.ред. код]

На думку прибічників, вальдорфська методика створює передумову для всебічного і гармонійного розвитку особистості, збереження і розвитку прихованих здібностей дитини, розкриття її неповторного індивідууму. Разом з тим, переслідується завдання виховання дитини як соціальної особи, готової до співпраці з іншими людьми, яка вміє знайти своє місце в суспільстві, відчуває взаємозв'язок з природним життєвим середовищем. В основі вальдорфської педагогіки покладено християнські релігійні цінності. Навчання у школах проводиться відповідно до спеціально розроблених планів, що складені із врахуванням спеціальних ритмів. Поділ людини на різні компоненти та поділ природи на періоди був розроблений Рудольфом Штайнером. Більшість пояснень Штайнером природи цих понять базується на езотериці та астрології.

В 2017 методом вальдорфської педагогіки користуються близько 1092 освітніх закладів у 64-ти країнах світу, більшість — у Німеччині[2]. З 1919 року вони розвиваються у Європі, Америці, Африці, Австралії, Азії, пострадянських країнах, а з 1990 року — в Україні.

Критика[ред.ред. код]

Вальдорфська методика була покликана сприяти соціалізації дітей робітників фабрик та вихованню наступного покоління робітників, а не розвитку творчої особистості, на що наголошують деякі сучасні критики цієї методики.

Штайнерівська педагогіка ґрунтується на антропософії — псевдонауці, що містить відчутну кількість релігії, космогонії та езотерики, через що критики називають вальдорфську школу педагогічною сектою[3].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]