Вальтелліна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вальтелліна (романш. Vuclina (Аудіо listenфайл); ломб. Valtelina або Valtulina; нім. Veltlin; італ. Valtellina) — альпійська долина на півночі Італії, на кордоні зі Швейцарією, у регіоні Ломбардія.

Історія[ред. | ред. код]

Вальтелліна була завайована римлянами у 16 році до н.е. У V сторіччі місцеве населення прийняло християнство, місцеві церкви підпорядковувались єпархії Комо. Потім входила до королівства лангобардів, після чого була завойована Карлом Великим[1]. З тих часів майже до сучасності місцеві мешканці розмовляли на ретороманській мові та ломбардійській мові. Тривалий час Вальтелліна входила до швейцарських володінь нім. Gotteshausbund. Під час тридцятирічної війни виділяють окрему битву за Вальтелліну. Після завойовницьких війн Наполеона увійшла до Цизальпійської республіки, а потім до Королівства Італія (наполеонівського). Після розгрому Наполеона увійшла до Ломбардо-Венеціанського королівства та насамкінець до Королівства Італія.

Географія[ред. | ред. код]

Географічно Вальтелліна простягається вздовж річки Адда від Борміо до озера Комо, куди впадає Адда. Основні населені пункти — Сондріо, Борміо, К'явенна.

Панорама Вальтелліни

Економіка[ред. | ред. код]

Вальтелліна відома своєю туристичною галуззю. Тут є гірськолижні курорти, термальні джерела (бальнеологічні курорти). Також тут знаходиться всесвітно відома залізниця Бернінабан, яка проходить через Альпи та входить до списку пам'ятників Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Також цей регіон відомий своєрідною кухнею, зокрема тут виробляють відомий італійський сир бітто та м'ясний делікатес брезаолу. Виноробна зона Вальтелліна є важливим центром виноробства Ломбардії.

Примітки[ред. | ред. код]