Вант-путенс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вант-путенси з юферсами і путенс-планками на руслені.

Вант-пу́тенси (від нід. wantputtings), вживалися також назви вант-путини, вант-путени, вант-путні, вант-п'ютенси — металеві смуги, стрижні або ланцюги, що проходять зовні борта вітрильного судна і міцно скріплені з набором і обшивкою. До верхніх кінців вант-путенсів кріпляться талрепи або нижні юферси вант і стень-фордунів.

На шлюпках вант-путенсами називаються фасонні обушки або планки з вушками, які служать для обтягування вант. Вант-путенси шлюпки розташовуються симетрично по бортах і кріпляться до планшира шлюпки.

Поздовжні майданчики зовні бортів для розміщення вант-путенсів і кріплення нижніх кінців фордунів старовинних кораблів називались русленями (вант-путенси русленів також називають п'ютенгами).

У стень-вант і брам-стень-вант роль вант-путенсів виконують гаки путенс-вант, які вдівають в отвори оковок юферсів, проведених через отвори в краях марсів.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Морской Словарь, М, Военное издательство МО СССР, 1959
  • Морской Энциклопедический Словарь, Л-д, «Судостроение», 1991, ISBN 5-7355-0280-8
  • Самойлов К. И. Вант-путенсы // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)