Ваньянь Юн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ваньянь Юн
5-й Імператор Цзінь
15 грудня 1161 — 20 січня 1189 року
Попередник: Ваньянь Лян
Спадкоємець: Ваньянь Цзін
 
Народження: 29 березня 1123
Huining Prefectured, Династія Цзінь
Смерть: 20 січня 1189 (65 років)
Країна: Династія Цзінь[1]
Батько: Wanyan Zongyaod
Мати: Empress Zhenyid
Шлюб: Empress Mingded[1] і Li[d]
Діти: Ваньянь Юнцзи, Wanyan Yongzhongd, Wanyan Yungongd, Wanyan Yonggongd, Wanyan Yongdaod, Wanyan Shuniand, Wanyan Xielud, Wanyan Yongshengd, Princess Caoguod, Wanyan Yongded, Wanyan Changled і Wanyan Yongchengd

Ваньянь Юн (спрощ.: 完颜雍; кит. трад.: 完顏雍; піньїнь: Wányán Yōng), храмове ім'я Шицзун (кит.: 世宗; піньїнь: Shìzōng; 29 березня 1123 — 20 січня 1189) — п'ятий імператор династії Цзінь.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Молоді роки

[ред. | ред. код]

Походив з роду Ваньянь. Син Ваньянь Цзуняо (третього сина імператора Тайцзу), князя крові, та пані Лі (з впливового роду Лояна). При народжені отримав чжурчженське ім'я Улу та китайське Сю. У 1135 році втратив батька. Невдовзі отримав нове ім'я — Юн. Виховувався матір'ю, яка мала на Юна величезний вплив. Здобув класичну китайську освіту.

Після того як мати пішла до монастиря, завершив освіту та оженився з Уліндою, представницею чжурчженського знатного роду. У 1151 році імператор Хайлін-ван запросив дружину князя Юна до свого двору, де збирався зробити своєю наложницею. Але Улінда вчинила самогубство. Це значно погіршило ставлення Юна до імператора. Втім не наважувався на відкритий виступ.

У 1161 році після важких поразок Хайлін-ван у війні з Південною Сун відбулися загальні заворушення. Військовик Фушеху з Шаньдуна рушив на столицю імперії, де оголосив Юна новим імператором. Втім останній все ще остерігався свого двоюрідного брата-імператора. Але невдовзі того було вбито власники військовиками. після цього Юн прийняв тронне ім'я Ши-цзун.

Володарювання

[ред. | ред. код]

Початок

[ред. | ред. код]

Новий імператор Цзінь зіткнувся з нагальною необхідністю внутрішньої і зовнішньої стабілізації становища в державі. Вони проголошувалися імператором вже введенням нового девізу років правління — Дадін («велика стабільність»). Переїхавши до Яньцзіну, Ши-цзун видав указ про позбавлення Хайлін-вана імператорського звання й про віддання під суд його поплічників, оголосив амністію засудженим і реабілітував страчених при Хайлін-вані, скасував на 3 роки податки.

Він послав війська для придушення селянського повстання в Шаньдуні і в 1162 приборкав заколот киданів, що спробували відновити династію Ляо. Бунтівні кіданські племена мен'ань і моуке були розділені між чжурчженськими групами.

Війна з Сун

[ред. | ред. код]

З огляду на складне становище Цзінь, війська Південної Сун атакувала її землі у 1163 році. Спочатку війська Ши-цзуна зазнали декількох поразок, але зрештою сунським військам було завдано важкої поразки у битві під Хуяном. Після цього обидві сторони не прагнули продовжувати війну, і в 1164 році було укладено мирний договір, яким загалом відновлювалося умови угоди 1142 року, але сунська данина Цзінь зменшувалося до 202 тисяч лянів срібла, а Сун отримала міста Хайчжоу, Шічжоу, Денчжоу, Ціньчжоу, Шанчжоу і 200 рулонів шовку.

Після цього Ши-цзун уклав мирні угоди з державами Корьо та Сі Ся. Це забезпечувало мирне існування держави Цзінь із сусідами.

Внутрішня політика

[ред. | ред. код]

Було розроблено і впроваджено нові надільну і податкову системи. Ши-цзун дозволив вільну видобуток металів, що дозволило йому налагодити державну грошову систему. Для зміцнення державних фінансів він запровадив новий податок на майно, з метою повного виявлення об'єкта фіску провів три загальних переписи дворів, земель і майна у 1164, 1175, 1186 роках і один чжурчженів — у 1183 році. Відкриті знову в 1164 році прикордонні ринки послужили додатковими джерелами доходів.

Ши-цзун обґрунтував і здійснив велику програму відродження традиційної чжурчженскої культури. Розширюючи знайомство з досягненнями китайської культури, він відстоював збереження національних форм життя чжурчженів: мови і писемності, імен і прізвищ, пісень і танців, одягу і звичаїв.

1170 року імператор повернув Хуейнінфу звання верхньої столиці, він перетворив її в заповідне місце чжурчженського способу життя та старовини. 1182 року було оприлюднено новий кодекс законів. Ши-цзун багато уваги приділяв підготовці і підбору національних кадрів чиновників, екзаменаційної системи оцінювання знань, службовому і матеріальним становищем чиновництва, розуміючи найважливішу роль, яку воно традиційно відігравало в китайському суспільстві.

Незважаючи на тривалий мир, він дбав про бойову підготовку війська. 1188 року були закладені основи освіти й розвивалася національна література. Він обмежував діяльність буддійського і даоського духівництва. Помер Ши-цзун у 1189 році, владу успадкував його онук Мадаге під іменем Чжанцзун.

Девіз правління

[ред. | ред. код]
  • Дадін (大定) 1161—1189

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Jing-shen Tao, The Jurchen in Twelfth-Century China. University of Washington Press, 1976, ISBN 0-295-95514-7. Chapter 6. «The Jurchen Movement for Revival», Pages 69–83.
  1. а б China Biographical Database