Вармінсько-Мазурське воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вармінсько-Мазурське воєводство
Województwo warmińsko-mazurskie
Герб Прапор
На мапі Польщі
Адміністративний центр Ольштин
Населення: 1 420 514[1]
Площа: 24 173,47
Густота: 59
Урбанізація: 60,0 %
Номери автомобілів: N
TERYT: 28 Код ISO: PL-WN


Адмніністративний поділ
повіти гродські
земські
2
19
ґміни міські
місько-сільські
сільські
16
33
67
Влада
Уряд
Воєвода: Артур Хоєцький
Маршалок: Густав Бжезін
Адреса: Al. J. Piłsudskiego 7/9
10-575 Olsztyn (воєвода)

ul. Emilii Plater 1
10-562 Olsztyn (маршалок)

Лого воєводства:
Мапа
Мапа
Офіційна сторінка

Ва́рмінсько-Мазу́рське воєводство є одиницею територіально-адміністративного поділу Польщі, одним з 16 воєводств. Розташоване у північно-східній частині країни. Столицею (адміністративним центром) воєводства є місто Ольштин.

Вармінсько-Мазурське воєводство утворене у 1999 році внаслідок регіоналізації країни і зайняло території колишніх воєводств: Ольштинського, а також більшу частину Ельблонзького.

Історія[ред. | ред. код]

У 1824-1829 роках існував особистий союз Західної і Східної Пруссії, а в 1829 році формально об'єднав дві провінції в одну провінцію під назвою Пруссія. У 1878 році союз розпався. Після  завершення Першої світової війни і згідно Версальського рішення від Східної Пруссії було від'єднано Клайпедський повіт, який перебував під контролем Ліги Націй, та у 1923 році був захоплений Литовськими військами і доєднаний до Литви. Південна частина Східної Пруссії (Вармія, Мазурія та Повісле) розглядалася для надання цих земель Польщі, але 97,8% голосів було на підтримку Пруссії, і лише 8 комун були надані Польщі.

Після Другої світової війни за рішенням Потсдамської конференції Пруссію ліквідували як державне утворення. Східну Пруссію розділили між Радянським Союзом і Польською республікою. До складу Радянського Союзу разом із Кенігсбергом (перейменовано в Калінінград) увійшло більше третини (17 757 км²) Східної Пруссії, на території яких створили Калінінградську область РРФСР (15 100 км²), а невелику частину — 2 657 км², що включала частину Куршської коси і місто Клайпеда з околицями (колиш. м. Мемель нім. Memel) — т.з. Клайпедський край, передали Литовській РСР (у 1939-1945 роках був анексований гітлерівстькою Німеччиною). Більше половини Східної Пруссії відійшло Польської республіки — близько 19 236,9 км², що зараз приблизно збігається з сучасними територіями  Вармінсько-Мазурського воєводства. З 1946 року і до адміністративного поділу з певними територіальними змінами до 1998 року існувало Ольштинське воєводство. У 1999 року з Ольштинського та більшої частини Ельблонзького воєводства (решта територій відійшли до Поморського) було утворене сучасне Вармінсько-Мазурське воєводство.

Географія[ред. | ред. код]

Розміщення[ред. | ред. код]

Вармінсько-Мазурське воєводство розташоване на північному сході Польщі. Межує:

Вармінсько-Мазурське воєводство складається з трьох історичних областей: Вармії, Мазур і Повісл'я. Назва «Вармія» має багатовікову традицію і походить від прусського «wurmen», що означає «червоний» (червона земля). Назва «Мазури» з'явилася в середині XIX століття — так почали називати південну територію Східної Пруссії, населену переселенцями з Мазовії[2].

Туризм[ред. | ред. код]

Край Тисячі Озер[ред. | ред. код]

Мазури називають «Краєм Тисячі Озер», хоча озер в цих місцях значно більше — близько 4 тисяч. Найбільше з них Снярдви (113,8 км²), найглибше Ганьча (108,5 м), а найдовше — Єзьорак (27 км).

Пейзаж Великих Мазурських озер — рівнини, високі післяльодовикові горби, стрімкі обриви, поля, усіяні величезними доісторичними валунами, сріблясті річки, канали і струмки.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny. demografia.stat.gov.pl. Процитовано 19 листопада 2020.
  2. Вармінсько-Мазурське воєводство | Портал «Віртуальна Польща». pl-ua.info. Архів оригіналу за 4 листопада 2016. Процитовано 6 листопада 2016.


Балтійське море Росія Росія
( Калінінградська область)
size Поморське воєводство size Підляське воєводство
size Куявсько-Поморське воєводство size Мазовецьке воєводство size Підляське воєводство