Вармінтинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гвинтівка для вармінтингу калібру .223
Американські бабаки — популярний об’єкт вармінтингу

Вармінтинг (від англ. varmint, вармінт[1] - характерний для сходу США діалектний варіант слова англ. vermin -«шкідлива тварина») — різновид високоточної стрільби та спортивного полювання, стрільба на далеких і наддалеких дистанціях, в основному по гризунах (бабаках, щурах та інших дрібних тваринах). У вармінтингу можуть використовуватися і штучні мішені, що імітують силует бабаків.[2]

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Для вармінтингу використовується нарізна зброя спеціальних зразків, з обтяженим стволом, забезпечена потужною оптикою десятиразового і більше збільшення. Існує навіть цілий клас зброї для вармінтингу - varmint rifle, гвинтівка малого калібру, - як правило, в районі 0,22" (5,6 мм), часто магазинні з ручним перезарядженням або навіть однозарядна, з важким стволом, сошками і потужною оптикою. Стрільба проводиться з упору (зі штатива або підставки). Калібр зброї і патрон зазвичай підбирається такий, щоб траєкторія кулі була якомога настильнішою; найчастіше використовуються боєприпаси .223 Remington, .223 WSSM, .243 Winchester, .300 Winchester Magnum тощо, але не крупніше 7,62 мм.

Мета змагань - довести, чия техніка найкраща. Вармінтинг обслуговує ціла індустрія, яка виготовляє розкладні столики, триноги, труби, лазерні далекоміри, анемометри, системи прискореного охолодження стволів і т. ін. Нерідко обладнання для вармінтингу коштує дорожче джипа, на якому мисливець приїжджає для участі у вармінтингу. У вармінтингу проводяться різні змагання мисливців. Стрільба ведеться на відстані 400, 500, 2000 і більше метрів. Перемагає той, хто підстрелить більшу кількість звірків на певній відстані. За своїми характеристиками і цілям вармінтінг нагадує іншу спортивну американську розвагу - плінкінг - стрільбу по банках.

Історія вармінтингу[ред. | ред. код]

Батьківщиною вармінтингу є Сполучені Штати Америки. Виникнення вармінтингу пов'язують з кризою початку 1930-х рр., коли бичем полів американських фермерів були лугові собачки (гризуни родини білок, типові представники тваринного світу прерій). Вважаючи, що зменшення чисельності гризунів збільшить урожаї сільськогосподарських культур, американські фермери почали їх масовий відстріл. Через те, що при наближенні людини ближче ніж на 50 м тварини ховалися в нори, для їх відстрілу використовувалося нарізну зброю. При відстрілі не була важливою якість трофея. Пізніше відстріл гризунів став різновидом спортивного полювання.

Так, на сьогодні в США при використанні нарізних карабінів і гвинтівок стрільба ведеться на дистанціях, які нерідко перевищують 100 м. Враховуючи, що стрілянина ведеться на такі далекі відстань, в вармінтингу відіграють певну роль і враховуються різні показники (погодні умови, температура, висота над рівнем моря , швидкість і напрям вітру і т.д.).

У Росії вармінтинг отримав застосування при полюванні на бабака (гризуна роду бабаків, мешканця цілинних степів Євразії). Важливою відмінністю при полюванні на бабака є чисто битий, якісний трофей.

Стрільба по бабаку[ред. | ред. код]

Постріл здійснюється на максимальній віддалі від цілі, яка повинна бути відносно нерухомою. Манера бабака годинами стояти «свічкою» біля нори, оглядаючи околиці, дає можливість зробити прицільний постріл, але тільки на граничній дистанції: бабак полохливий і в разі тривоги дуже швидко ховається в норі. Більше того, звірятко надзвичайно міцне на рану, тобто при ураженні в будь-яку частину тіла, крім голови, він встигає сховатися.

У Європі вармінтингу не існує, так як європейські мисливці вважають його жорстокою розвагою. В Україні мисливські змагання з вармінтингу організували в Марківському районі Луганської області влітку 2006 р., що викликало протести серед екологічної громадськості. Більше офіційні змагання з вармінтінгу в Україні не проводяться.

Етичні проблеми[ред. | ред. код]

З етичної точки зору змагання з вармінтінгу неприпустимі, тому що являють собою жорстоке поводження з тваринами. Це перш за все тому, що як спортивну мішень аморально використовувати тварину. Більше того, неприпустимо холоднокровне розстрілювання з гвинтівок з оптичним прицілом нерухомих звірків, що стоять «стовпчиком» біля нори і нічого не підозрюють. Такий розважальний відстріл нічого не має спільного ні з полюванням, ні з мисливської етикою. Аморальність вармінтингу також полягає в тому, що як мішені вже використовуються не тільки бабаки, а й ховрахи, лисиці, а нерідко також ворони, бродячі собаки і коти.

Варто додати, що під час змагання з вармінтингу бабаки не використовуються для отримання шкур або м'яса, їх викидають, так як тваринку розбиває попадання кулі великого калібру або розривної кулі. Якщо бабак убитий на меншій визначеного дистанції, його взагалі не зараховують. Частина поранених бабаків ховається в нірки, де гине від ран.

Правові проблеми[ред. | ред. код]

Змагання з вармінтингу порушують не лише мораль, а й право. Так, в Україні в мисливських правилах і законах ніде не вказано, що живих тварин можна використовувати як мішень. Більше того, ст. 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» забороняє використовувати в полюванні на хутрових звірків калібр понад 5,6 мм, а в вармінтингу інколи застосовуються рушниці калібрів 6 мм і більше[3]. У ряді областей України - Харківській, Сумській бабак внесений до обласних Червоних списків.

Екологічні проблеми[ред. | ред. код]

Бабак різко скорочує свою чисельність в Україні. У порівнянні з 1995 р. його чисельність за 16 років скоротилася майже в 2 рази і налічувала в 2011 р. 66400 особин[4][5]. Слід також зазначити, що заяви мисливців про нібито велику шкоду від бабаків для сільського господарства не відповідають дійсності, оскільки бабак мешкає на цілинних землях, де збереглася природна рослинність - різнотравно-злакові степи. Тому шкоди сільському господарству не завдає.

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Термін «varmint» (шкідник, пустун) є американський розмовний термін для паразитів, хоча це відноситься, зокрема, до ссавців або птахів шкідників, у тому числі це:
  • хижаки, такі як койоти, вовки, лисиці, або здичавілі собаки, які можуть вбити сільськогосподарських тварин;
  • гризунів, таких як щури, лугові собачки, білки, кролики та бабаки, які можуть зашкодити орним землям або пасовищам або передавати хвороби;
  • інших дрібних ссавців, таких як єноти і кролики;
  • інвазивних видів, таких, як шпаки, яких бажано витіснити місцевими видами
 2. Частково використані матеріали, надані співробітниками Київського еколого-культурного центру
 3. Закон України «Про мисливське господарство та полювання»
 4. Статистичний щорічник України. – К.: Державна служба статистики України, 2012. - С. 185.
 5. Мандрівка до країни бабаків/ Українська правда: Життя 26.06.2013