Варуна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Варуна
Зображення
Батько Каш'япа
Матір Адіті
Брат/сестра Ādityasd
Дитина Васішта
Значима особа Mitrad
Фігурує у індуїзм і буддизм
Покровитель для waterd
CMNS: Варуна у Вікісховищі

Ва́руна (санскр. वरुण) — у ведичному світогляді Бог Вина, Вод і Потоків Всесвіту, а також Суддя й Охоронець Справедливості. Нарівні з Індрою був одним з головних богів ведичного пантеону. Старший із братів-адітьїв. Ім'я Варуни часто зв'язують з Мітрою, ведичним Богом Сонця. Їхнє протиставлення як пари Вода-Вогонь часто зустрічається в брахманічній літературі.

Функції[ред. | ред. код]

У ведичний період Варуна був верховним божеством і мав велику повагу. Він володар Адітьїв, «вічно сущих» синів Адіті, що уособлюють Безмежність. Він «той, котрий змушує сонце сяяти в небесах; вітри дують тільки тоді, коли він дихає; він прокладає русла річок, що течуть по його велінню, і створює морські глибини; його вимоги безперечні і незаперечні; завдяки йому місяць у сяйві проходить по нічному небу і на ньому з'являються зірки, що пропадають удень; йому відомі напрямки польоту птахів у небі, дороги мандруючого усюди вітру, курси кораблів в океані, відкриті таємниці усіх речей і подій — що відбулись, що відбуваються і тих, котрі повинні відбутися; він свідчить про людську правду і неправду».

Варуна, що у ведичний період був всеосяжним божеством, став поступово витіснятись войовничим Індрою. У пуранічний період Варуна обернувся на бога океану, двійника Нептуна. В його обов'язки також входить доглядати за всілякими демонами, яких чимало у водній стихії. Після цього почали з'являтися й нові зображення Варуни. На них божество звичайно сидить на алмазному троні поруч зі своєю дружиною (богинею вина), в оточенні свити з богів і богинь різноманітних річок, озер та струмків.

Також Варуна є Стражем західної сторони світу.

Варуна - одне з імен Ахура-мазди у зороастризмі. У Бгагавад-гіті Крішна каже, що Він - Варуна

Іконографія[ред. | ред. код]

Варуна має прекрасну антропоморфну форму, колір — білий, сидить на легендарному морському чудовиську Макарі (голова й передні лапи антилопи, тіло і хвіст риби). Варуна може зображуватися як дворуким, так і чотирируким. В одній із правих рук він завжди тримає аркан (петлю).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]