Варуна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Варуна — бог світових вод

Ва́руна (санскр. वरुण) — в ведичній міфології бог світових вод, а також суддя і охоронець справедливості. Поряд з Індрою був одним з головних богів ведичного пантеону. Старший із братів-адітьїв. Ім'я Варуни часто зв'язують з Мітрою, ведичним богом сонця. Їхнє протиставлення як пари вода-вогонь часто зустрічається в брахманічній літературі.

Функції[ред.ред. код]

Варуна користувався великою повагою у ведичний період. Він володар Адітьїв, «вічно сущих» синів Адіті, що уособлюють Безмежність. У ведичний період Варуна був верховним божеством. Він «той, котрий змушує сонце сяяти в небесах; вітри дують тільки тоді, коли він дихає; він прокладає русла рік, що течуть по його велінню, і створює морські глибини; його вимоги безперечні і незаперечні; завдяки йому місяць у сяйві проходить по нічному небу і на ньому з'являються зірки, що пропадають удень; йому відомі напрямки польоту птахів у небі, дороги мандруючого усюди вітру, курси кораблів в океані, відкриті таємниці усіх речей і подій — що відбулись, що відбуваються і тих, котрі повинні відбутися; він свідчить про людську правду і неправду».

Варуна, у ведичний період був всеосяжним божеством, став поступово витіснятись войовничим Індрою. У пуранічний період Варуна з верховного божества перетворився в бога океану, двійника Нептуна. В його обов'язки також входить доглядати за різними демонами, які в великій мірі присутні в водній стихії. Після такого повалення почали з'являтися і нові зображення Варуни. На них божество звичайно сидить на алмазному троні поруч зі своєю дружиною, в оточенні свити з богів і богинь різних рік, озер і струмків.

Також Варуна є Стражем західної сторони світу .

Іконографія[ред.ред. код]

Варуна має прекрасну антропоморфну форму, колір — білий, сидить на легендарному морському чудовиську Макарі (голова і передні лапи антилопи, тіло і хвіст риби). Варуна може зображуватися як дворуким, так і чотирируким. В одній із правих рук він завжди тримає аркан (петлю).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Иконография: Индуизм (рос.)