Васильківська управа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Васильківська управа — одна з гілок Південного товариства декабристів, що діяла з 1823 року під орудою С. Муравйова-Апостола та М. Бестужева-Рюміна у місті Василькові та околицях.

Васильківська управа діяла у Василькові та навколишньому регіоні, де був розквартирований Чернігівський піхотний полк і сусідні частини 9-ї піхотної дивізії Російської армії. Об'єднувала групу учасників декабристського руху на Київщині, в тому числі А. Муравйова, В. Враницького, В. Тізенгаузена, I. Повалло-Швейковського.

Васильківська управа висувала найрадикальніші антимонархічні проекти (аж до царевбивства). Влітку 1825 року її члени розробили план військового заколоту в Ліщинському корпусному таборі та походу революційних сил на Київ, Москву, Санкт-Петербург. Розраховувала на розуміння та підтримку П. Пестеля, але останній прийняв рішення доручити їй підготувати початок виступу на 1826 рік.

За погодженням із проводом Південного товариства Васильківська управа мала зносини з іншими протиурядовими організаціями в Україні. 1824 року налагодила контакти з польськими таємними організаціями, зокрема — Патріотичним товариством. У 1825 році прилучила до себе членів Товариства з'єднаних слов'ян. Підготувала та поширювала агітаційний «Православний катехізис». Керівники управи очолили повстання Чернігівського полку (1826).

Література[ред. | ред. код]

  • Базилевич В. М. Декабристи на Київщині. К., 1926
  • Нечкина М. В. Движение декабристов, т. 1–2. М., 1955 (рос.)
  • Сергієнко Г. Я. Декабристи та їх революційні традиції на Україні. К., 1975

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]