Василь Єлиняк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Василь Єлиняк
Народився 22 грудня 1859(1859-12-22)
Помер 12 січня 1956(1956-01-12) (96 років)

Василь Єлиняк (нар. 22 грудня 1859(18591222), Небилів, Калуський повіт, Австро-Угорська імперія — пом. 12 квітня, Чипман, Альберта, Канада) — один з перших українських галицьких поселенців у Канаді.

Біографія[ред. | ред. код]

Василь Єлиняк, один з перших українських поселенців, що прибув до Канади, народився 22 грудня 1859 року в селі Небилів (тепер Рожнятівський район, Івано-Франківщина). У 1883 році він одружився з місцевою дівчиною на ім'я Анна Ржко. Своє раннє сімейне життя Василь працював у лісозаготівельної промисловості — водив плоти вниз по річці Лімниця. Він чув розповіді про Канаду від деяких німецьких колоністів, які мали родичів у Канаді, які повідомляли що поселенці отримували по 160 акрів землі за безцінь.

Щоб покращити своє життя він вирішив емігрувати в Канаду, для чого об'єднався з ще двома односельчанами Іваном Пилиповим (Пилипівським) і Юрком Паніщаком. В кінці літа 1891 року вони залишили рідне село, добрались до Гамбурга, звідки збирались плити до Канади.

Юрку Паніщаку бракувало грошей заплатити за поїздку і він був змушений повернутись додому а Василь Еленяк та Іван Пилипів змогли продовжити подорож… 28 серпня вони відплили з Ліверпуля на кораблі «Орегон». Вони прибули в Квебек 19 вересня 1891[1] і далі продовжили шлях до Вінніпега. Спочатку два переселенця працювали на громаду менонітів в Гретні, Манітоба.

Після двох років праці Василь Єлиняк назбирав достатньо грошей, щоб дозволити собі зворотний шлях в Небилів, де він мав намір зібрати в Канаду свою сім'ю і кілька друзів. На батьківщині він отримав загальногромадянський паспорт від районного офісу в м. Калуш (від 26 лютого 1894), і разом з шістьма іншими сім'ями з рідного села повернувся на нову батьківщину на пароплаві S.S. MONGOLIAN 25 червня 1894.

Він заснував в містечко Една-Стар (згодом Чипман, Альберта). Згодом він став процвітаючим фермером. 3 січня 1947 року був обраний Урядом Канади, щоб бути одним з почесних одержувачів канадського громадянства, що відбулася в Верховному суді Канади в Оттаві.

Пра-правнучкою Василя Єлиняка є американська акторка та фотомодель Еріка Еленьяк.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]