Васкуліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Васкуліт
Прояви медикаментозно індукованого васкуліту на нозі
Прояви медикаментозно індукованого васкуліту на нозі
Прояви медикаментозно індукованого васкуліту на нозі
Спеціальність імунологія, ангіологія і ревматологія
Симптоми запалення[1]
Препарати пентоксифілін[2]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 4A44
МКХ-10 I77.6, I80, L95, M30-M31
DiseasesDB 13750
MeSH D014657
CMNS: Vasculitis у Вікісховищі
Відео про патогенез васкуліту

Васкулі́т (лат. vasculum — судина, -itis — суфікс, що означає запалення), ангії́т (дав.-гр. ἀγγεῖον — судина), артерії́т — узагальнена назва групи захворювань декількох органів або тканин організму, в основі яких лежить запальне ураження стінки кровоносних судин.

Класифікація

[ред. | ред. код]

Первинний васкуліт

[ред. | ред. код]

Первинні васкуліти — самостійні захворювання, що відрізняються запаленням стінки кровоносних судин, яке можна виявити у всіх захворілих. До первинних системних васкулітів відносять:

Калібр уражених кровоносних судин при різних формах васкулітів неоднаковий та різниться від великих артерій (діаметром 1,0 см та більше) до найменших артеріол, капілярів та венул, видимих лише під мікроскопом. Неоднаковий й тип запалення. Усе це пояснює надзвичайно виражену різноманітність клінічних проявів первинних системних васкулітів та їхню несхожість один з одним.

Вторинний васкуліт

[ред. | ред. код]

Вторинний васкуліт розвивається як елемент іншого захворювання та може розглядатися або як факультативний, необов'язковий, його прояв, або як ускладнення.

Може бути проявом багатьох інфекційних захворювань: скарлатини, епідемічного висипного тифу, менінгококцемії, сепсису, алергічних реакцій[3] тощо, — а також деяких шкірних захворювань. Іноді васкуліт може бути одним з проявів злоякісної пухлини.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Disease Ontology — 2016.
  2. NDF-RT
  3. Клінічна фармація. Модуль 1, VIII семестр: навч.-метод. посіб. для студентів вищ. навч. за-кладів. / О. В. Крайдашенко, О.О. Свинтозельский, М.П. Красько – Запоріжжя : [ЗДМУ], 2018. – 118 с. Ел.джерело [Архівовано 20 січня 2022 у Wayback Machine.] (С.31-32)