Васудева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крішна і Баларами зустрічаються зі своїми батьками.

Васудева (санскр. वसुदेव Vasudeva IAST) - ім'я батька Крішни в індуїзмі, царя Місячної династії, глави племені Ядавів, сина Шурасени. Васудева доводиться братом матері Пандавів Кунті.

Вāсудева (звучить "Ваасудева") - це також одне з імен Крішни, яке означає «нащадок Васудеви» і є одним з основних іменувань Крішни в індуїзмі. Через відсутність в українській мові нормативного способу передачі довгих голосних (які є у санскриті), це патронімічні ім'я Крішни в українській мові звучить так само як і ім'я батька Крішни. З ім'ям «Васудева» пов'язана давня монотеїстична релігія, яку називають релігією бгагавата або бхагаватізмом [1] Релігія бгагавата, на думку вчених, сформувалася в V столітті до н.е. і її відмінною особливістю було монотеїстичне поклоніння Васудеві-Крішні як досконалому, вічному і блаженному Верховному Богові.[1]

Ім'я «Васудева» також є частиною відомої Крішна-мантри (Ом намо Бхагавате Васудевая IAST «Ом, мої поклони прекрасному сину Васудеви» ). Цю мантру називають «дванадцятискладовою мантрою». Вона з'явилася до виникнення чотирьох вайшнавских сампрадай [2]

Васудева одружився з сестрою Камси Девакі, від якої у нього з'явився син Крішна. У нього також була інша дружина на ім'я Рохіні, яка народила його старшого сина Балараму і молодшу дочку Субхадру. Згідно з деякими джерелами, у Васудеви також були інші дружини від яких він теж мав дітей.

Васудева і Девакі провели більшу частину своєї юності у в'язниці, куди їх заточили за наказом брата Девакі царя Матхури Камси. Васудева був відомий своєю бездоганною чесністю - він жодного разу не збрехав за все своє життя. Після того як Крішна підріс і вбив Камсу, дядько Девакі Уграсена знову став царем Матхури, а Васудева - принцом.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б (Гастінгс, 2003, с. 540-42)
  2. . (Гастінгс, 2003, с. 547)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гастінгс, Джеймс Родні (2003). Енциклопедія релігії та етики (вид. 2-е видання 1925-1940, перевидання 1955, 2003).  [1] [Архівовано 3 січня 2014 у Wayback Machine.] ISBN 0-7661-3673-6, ISBN 9780766136731 (2003)
  • Енциклопедія релігії та етики. Джон Селбі (Том 4 з 24 (Бехістунському (продовження) на лазня.) Під ред.). Единбург: Кессінгер Publishing, LLC. С. 476. ISBN 0-7661-3673-6.

Посилання[ред. | ред. код]