Ваффен-СС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ваффен-СС
нім. Waffen-SS
Logo-WaffenSS.jpg
Емблема Ваффен-СС
На службі 19391945
Країна Flag of German Reich (1935–1945).svg Третій Рейх
Вид ЗС Flag Schutzstaffel.svg СС
Патрон Генріх Гіммлер
Війни/битви Друга світова війна

Commons-logo.svg Ваффен-СС у ВікіСховищі

«Ва́ффен-СС» (нім. Waffen-SS — «війська СС»)  — відомі бойові формування СС, що виникли на основі так званих «політичних частин» і зондеркоманд СС, спочатку називалася «Війська у розпорядженні СС» і яка суттєво перетворилася у поліетнічну та мультинаціональну військову силу нацистської Німеччини. Слід відрізняти від «Загальні СС» (Альгемайне СС) (нім. Allgemeine SS)

Назва Ваффен-СС була вперше використана взимку 1939/40. В ході війни ці частини перебували під особистим командуванням рейхсфюрера СС Генріха Гімлера.

Ваффен-СС брала участь у військових діях в ході війни на знищення, яку вели нацисти, а також підтримували дії айнзатцгруп, що здійснювали геноцид.

На Нюрнберзькому процесі «Ваффен-СС» були звинувачені у військових злочинах і участі в голокості, але вирок було винесено лише окремій злочинній групі осіб, яка включала в себе членів організації, котрі брали участь в злочинах проти людства. Були виправдані члени «Ваффен-СС», які були покликані в дану організацію державними органами, причому у такий спосіб, що вони не мали права вибору, а також особи, які не скоювали злочинів проти людства, а також ті особи, які припинили членство в організації до 1 вересня 1939 року.

При ваффен-СС були створені військові формування з іноземців через те, що у вермахті могли служити лише громадяни рейху.

2005 року Комісія ООН з прав людини прийняла резолюцію, що засуджує прославляння колишніх членів організації «Ваффен-СС», проведення демонстрацій на їхню честь і відкриття їм пам'ятників і меморіалів, оскільки це «принижує пам'ять незліченних жертв злочинів проти людства, скоєних під час Другої світової війни, зокрема скоєних організаціями СС»[1].

Дивізії Ваффен-СС[ред.ред. код]

Планували створити ще сім дивізій, однак формування цих з'єднань не було розпочато через закінчення війни:

  • 39-а гірська дивізія СС «Андреас Хофер»
  • 40-а танкова добровольча дивізія СС «Фельдхернхале» (колишня танково-гренадерська дивізія «Фельдхернхале» і колишня 13-а танкова дивізія Вермахту)
  • 41-а гренадерська дивізія СС «Калевала» (в 1943 році назва призначалася для німецько-фінського танково-гренадерського полку в 5-й дивізії СС «Вікінг», але не була використана з політичних причин)
  • 42-а дивізія СС «Ніедерзаксен»
  • 43-я дивізія СС «Рейхсмаршал»
  • 44-а дивізія СС «Валленштейн»
  • 45-а дивізія СС «Варегер» (раніше назва тимчасово використовувалась для позначення 11-ї дивізії СС «Нордланд»)

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]