Ваффен-СС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ваффен-СС
нім. Waffen-SS
Лого Ваффен-СС
На службі 1940–1945
Країна Третій Рейх
Належність СС
Гарнізон/Штаб Берлін
Оборонець Генріх Гіммлер
Гасло Meine Ehre heißt Treue
("Моя честь називається вірність")
Війни/битви Друга світова війна

Медіафайли на Вікісховищі

«Ва́ффен-СС» (нім. Waffen-SS — «Збройні СС») — бойові формування СС, що виникли на основі так званих «політичних частин» і зондеркоманд СС, спочатку називалася частинами посилення СС і перетворилися на поліетнічну та мультинаціональну військову силу нацистської Німеччини. Слід відрізняти від «Загальних СС» (Альґемайне СС) (нім. Allgemeine SS).

Назва Ваффен-СС була вперше використана взимку 1939/40. У ході війни ці частини перебували під особистим командуванням райхсфюрера СС Генріха Гімлера.

Ваффен-СС брала участь у військових діях у ході війни на знищення, яку вели нацисти, а також підтримувала акції айнзатцгруп, що здійснювали геноцид[1].

На Нюрнберзькому процесі «Ваффен-СС» розглядалася як частина СС, яка була визнана злочинною організацією. Були виправдані члени «Ваффен-СС», які були мобілізовані в дану організацію державними органами, причому в такий спосіб, що вони не мали права вибору, за умови, що вони не скоювали злочинів проти людства, а також ті особи, які припинили членство в організації до 1 вересня 1939 року[2].

При Ваффен-СС було створено військові формування з іноземців через те, що у вермахті могли служити лише громадяни Рейху.

2005 року Комісія ООН з прав людини прийняла резолюцію, що засуджує прославляння колишніх членів організації «Ваффен-СС», проведення демонстрацій на їхню честь і відкриття їм пам'ятників і меморіалів, оскільки це «принижує пам'ять незліченних жертв злочинів проти людства, скоєних під час Другої світової війни, зокрема скоєних організаціями СС»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Вронська, Тамара Василівна (2003). А-В. У Смолій, Валерій Андрійович. Енциклопедія історії України 1. Київ: Наукова думка. с. 541. ISBN 966-00-0734-5. 
  2. The trial of German major war criminals : proceedings of the International Military Tribunal sitting at Nuremberg Germany. avalon.law.yale.edu. Процитовано 29 вересня 2023. 

Джерела[ред. | ред. код]