Ваче II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ваче II
Померпісля 463
Чура
Титулцар Кавказької Албанії
Термін444—461 роки
ПопередникЕвсаген
Наступникприєднано до Персії
Конфесіяхристиянство
РідАлбанські Аршакіди
БатькоЕвсаген
Матидонька Бахрама V

Ваче II Вчений (*Վաչէ Բ, д/н — після 463) — цар Кавказької Албанії у 444463 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Албанських Аршакідів. Син Евсагена, царя Кавказької Албанії, та доньки Бахрама V, шахіншаха Персії. У 444 році після смерті батька стає новим володарем царства. Продовжив політику попередника щодо зміцнення християнства та незалежності країни. Втім незабаром під тиском перського шахіншаха Єздигерда II перейшов у зороастризм.

У 450 році повернувся до християнства, повставши проти влади Персії. Ваче II підтримав вірменське повстання на чолі зі старапетом Ваданом Маміконяном. У 451 році брав участь в Аварайрській битві, в якій вірмено-албанські війська зазнали поразки. Втім з огляду на величезні втрати шахіншах змушений відступити з Кавказу, визнавши права місцевих правителів на свободу віросповідування.

Втім невдовзі Ваче II вимушений був визнати зверхність Персії. Але вже у 457 році цар Кавказької Албанії знову повстав проти Персії, скинувши залежність. У 459 році відбив напад персів, але у 462 році зазнав низки поразок. Війна тривала до 463 року, коли цар зазнав остаточної поразки.

Після цього зрікся від трону разом з родиною та почтом оселився в Чурі, де залишилася єдина християнства кафедра єпископа. Тут займався наукою, за що отримав прізвисько Вчений. Кавказьку Албанію було окуповано перським військами, а царство перетворено на марзапанства (провінції). Адміністративним центром стало новозбудоване місто Перозобад.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Алиев К. Кавказская Албания. — Баку, 1974 (рос.)
  • Pourshariati, Parvaneh (2008). Decline and Fall of the Sasanian Empire: The Sasanian-Parthian Confederacy and the Arab Conquest of Iran. London and New York: I.B. Tauris. ISBN 978-1-84511-645-3.