Убивство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вбивство)
Перейти до: навігація, пошук

Уби́вство (гоміци́д, від лат. homo ‘людина’ і caedo ‘вбиваю’) — умисне або з необережності протиправне заподіяння смерті іншій людині, тобто позбавлення її життя. Самогубство вбивством не вважається.

Початком життя при цьому слід вважати початок фізіологічних пологів. Кінцевим моментом життя є біологічна смерть. Посягання на плід людини до початку родового процесу не є посяганням на життя і може призвести до кримінальної відповідальності за незаконне проведення аборту, проте питання про кваліфікацію аборту саме як убивства є дискусійним.

Вбити можна як дією, так і бездіяльністю — наприклад, ненаданням медичної допомоги.

Не кожне вбивство є протиправним. Не карається, наприклад, позбавлення життя людини в стані необхідної оборони. І навпаки, згода жертви на позбавлення її життя не виключає відповідальності за скоєне.

Окремим видом убивства є доведення до самогубства.

В усіх правових системах умисне вбивство є найтяжчим (одним з найтяжчих) злочинів. Також його гостро засуджують усі світові релігії. В релігійній догмі авраамічних релігій історично першим вбивством вважається заподіяння смерті Каїном своєму молодшому братові Авелю з мотивів особистої заздрості:

…І зглянувся Господь на Авеля й на жертву його, а на Каїна й на жертву його не зглянувся. І сильно розгнівався Каїн, і обличчя його похилилось… І сталось, як були вони в полі, повстав Каїн на Авеля, брата свого, і вбив його. І сказав Господь Каїнові: Де Авель, твій брат? А той відказав: Не знаю. Чи я сторож брата свого? І сказав Господь: Що ти зробив? Голос крови брата твого взиває до Мене з землі… І сказав Каїн до Господа: Більший мій гріх, аніж можна знести.

1 М. 4:4-13

Гоміцидом у психіатрії називають «непереборний потяг до вбивства людини, що виникає у хворих під впливом імперативних галюцинацій, інших психопатологічних розладів, а також патологічних особливостей особистості» (Ю. А. Александровський).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Злочин Це незавершена стаття про злочинність.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.