Вбивство через необережність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Злочин (КК України)
Вбивство через необережність
Загальна характеристика
Номер розділу II
Злочин проти життя та здоров'я особи
Номер статті 119
Кримінальне покарання
види і термін покарань ч.1: від 3 до 5 років ОВ або від 3 до 5 років ПВ
ч.2: від 5 до 8 років ПВ

Заподіяння смерті з необережності чи вбивство через необережністьзаподіяння смерті іншій людині, що зробила людина з легковажності або недбалості, без умислу на позбавлення життя.

Трактування[ред. | ред. код]

В Україні[ред. | ред. код]

За Кримінальним кодексом України спричинення смерті з необережності ( ст. 119) карається обмеженням волі на строк від 3 до 5 років, або позбавленням волі на той же строк, а заподіяння смерті з необережності двом або більше особам — позбавленням волі на строк від 5 до 8 років[1].

В США[ред. | ред. код]

Схожим чином трактується ненавмисне вбивство в США (англ. manslaughter).

В Росії[ред. | ред. код]

В російській юридичній термінології «вбивством» іменується лише умисне заподіяння смерті, тобто юридично, відповідно до КК РФ «вбивство з необережності» не може існувати, тому що поняття «вбивство» вже вказує на форму вини у вигляді умислу на заподіяння смерті, і необережним може бути, тому використовують термін «заподіяння смерті з необережності» (рос. причинение смерти по неосторожности).

Заподіянням смерті з необережності в Кримінальному кодексі РФ визнається дія або бездіяльність, яка об'єктивно спричинила за собою смерть іншої людини, але вчинене не навмисне, а в результаті необережності, тобто коли винний не передбачав, хоча міг і повинен був передбачати, що його діяння призведе або може призвести до смерті іншої людини (злочинна недбалість); або ж передбачив, але безпідставно припускав, що цього не станеться, або розраховував цього уникнути (злочинна легковажність).

Покарання за необережного заподіяння смерті призначається м'яке покарання. Стаття 109. Заподіяння смерті з необережності КК РФ містить в санкції статті більш легке покарання, ніж за вбивство (стаття 105 КК РФ, аж до смертної кари): виправні роботи або обмеження, або позбавлення волі строком до 2 років; обмеження або позбавлення волі строком до 3 років — якщо смерть була заподіяна внаслідок неналежного виконання винним своїх професійних обов'язків; обмеження або позбавлення волі строком до 4 років — якщо смерть була заподіяна двом або більше особам.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стаття 119 Кримінального кодексу України. Кримінальний кодекс України (укр.). Архів оригіналу за 7 червня 2019. Процитовано 24 вересня 2014. 

Література[ред. | ред. код]

  • Розслідування вбивств через необережність : навч. посіб. / А. В. Іваниця, М. М. Єфімов. – Дніпро : ДДУВС, 2018. – 152 с. – ISBN 617-7665-64-8.