Веб-пошта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Термін Веб-пошта (або веб-мейл, веб-служби електронної пошти) використовується в двох значеннях. Перше служить для опису клієнтської програми електронної пошти, реалізованої у вигляді веб-додатку і доступної через веб-браузер. У цій статті увага фокусується саме на цьому використанні терміну. Інше значення слова використовується для опису служби електронної пошти, що працює через веб-сайти, тобто це Webmail-провайдери, такі як Hotmail, Yahoo Mail, Gmail, AOL Mail[1] та інші. Практично кожен провайдер веб-пошти пропонує доступ до електронної пошти з використанням програмного забезпечення веб-пошти, а багато з них також пропонують доступ до електронної пошти на робочому столі користувача. Як і для будь-якого веб-додатку, основною перевагою веб-пошти перед використанням настільного клієнта електронної пошти є можливість відправляти і отримувати електронну пошту скрізь, де є веб-оглядач. Основним недоліком є необхідність бути постійно підключеним до Інтернету при користуванні поштою (Gmail пропонує використання її веб-пошти також в режимі офлайн, шляхом встановлення програми Gears[2]).

Історія[ред. | ред. код]

У перші дні існування світової павутини, у 1994 і 1995 роках, кілька людей працювали над тим, щоб електронна пошта була доступна з веб-браузера. В Європі Сорен Вейрум і Цибулі Манунза розробили свої програми: «WWW-пошту»[3] і «WebMail»,[4][5] а в Сполучених Штатах Метт Манкинс створив «Webex».[6] Кожен з цих ранніх додатків являв собою Perl-скрипт, які включали повний вихідний код, доступний для завантаження. В тому ж 1994 році Білл Фитлер почав працювати над реалізацією веб-пошти як CGI-програми, написаної на C в Windows NT, і продемонстрував її на конференції Lotusphere в січні 1995 року.[7][8][9] Сорен Вейрум написав «WWW-пошту» під час навчання і роботи в Копенгагенській Школі Бізнесу в Данії, програма була випущена 28 лютого 1995 року.[10] Цибулі Манунз написав «WebMail» під час роботи у Сардинії в CRS4, перший реліз вийшов 30 березня 1995 року.[11] У Сполучених Штатах Метт Манкинс під керівництвом доктора Берта Розенберга з Університету Маямі розробив додаток «Webex» і записав вихідний код на comp.mail.misc 8 серпня 1995 року, хоча він використовувався як основна електронна пошта у школі архітектури, де Манкинс працював за кілька місяців до цього. Тим часом розробка веб-пошти Білла Фитлера отримала подальший розвиток як комерційний продукт, який компанія Lotus анонсувала восени 1995 року як cc: Mail для WWW 1.0, який забезпечує альтернативний метод доступу до сховища повідомлень cc: Mail (зазвичай cc: Mail називають додатком робочого столу, який працював або в комутованому режимі, або в межах локальної мережі).[12][13][14][15] Комерціалізація веб-пошти сталася після того, як наприкінці 1995 року додаток «Webex», — компанії, яка не має відношення до веб-конференцій, — було продано компанії Манкинса «DotShop, Inc». Після цього пакет «Webex» отримав нову назву «EMUmail» і потім був проданий компаніям UPS і Rackspace, а в 2001 році проданий компанії Accurev.[16] «EMUmail» був одним із перших вільних додатків, ліцензія на який не була потрібна і який мав вбудовану рекламу. Після розробки Hotmail і появи на ринку вільної електронної пошти, в EMUmail з'явився сервіс MollyMail, що дозволяє перевіряти свою електронну пошту з інтернету.[17] Після того, як Accurev придбала EMUmail, напрямок webmail було закрито на користь сервісу SMTP.com, який продається до сих пір.[18]

Передача даних і сумісність[ред. | ред. код]

Користувачі електронної пошти можуть застосовувати як клієнта веб-пошти, так і клієнта робочого столу, використовуючи протокол POP3, однак при цьому повинні знати про деяку несумісність: повідомлення електронної пошти, завантажені клієнтом робочого столу і потім видалені з сервера будуть після цього недоступні для клієнта веб-пошти. З іншого боку, спільна робота клієнта веб-пошти і клієнта робочого столу при використанні протоколу IMAP4 не має такої несумісності: вміст поштової скриньки буде однаково відображатися як веб-поштою, так і додатком для робочого столу, і які-небудь дії, виконані над повідомленнями в одному інтерфейсі будуть відображені при переході до іншого інтерфейсу. Існують значні відмінності в передачі даних серед багатьох популярних поштових служб, таких як Yahoo! Mail, Gmail і Windows Live Hotmail. Через відмінності трактувань тегів HTML, таких як <style> і <head>, а також суперечливості передачі каскадних таблиць стилів CSS, маркетингові компанії електронної пошти покладаються на старі методи веб-розробки при відправці крос-платформної пошти. Зазвичай це означає більшу залежність від таблиць і вбудованих стилів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Brownlow, Mark «Email and webmail statistics», Email Marketing Reports, January, 2009
 2. «Offline Gmail» Official Gmail Blog, January 27, 2009
 3. WWW Mail Client website «WWW Mail website»
 4. Pinna alberto «Soru: un incontro con Rubbia, così nacque il web in Sardegna» Corriere della Sera, December 28, 1999 (in italian)
 5. Ferrucci Luca «The ICT in Sardinia: Start up and evolution»
 6. comp.mail.misc Webex Announcement «comp.mail.misc Webex Announcement, August 8, 1995»
 7. InfoWorld, «Lotus cc:Mail to get better server, mobile access», February 6, 1995, p. 8.
 8. InformationWeek, «Surfing the net for e-mail», October 16, 1995.
 9. Business Wire, «Recourse Technologies appoints Vice President of Engineering», November 3, 2000.
 10. WWW Mail Client 1.00 «ANNOUNCE: WWW Mail Client 1.00»
 11. «WebMail — Source code release»
 12. Network World, «Lotus readies cc: Mail-Web hooks», (part 2), September 4, 1995, pp. 1, 55.
 13. PR Newswire, «Lotus announces cc: Mail for the World Wide Web», September 26, 1995.
 14. InfoWorld, «cc: Mail users will get E-mail through Web», October 2, 1995, p. 12.
 15. Network World, «More from Lotus: X.500 and the Web», October 2, 1995, p. 10.
 16. EMUmail website.
 17. Mollymail Review «Mollymail Review»
 18. SMTP.com SMTP.com