Вей (Чуньцю)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

(слід відрізнювати від держави Вей 魏 403—225 до н. е., що утворилася після розпаду держави Цзінь 晉)

Chinese plain 5c. BC-en.svg

Вей 衛 \ 卫 — країна періоду Чуньцю, що продовжила існування навіть за часів об'єднання китайських царств у імперію (221 до н. е.). Утворене ще напочатку династії Чжоу (1046—771 до н. е.), воно було остаточно знищено лише Ер Шихуанді, другим імператором династії Цінь, у 209 р. до н. е. Лінія правителів країни складається з 44 осіб.

Правляча родина Вей належала до династії Чжоу, тобто мала прізвище Цзі 姬. Першим володарем території Вей, що була утворена для контролю над поваленою династією Шан (див. en:Rebellion of the Three Guards) близько 1040 до н. е., став брат Ву-вана Чжоу, Кан Шу (zh:衛康叔). Існування Вей за часів Чуньцю зазнало кризи у 661 до н. е., коли племена ді захопили столицю та вбили правителя Ї 懿 (zh:衛懿公). За підтримкою держав Сун 宋, Чжен 鄭 та ін. близько 5 тисяч мешканців Вей емігрували до сусідньої країни Цао 曹 (Цао (царство)[ru], 11 ст. — 487 до н. е.).

Престолонаслідування у Вей було відновлене зусиллями гегемона Ці Хуань-ґуна у 659 році до н. е., але з цього часу країна вже не мала попередньої політичної ваги. З 346 до н. е. володарі Вей поступово знижували титули, від попереднього ґун 公 до хоу 侯 та, зрештом, цзюнь 君.

У 254 до н. е. Вей стало вассалом царства Вей , з 241 — царства Цінь.

Відомим нащадком правлячого дому Вей був Шан Ян (390—338 до н. е.), реформатор у царстві Цінь. Його мандрівка до сусідньої держави стала однією з ознак глибокого занепаду політичного впливу родини Цзі протягом періоду Чжаньґо. Серед інших відомих осіб з Вей — Ву Ці 吳起, 440—381 до н. е., провідний військовий стратег (en:Wu Qi).

Географія[ред.ред. код]

«Аннали Люй Бувея» (Люй ши чуньцю) називають місцем розташування Вей одну з дев'яти провінцій, Янь 兗.[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. 河、濟之間為兗州,衛也。 — 《有始覽》, 1(62), «Ю ши» 有始.