Велика історико-культурна пам'ятка, що охороняється на національному рівні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Велика історико-культурна пам'ятка, що охороняється на національному рівні[1] (кит. 全国重点文物保护单位), також відома скорочено як ґобао (кит. 国保, «охороняється на національному рівні») — одна з 5058 пам'яток, внесених до переліку пам'яток, що мають значну історичну, художню або наукову цінність Державним управлінням у справах культурної спадщини, яке є адміністративним департаментом з питань культурних реліквій уряду КНР. Це найвищий рівень реєстру об'єктів культурної спадщини в Китаї на національному рівні, хоча існують значно ширші реєстри об'єктів, що охороняються, на рівні провінцій, міст тощо.

Оскільки об'єкти, що охороняються на національному рівні, за законом є пам'ятками з охороною найвищого рівня в Китаї, їх пошкодження або знесення заборонено. Перед потенційним вилученням таких об'єктів необхідно отримати дозвіл Державного управління у справах культурної спадщини[1].

У 1999 році повідомлялося, що в Китаї налічувалося близько 350 000 нерухомих культурних цінностей, з яких 70 000 охоронялися на одному з трьох основних рівнів, на додаток до близько 10 000 000 рухомих культурних цінностей, що перебували у володінні лише державних установ[2]. З них, станом на жовтень 2019 року, 5 058 об'єктів, що охороняються на національному рівні, були визначені Державною адміністрацією.

Об'єкти, що охороняються на різних рівнях[ред. | ред. код]

До об'єктів, що охороняються з огляду на їх історико-культурну цінність, або об'єктів, що охороняються на різних рівнях (кит. 文物保护单位), відносяться об'єкти, що охороняються[3]:

  • Основні історико-культурні об'єкти, що охороняються на національному рівні (кит. 全国重点文物保护单位)
  • Історико-культурні об'єкти, що охороняються на рівні провінції (кит. 省级文物保护单位)
  • Історико-культурні об'єкти, що охороняються на рівні міста, поділеного на райони, або на рівні автономної префектури (кит. 设区的市、自治州级文物保护单位)
  • Історико-культурні об'єкти, що охороняються на рівні повіту (кит. 县级文物保护单位)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Law of the People's Republic of China on Protection of Cultural Relics (англ.). State Administration of Cultural Heritage. 28 жовтня 2002. Архів оригіналу за 1 травня 2012. Процитовано 12 березня 2012.
  2. Heritage at Risk: China (англ.). ICOMOS. Процитовано 27 квітня 2012.
  3. Regulation for the Implementation of the Law of the People's Republic of China on Protection of Cultural Relics. State Administration of Cultural Heritage (англ.). 18 травня 2003. Архів оригіналу за 19 травня 2012. Процитовано 12 березня 2012.