Великий Віз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Великий Віз у Великій Ведмедиці
Карта всього сузір'я Велика Ведмедиця
Приблизне переміщення зірок «Великого Ковша» в 4D форматі протягом 150 000 років. (Для перегляду цієї картини вам потрібні 3D окуляри (червоно-зелені або червоно-сині).)

Вели́кий Віз (також просто Віз[1][2][3][4] або Вели́кий Ківш) — астеризм із 7 найяскравіших зір у сузір'ї Велика Ведмедиця, що утворюють фігуру, яка нагадує віз або ківш[5]. Він є однією з найбільш упізнаваних груп зір на північному небі й у багатьох народів відігравав значну культурну роль.

Великий Віз не тотожний сузір'ю Велика Ведмедиця, а є лише її частиною. Він утворює хвіст і задню частину тулуба ведмедиці, тоді як інші, тьмяніші зорі утворюють голову ведмедиці (праворуч від воза) і її лапи (під возом). Міжнародний астрономічний союз визнає сузір'ям саме Велику Ведмедицю, позаяк Великий Віз не має офіційного статусу і є просто легковпізнаваною групою зір — астеризмом.

П'ять із семи зір Великого Воза розташовані на приблизно однаковій відстані від Землі й належать до рухомої групи Великої Ведмедиці.

Любителі астрономії широко використовують Великий Віз для знаходження інших зір. Зокрема, продовживши уявну лінію через дві передні зорі Великого Воза, Мерак (β) і Дубхе (α), можна знайти Полярну зорю.

Головні зорі[ред. | ред. код]

Зорі Великого Воза мають позначення Баєра в послідовності грецького алфавіту в порядку від чаші до ручки.

Назва Позначення Баєра Видима зоряна величина Відстань
(св. рік)
Дубхе α UMa 1,8 124
Мерак β UMa 2,4 79
Фекда γ UMa 2,4 84
Мегрез δ UMa 3,3 81
Аліот ε UMa 1,8 81
Міцар ζ UMa 2,1 78
Алькайд η UMa 1,9 101

Поблизу Міцара, приблизно за один світловий рік за ним, розташована зоря Алькор (80 UMa). Алькор має 4-ту зоряну величину, і його було б відносно легко побачити неозброєним оком, але його близькість до Міцара ускладнює його визначення, тому він слугував традиційним тестом зору. Сам Міцар складається з чотирьох компонентів, є частиною оптично-подвійної системи, першою відкритою телескопічною подвійною системою (1617) і першою відкритою спектроскопічною подвійною системою (1889).

П'ять зір Великої Ведмедиці є основою рухомої групи Великої Ведмедиці. Дві крайні зорі, Дубхе й Алькайд, не належать до цієї групи. Вони розташовані на більшій відстані і рухаються в протилежному напрямку — униз і вправо на карті. Цей взаємний рух зір у наступні тисячоліття змінить форму ковша: чаша поступово відкриватиметься, а ручка стане більш зігнутою.

Використання для орієнтації серед зір[ред. | ред. код]

Використання Великоого Возу для знаходження Арктура, Спіки та Полярної зорі

Зорі у Великій Ведмедиці не тільки легко знайти, їх також можна використовувати як орієнтири для знаходження інших зір. Часто саме вони використовуються як відправна точка для ознайомлення початківців з нічним небом північної півкулі:

 • Полярну зорю можна знайти, провівши відрізок від Мерака (β) до Дубхе (α), а потім відклавши його п'ять разів уздовж продовження тієї ж прямої.
 • Продовження лінії від Мегреза (δ) до Фекди (γ) на внутрішній стороні чаші веде до РегулаЛева) та АльфардаГідри). Іноді любителі астрономії запам'ятовують це, уявляючи, як вода з ковша ллється на спину лева.
 • Подовження лінії від Фекди (γ) до Мегреза (δ) веде до ТубануДракона), який був полярною зорею 4000 років тому.
 • Лінія вздовж верхньої частини возу від Мегреза (δ) до Дубхе (α) веде в напрямку КапелиВізничого).
 • КасторБлизнят) досягається шляхом проведення діагональної лінії від Мегреза (δ) до Мерака (β), а потім продовження її на приблизно п'ятикратну відстань.
 • Продовжуючи рух вздовж кривої ручки від Аліота (ε) до Міцара (ζ) і Алкайда (η), можна досягти АрктураВолопаса) і СпікиДіви). Це запам'ятовують як «арку до Арктура».

Крім того, Великий Віз можна використовувати як орієнтир для телескопічних об'єктів:

 • Приблизне розташування Hubble Deep Field можна знайти, пройшовши лінію від Фекди (γ) до Мегреза (δ) і продовживши рух на таку саму відстань.
 • Перетин чаші ковша по діагоналі від Фекди (γ) до Дубхе (α) і далі на таку є відстань приводить до яскравої пари галактик M81 і M82.
 • Дві вражаючі спіральні галактики оточують Алкаїд (η): Цівочне Колесо (M101) на півночі та Вир (M51) на півдні.

У культурі[ред. | ред. код]

«Сім зір», які згадуються в біблійній Книзі Амоса[6], можуть стосуватися Великого Воза або, більш імовірно, Стожарів.

Великий Віз зображений на прапорі Аляски і прапорі ірландських націоналістів Зоряний Плуг[en], він використовувався на гербі і прапорі невизнаної Республіки Фіуме. Сім зір на гербі Мадрида та на прапорі автономної спільноти Мадрид символізують зорі Великого Воза[7].

Вважається, що про Великий Віз йдеться в афроамериканській народній пісні Follow the Drinkin' Gourd[en], уперше опублікованій в 1928 році. Згідно з фольклором, американські раби-втікачі з рабовласницьких південних штатів використовували Велику Ведмедицю («Drinkin' Gourd») як орієнтир, щоб йти на північ, у вільні штати[8][9].

У Сполучених Штатах існують кілька версій дитячого оповідання про походження астеризму, згідно з яким Великий Ківш виник із ковша, у якому спрагла дівчинка несла воду і, замість того, щоб випити її сама, напувала нею інших[10][11]. Версія цієї історії, взята з пацифістського журналу «Вісник миру» була перекладена російською мовою і включена до збірки Льва Толстого «Коло читання»[ru][12][13].

Зоряний Плуг[en], прапор ірландських націоналістів
Зоряний Плуг[en], прапор ірландських націоналістів 
Прапор Аляски
Прапор колишньої невизнаної Республіки Фіуме.
Прапор колишньої невизнаної Республіки Фіуме
Історичний герб Мадрида
Історичний герб Мадрида 

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Російсько-український академічний словник 1924-33рр. за ред. А. Кримського, С. Єфремова
 2. Російсько-український словник 1930 р. за ред. О. Ізюмова
 3. Словарь російсько-український 1893—1898 рр. за ред. М.Уманця, А.Спілки.
 4. Словник українсько-російський 1927 р. за ред. А. Ніковського
 5. Велика Ведмедиця // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 64. — ISBN 966-613-263-X.
 6. Amos 5:8.
 7. Juan López-de-Hoyos (1583). Declaración de las armas de Madrid. El Observatorio D.L. (1995). ISBN 84-86353-43-2. Read the exact paragraph in which this issue is described in the Spanish version of Coat of arms of Madrid.
 8. Joel Bresler. Collection Story. Follow the Drinking Gourd: A Cultural History. followthedrinkinggourd.org. Процитовано 18 червня 2011.
 9. Follow the Drinking Gourd. Owen Sound's Black History. Процитовано 18 червня 2011.
 10. Sara Eliza Witse (1885). Stories for kindergartens and pimary Schools. с. 62-67. Процитовано 17 серпня 2023.
 11. Carolyn Sherwin Bailey (1906). For the Children's Hour. с. 132-133. Процитовано 17 серпня 2023.
 12. Leo Tolstoy (1919). The Pathway of Life. с. 102-103. Процитовано 17 серпня 2023.
 13. Peter Sekirin (2000). Divine and Human and Other Stories. с. 20. ISBN 9780310223672. Процитовано 17 серпня 2023.