Великий артезіанський басейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Lightning Ridge bathing thermes supplied by artesian bore water
Hot water bore hole into the Great Artesian Basin in Thargomindah

Великий артезіанський басейн, також Великий австралійський басейн — розташований в Австралії, в штаті Квінсленд, Новий Південний Уельс, Південна Австралія і Північна територія. Розвідка басейну ведеться з 1880 року.

Характеристика[ред.ред. код]

Площа близько 1,7 млн км². Приурочений до крупної синеклізи в області сполучення Східно-Австралійської платформи і Східно-Австралійського складчастого поясу. Зі сходу басейн обмежується Великим Водороздільним хребтом, з півдня — хребтами Грей, Бар'єрний та Фліндерс, з заходу — хребтами Стьюарт, Масгрейв, Макдоннелл, на півночі басейн простягається до затоки Карпентарія. Припідняті зони зануреного палеозойського фундаменту утворюють внутрішні границі басейнів другого порядку: Карпентарія, Ероманга, Сурат та ін. Основні водоносні горизонти приурочені до верхньо- і нижньоюрських пісковиків потужністю 100—250 м, глибина залягання 400—1200 м у центрі басейну.

Дебіти свердловин від декількох до 25-40 л/с, самовилив до 60 л/с, коефіцієнт водопроникності у середньому 220—300 м²/добу. Напірні води в основному прісні (у деяких районах Південної Австралії і Північної території їх мінералізація становить до 3-6 г/л), за складом — НСО3- -Na+, НСО3- -Cl-- Na+. Область живлення басейну — західні схили Великого Водороздільного хребта, де за рахунок інфільтрації атмосферних опадів і поверхневих вод формується потік підземних вод. Потенційні експлуатаційні ресурси підземних вод басейну з мінералізацією до 3 г/л становлять 1772·106 м³ на рік (у тому числі прісних 872·106 м³ на рік). ,

Технологія розробки[ред.ред. код]

На території басейну пробурено близько 23 тисяч свердловин, з яких самовиливаються 2900. Вода використовується для господарчих цілей, пиття, поливу. Сумарний водовідбір в останні десятиліття XX століття становив близько 530·106 м³ при розрахунковій величині природного живлення 410·106 м³ на рік.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]