Великий колісний шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Великий колісний шлях у 40-і роки минулого століття

Великий колісний шлях (англ. Great Trunk Road,Shah Rah-e-Azam, урду شاہراہ اعظم‎, Sadak-e-Azam або Badshahi Sadak) — давня дорога в Південній Азії довжиною понад 2500 км, яка проходить північною частиною Індійського субконтиненту від Бангладеш до Пешавара в Пакистані й Кабула (Афганістан). Дорога поєднує міста Калькутта, Бенарес, Делі та Лахор.

Дороги, що з'єднують західну і східну частини Індії, існували з глибокої давнини. Уже Маур'ї в 3 столітті проклали для возів широкий шлях між Таксілою та Паталіпутрою. З метою згуртування своїх завоювань Шер-шах в 16 столітті збудував «велику дорогу» від свого рідного міста Сасарам в Біхарі до столичної Агри. За генерал-губернатора Дальхузі вона була модернізована й продовжена на північний захід до Мултана в Пенджабі.

За часів імператора Акбара на більшій частині цієї дороги були встановлені дорожні стовпи — кос-мінари, що відзначали відстані близько трьох кілометрів (кос). Біля кос-мінара вершники могли поміняти коней та напитися.

У літературі[ред. | ред. код]

Поглянь! Брахмани й чамари, банкіри й мідники, цирульники банья, паломники й гончарі — ввесь світ приходить і йде далі. Для мене це ніби річка, з якої мене витягли, як колоду після паводку. Річка життя, що не має собі рівних в усьому світі. Справді, Великий Колісний Шлях — то чудове видовище. Він іде прямо, несучи на собі густий рухливий індійський натовп упродовж півтора тисяч миль.

Редьярд Кіплінг. «Кім».

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Farooque, Abdul Khair Muhammad (1977). Roads and Communications in Mughal India
  • Weller, Anthony (1997). Days and Nights on the Grand Trunk Road: Calcutta to Khyber Marlowe & Company.
  • Rudyard Kipling: Kim. Онлайн в оригіналі