Великий майстер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вели́кий ма́йстер — керівник масонської великої ложі[1], що має певні права у впорядкуванні лож, які утворюють його юрисдикцію[2].

Походження

[ред. | ред. код]

Як високоповажний майстер ложі щорічно призначає на посади офіцерів, які будуть йому допомагати, так і великий майстер кожної великої ложі щорічно призначає офіцерів. У великих ложах часто обираються або призначаються заступники великого майстра, які можуть виконувати його накази, коли він не в змозі керувати або відсутній. В англійському масонстві, у якому член королівської сім'ї часто є великим майстром, він може призначати ще одного великого майстра, який його й замінює, коли він займається державними справами. Заступник великого майстра присутній на заходах великої ложі та виконує обов'язки великого майстра[3][4].

У Європі строк для великого майстра прописується в конституції й загальних правилах про його перебування на посаді. Він може бути переобраний на посаду протягом декількох років поспіль, іноді навіть кількох десятиліть, а в інших країнах великий майстер має чітко встановлений час управління: від одного до трьох років, а потім йде у відставку[1].

Перший встановлений і зображений у письмоказах великий майстер був Ентоні Сеєр[en], якого обрали першим великим майстром Великої ложі Лондона й Вестмінстера[en] в 1717 році. Є історичні посилання на ранніх великих майстрів (наприклад, на гродана Крістофера Рена), але немає однозначних доказів того, що ця тяма використовується в нинішньому розумінні в тому ж значенні, що й раніше. Посилання можуть вказувати на каменярів-робітників, у яких великий майстер сприймався по-іншому та мав інший вплив і повноваження[1][2].

Також назва використовується для лідера масонських юрисдикцій для жінок, де є загальні переваги для використання назви великий майстер з історичної точки зору, а не вигаданої жіночої версії[5].

Обряд великого майстра

[ред. | ред. код]

Згідно з 8 Ландмаркою Альберта Макея[ru], великий майстер будь-якої великої ложі володіє винятковим правом посвячення в масони будь-якого профана, попри обов'язкові обряди посвячення в учні та підмайстри, відразу до звання майстра-масона[6].

Офіцерські посади, що призначаються великим майстром

[ред. | ред. код]

Посади великих офіцерів у великій ложі за обов'язками в основному відповідають відповідним посадам у підпорядкованих ложах. Однак є певні посади великих офіцерів, які не мають відповідника у звичайних ложах. Вони наведені нижче[4].

Замісник великого майстра

[ред. | ред. код]

У деяких великих ложах замісник великого майстра є його помічником та уповноважений виконувати обов'язки за відсутності майстра.

Великий канцлер

[ред. | ред. код]

Великий канцлер відповідає за зовнішні відносини й взаємодію з іншими великими ложами. У 2007 році Об'єднана велика ложа Англії вперше змінила склад своїх великих офіцерів, щоб ввести нову посаду — великого канцлера. Ця посада не є поширеною: зазвичай обов'язки канцлера виконує великий писар[3].

Англійська ложа № 4 Монаршого дому Сомерсетів та Інвернесів — рідкісний приклад призначення канцлера офіцером звичайної ложі. У XIX столітті, коли з'явилася ця посада, вона призначалася як заміна офіцерській посаді Капелана. Однак після поновлення в XX столітті, її обов'язки обмежувалися зовнішніми відносинами. До кінця XX століття посада стала заохочувальною для братів із найбільшим масонським досвідом.

Великий архіваріус

[ред. | ред. код]

У деяких великих ложах великий архіваріус призначається головним знавцем із правових питань великої ложі. На посаду зазвичай призначається досвідчений оборонець або суддя. Також в обов'язки великого архіваріуса входить збір і зберігання всіх писмоказів великої ложі. В інших великих ложах офіцерам, що мають такі обов'язки, не надається окрема посада[3].

Великий квартирмейстер

[ред. | ред. код]

Великий квартирмейстер — це великий офіцер, відповідальний за споруду великої ложі, цю посаду має досвідчений гродан. Відповідальність за окремі споруди ложі зазвичай покладається на окрему раду[3].

Великий мечоносець

[ред. | ред. код]

Перед проходженням великого майстра на більшості заходів проносять меч для обрядів. Його несе великий мечоносець під час цього[3].

Великий прапороносець або великий штандартоносець

[ред. | ред. код]

У багатьох великих майстрів або у великих ложах є свій затверджений прапор, який несуть позаду великого майстра під час нарічних заходів. При цьому призначають великого прапороносця[3].

Великий оголошувач

[ред. | ред. код]

Великий оголошувач сповіщає імена та звання всіх гостей (відвідувачів), що прибули на збори великої ложі; нести відповідальність за підвіски й знаки офіцерів великої ложі; відвідувати всі збори великої ложі та виконувати інші обов'язки, які тільки можуть знадобитися великому майстру або головному офіцеру[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в MASONIC LODGE OFFICER DUTIES. www.masonic-lodge-of-education.com. Процитовано 29 квітня 2021.
  2. а б The New United Grand Lodges of Europe. web.archive.org. 15 липня 2007. Архів оригіналу за 15 липня 2007. Процитовано 25 червня 2021.
  3. а б в г д е ж A W Oxford, 'An introduction to the history of the Royal Somerset House & Inverness Lodge', published by Bernard Quaritch Ltd, 1928, page 245.
  4. а б Charles E. Cohoughlyn-Burroughs Bristol Masonic Ritual: The Oldest and Most Unique Craft Ritual Used in England. — Kila, Mont.: Kessinger, 2004. — ISBN 9781417915668
  5. Hodapp, Christopher. Freemasons for Dummies. Indianapolis: Wiley, 2005
  6. THE PRINCIPLES OF MASONIC LAW by ALBERT GALLATIN MACKEY. www.freemasons-freemasonry.com. Архів оригіналу за 5 листопада 2011. Процитовано 25 червня 2021.