Великий південноафриканський телескоп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Великий південноафриканський телескоп (англ. Southern African Large Telescope, скорочено SALT) являє собою оптичний телескоп класу 10-метрових, призначений в основному для спектроскопії. Він складається з 91 шестигранного дзеркального сегмента, кожен з яких має 1-метровий вписаний діаметр, і як результат складене гексагональне дзеркало має розмір 11,1 м на 9,8 м. Телескоп розташований недалеко від міста Сазерленд в напівпустельній області Карру, Південна Африка. Цей телескоп належить Південно-Африканській астрономічній обсерваторії, національній оптичній обсерваторії Південної Африки.

SALT є найбільшим оптичним телескопом в південній півкулі. Він дає можливість отримувати візуальні зображення, здійснювати спектроскопічний та поляризаційний аналіз випромінювання астрономічних об'єктів, які є недосяжними для телескопів північної півкулі. З самого початку телескоп планувалося побудувати як копію телескопа Хоббі-Еберлі (НЕТ) обсерваторії МакДоналда, але під час адаптації плану конструкції, були внесені значні відмінності до його конструкції, особливо до дизайну коректора сферичних аберацій. Основним рушієм цих змін, було бажання поліпшення поля зору телескопа.

Перший запуск з повним використанням дзеркала відбувся 1 вересня 2005 року, під час якого було отримано зображення кулястого скупчення 47 Тукана, розсіяного скупчення NGC 6152, спіральної галактики NGC 6744 і туманності Лагуни з роздільною здатністю 1 кутової секунди. Офіційне відкриття президентом Табо Мбекі відбулося під час церемонії відкриття 10 листопада 2005.

Південна Африка внесла близько третини від загальної вартості проекту, що становить $ 36 млн США. Цими коштами SALT фінансувався перші 10 років (US $ 20 млн витрачено на будівництво телескопа, 6 мільйонів доларів США для інструментарію, US $ 10 млн для проведення досліджень). Решта коштів були надані іншими партнерами — Німеччиною, Польщею, Сполученими Штатами Америки, Великою Британією та Новою Зеландією.

Інтернет з'єднання[ред. | ред. код]

Великий Південноафриканський телескоп з'єднаний з серверами SAAO в Кейптауні 1Гбіт/с кабелем через мережу SANREN. SAAO має 1Гбіт/с з'єднання з мережею SANREN, з частиною трафіку в 17 Мбіт/с, що відведена міжнародним користувачам.