Великоднє яйце (віртуальне)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Про великодній атрибут див. Великоднє яйце
«Закладка» в Mozilla Firefox, де використано популярний інтернет-мем.

Велико́днє яйце́, також за́кладка чи яйце́-райце́ [1] (англ. Easter egg) — прихований секрет у сучасному медійному або програмному продукті (ПЗ, відеоігри, сайти тощо), який слугує своєрідною винагородою для уважних користувачів. Він не є важливим чи обов'язковим для цих продуктів і використовується лише задля жарту.

Зазвичай великодні яйця є зовсім відмінні від змісту продукту, виглядають безглуздо. Щоб «отримати» таке яйце, потрібно зробити щось нестандартне, нетривіальне в контексті гри або задіяти непередбачувану комбінацію клавіш у ПЗ.

Нині закладки трапляються в найрізноманітніших програмних продуктах, у прошивках телефонів і навіть у вбудованих системах.

Історія[ред. | ред. код]

Перше «великоднє яйце» («фішка», яку заховав розробник у коді програми) належить комп'ютерній грі Adventure. Гру випускала 1978 року компанія Atari та через те, що в той час в Atari було прийнято не залишати в програмах імен авторів, програміст Воррен Робінетт вирішив заховати всередині гри згадку про себе. Щоби потрапити в кімнату з іменем розробника, потрібно було відшукати невидиму крапку в одній із частин лабіринту й перенести її в інший кінець рівня. Першим, хто це зробив, став молодий хлопчина із Солт-Лейк-Сіті. Оскільки багато з розробників Amiga раніше працювали в компанії Atari, це явище проникло в AmigaOS, а потім і в інші ОС.

Сьогодні «великодні яйця» в програмному забезпеченні дуже поширені, й трапляються не лише в іграх і операційних системах, але й у вбудованих додатках, прошивках стільникових телефонів і побутової техніки, DVD з фільмами. Наприклад, щоб пограти на Apple iPod у гру Breakout[en], потрібно зайти з головного меню в директорію «About» і затиснути на декілька секунд центральну кнопку.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Як перекладати "Easter Egg"?. Kyiv Dictionary (uk). Процитовано 2020-10-17. 

Посилання[ред. | ред. код]