Великоднє яйце (віртуальне)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Про великодній атрибут див. Великоднє яйце
Великоднє яйце в Mozilla Firefox, в якому використовується популярний інтернет-мем.

Великоднє яйце (англ. Easter egg) — секрет у сучасній медіа та програмній продукції (ПЗ, відеоігри, сайти тощо), який не є важливим чи обов'язковим для цих продуктів, а використовується лише задля жарту і слугує своєрідною винагородою для уважних користувачів.

Зазвичай великодні яйця є зовсім відмінні від змісту продукту, виглядають безглуздо. Щоб «отримати» таке яйце, потрібно зробити щось нестандартне, нетривіальне в контексті гри, або задіяти непередбачувану комбінацію клавіш в ПЗ.

На сьогодні великодні яйця зустрічаються в найрізноманітніших програмних продуктах в прошивках телефонів і навіть у вбудованих системах.

Історія[ред. | ред. код]

Перше «великоднє яйце» (захована розробником «фішка» в коді програми) належить комп'ютерній грі Adventure. Гра випускалася в 1978 році компанією Atari і, оскільки в той час в Atari було прийнято не залишати в програмах імен авторів, програміст Уоррен Робіннет вирішив згадку про себе заховати усередині гри. Щоб потрапити в кімнату з ім'ям розробника, потрібно було відшукати невидиму крапку в одній з частин лабіринту і перенести її в інший кінець рівня. Першим, хто це зробив, став молодий хлопчина з Солт-Лейк-Сіті. Оскільки багато з розробників Amiga раніше працювали в компанії Atari, це явище проникло в AmigaOS, а потім і в інші ОС.

Сьогодні «великодні яйця» в програмному забезпеченні дуже поширені і знаходяться не лише в іграх і операційних системах, але й у вбудованих додатках, прошивках стільникових телефонів і побутової техніки, DVD з фільмами. Наприклад, щоб пограти на Apple iPod в гру Breakout, потрібно зайти з головного меню в директорію «About» і затиснути на декілька секунд центральну кнопку.

Посилання[ред. | ред. код]