Великокрильці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Великокрильці
Protosialis americana
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Надклас: Гексаподи (Hexapoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Neuropterida
Ряд: Великокрильці (Megaloptera)
Latreille, 1802
Родини
Посилання
Вікісховище: Megaloptera
Віківиди: Megaloptera
EOL: 934
ITIS: 115000
NCBI: 50553

Великокри́льці (Megaloptera, від грецького mega — великий та ptera — крило) — ряд комах близьких до сітчастокрилих (Neuroptera), з якими їх часто поєднували в один ряд. У світовій фауні відомо близько 300 видів.

Метаморфоз[ред. | ред. код]

Личинка Sialis lutaria
Corydalus cornutus

Перетворення повне, але має найпримітивніший характер (личинки та імаго мають між собою найменше відмінних рис серед усіх рядів комах з повним перетворенням). Личинки населяють прісні водойми, вздовж узбереж яких мешкають імаго. Самки відкладають яйця великими скупченнями на рослинність, що межує з водою. Личинки хижі, мають сильні щелепи, за допомогою яких ловлять інших водних безхребетних. Розвиток дуже повільний і займає декілька років. Личинки останнього віку виповзають на поверхню та зариваються в вологий ґрунт або ховаються під камінням чи іншими предметами, і заляльковуються. Стадія імаго дуже нетривала — від кількох годин до кількох діб (в деяких видів імаго не живляться — афагія). Личинок деяких видів рибалки використовують як наживку.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Як правило, довжина дорослих особин представників цього ряду становить 23—35 мм, але деякі види характеризують великі розміри. Acanthocorydalus kolbei (найбільший вид) досягає довжини 70 мм і розмаху крил до 160 мм [1].

Крила у Megaloptera, як випливає з назви, великі і зазвичай забарвлені в коричневий колір. Як і у деяких інших Новокрилих, вони складаються «будиночком».

Голова прогнатична (частини ротового апарату спрямовані вперед).

Систематика[ред. | ред. код]

Ряд поділяють на дві сучасні родини:

Викопні родини

Філогенетично найближчі до великокрильців ряди сітчастокрилих (Neuroptera) і верблюдок (Raphidioptera).[3]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Amazing Numbers in Biology, 2006
  2. Shcherbakov DE (2013) Permian ancestors of Hymenoptera and Raphidioptera. ZooKeys 358: 45–67. doi: 10.3897/zookeys.358.6289
  3. Wang, Y.; Liu, X.; Winterton, S. L. & Yang, D. (2012). "The first mitochondrial genome for the fishfly subfamily Chauliodinae and implications for the higher phylogeny of Megaloptera". PLoS One. 7 (10): e47302. DOI: 10.1371/journal.pone.0047302