Великі дебати латке-хаманташ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Латке (єврейські деруни)

Великі дебати латке-хаманташ (англ. The Great Latke-Hamantash Debate) — гумористичні академічні дебати про відносні достоїнства і значення цих двох страв єврейської кухні. Дебати вперше пройшли в Чиказькому університеті в 1946 році та з тих пір проводяться щорічно, та навіть розповсюдилися на інші університетські містечка. Учасники дебатів, що проводяться у вигляді симпозіуму, включали колишнього президента Чикагського унаверситету Ганну Голборн Грей, філософа Марту Нуссбаум, лауреатів нобелівських премій Мілтона Фрідмана і Леона Ледермана, та есеїста Аллана Блума. Компендіум дебатів, які ніколи не вигравалися, був виданий в 2005 році.

Латке — єврейський варіант дерунів, картопляні млинці, пов'язані з святом Ханука. Хаманташ (Hamentaschen) — пірамідальне печиво з пшеничного борошна наповнене маком, чорносливом або фруктових варенням. Вони пов'язані із святом Пурім, коли королева Естер і Мордекій зберегли євреїв від злого Хамана, який носив треуголку.

Дебати були вперше проведені взимку 1946 року в місцевому будинку фундації Хіллел, під керівництвом рабина Моріса Петарського. Згідно з редактором, Рут Фредман Кернеа, це був час «коли академічне життя відображало відкритий показ приналежності до єврейського народу. Подія забезпечила рідкісну можливість виявити прихований єврейський дух та піднести забаву до рівня серйозного академічного життя.» Дебати проводяться щорічно з того часу, зазвичай у вівторок перед Днем дяки, за винятком одного року. Обидва харчові продукти, зазвичай, подаються після дебатів. Гарвардський університет недавно почав проводити власну версію дебатів.

Говорять, що дебати є результатом традиції пародії на вивчення Талмуду протягом Пуріму. Також вони пропонують відпочинок від суворої академічної програми університету.