Велодрезина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
чотириколісна велодрезина
(залізничний велосипед-квадроцикл), 1940 р.

Велодрезина (рейковий велосипед, залізничний велосипед, англ. velorail, railbike) — являє собою двох-, трьох- та чотириколісні конструкції з педальним приводом для руху залізничними коліями. Обладнаний однією чи, частіше двома або чотирма парами педалей, при цьому велосипедисти сидять попарно плечем до плеча (як на водному велосипеді). Такі велосипеди використовуються в Європі на деяких закритих мальовничих залізничних лініях як розваги для туристів, раніше також служили для робітників, які слідкували за коліями та лагодили рейки й шпали.


Велодрезіни — це окремий підвид дрезин з м'язовим приводом. Так називають дрезини, що приводяться в рух зусиллями м'язів ніг через спеціальну систему передач. Відрізняються достатньою легкістю приведення в рух, так як опір їхному коченню по рейках дуже незначний.

Часто це пристрої, подібні за конструкцією з велосипедами. Іноді це просто звичайний велосипед, поставлений на рейки, обладнаний додатковим опорним колесом (колесами) для руху по другій рейці.

Існують (існували) й чотириколісні велодрезини, де зусилля все передається не на одне, а на два або всі чотири колеса, що є в такому випадку провідними. Зокрема, екіпаж такого роду був випробуваний на французькій Східної залізниці. На ньому можуть поміститися двоє людей. Один робітник може зняти його з колії.


В даний час велодрезини використовуються для активного відпочинку на декільках залізничних лініях, на яких немає регулярного руху потягів: в Німеччині, Швеції, Норвегії, Польщі, в деяких інших європейських країнах, та у Південній Кореї[1]. Кілька компаній орендують велодрезини в Швеції[2]. У Сполучених Штатах тури на рейлбайках по залізниці відбуваються в кількох штатах по всій країні: у штаті Мен[3], в Орегоні[4], в горах Адірондак штату Нью-Йорк[5], і в Делавері[6].

У Фінляндії щорічний конкурс «Resiina-ralli» (англ. "Draisine Rally") включає в себе кілька команд, які багато днів подорожують по залізницях з одного краю країни в інший. Це ралі транслюється по телебаченню і користується популярністю у глядачів.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. asiaenglish.visitkorea.or.kr(англ.)
  2. Muscle power: draisine travel. Hidden Europe. Процитовано 16 August 2013. (англ.)
  3. bangordailynews.com(англ.)
  4. nwnewsnetwork.org(англ.)
  5. lakeplacidnews.com(англ.)
  6. newsworks.org(англ.)


Велосипед Це незавершена стаття про Велосипед.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.