Велоспорт на треку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Під час гонки

Велоспорт на треку (або велогонки на треку) — вид велоспорту, що проходить на велотреках з використанням спеціальних трекових велосипедів.

Історія[ред. | ред. код]

Перегони Bol d'Or 1908 року

Велогонки на треку виникли в 1870-х роках. У той час велоспорт лише зароджувався, тому прототипи сучасних велодромів мали форму дерев'яних закритих велотреків з двома прямими та злегка нахиленими поворотами. Така закрита конструкція давала змогу встановлювати платні входи на змагання, що робила гонки прибутковим видом спорту. Перші велотреки вміщали до 2000 глядачів, крім того вони дозволяли проводити змагання і цілий рік[1]. Основні центри тогочасних велогонок на треку були у Великій Британії, зокрема у Бірмінгемі, Шеффілді, Ліверпулі, Манчестері та Лондоні.

Найбільш помітні зміни за більш, ніж вікову історію велотреку торкнулися самих велосипедів, які ставали все легшими, аеродинамічнішими і швидшими[2].

Основні центри[ред. | ред. код]

Велоспорт на треку особливо популярний в Європі, зокрема в Бельгії, Франції, Німеччині і Великій Британії, де він часто використовується для міжсезонної підготовки шосейних гонщиків. Це вид спорту також популярний в Японії і Австралії.

В Сполучених Штатах трекові велоперегони досяг піку популярності в 1930-х рр, коли на арені Медісон-сквер-гарден у Нью-Йорку проводилися шестиденні перегони. Саме там зародилася одна із дисциплін велотреку — медісон[3][4].

Дисципліни у велоспорті на треку[ред. | ред. код]

Дисципліни у трекових перегонах поділяються на дві великі категорії — спринт та гонки на витривалість[5]. Гонщики, як правило, виступають в одній з цих категорій.

Спринтерські дисципліни зазвичай мають від 8 до 10 кіл і фокусуються на чистій спринтерській силі та тактиці для перемоги над суперниками.

Спринтерські дисципліни

Гонки на витривалість проводяться на значно більші відстані. Довжина цих гонок варіює від 12-16 кіл для індивідуальної та командної гонки переслідування, до 200 кіл для повної гонки медісон на Чемпіонаті світу або Олімпійських іграх. Хоча ці в першу чергу випробовують витривалість гонщиків, проте в медісоні, гонці за очками та скретчі необхідні також спринтерські якості

Гонки на витривалість

Окремою дисципліною є омніум, що поєднує у собі 6 дисциплін, як спринтерських, так і на витривалість[5].

Основні змагання[ред. | ред. код]

Олімпійські ігри[ред. | ред. код]

Проводиться раз на чотири роки в рамках літніх Олімпійських ігор. Вперше трекові велоперегони з'явилися на перших сучасних Олімпійських іграх 1896 в Афінах і з тих пір включалися в програму кожних наступних Ігор, окрім Ігор 1912 року[6]. Жінки почали виступати в трекових дисциплінах лише 1988 року[1]. На останніх Олімпійських іграх в Лондоні розігрували медалі в 10 дисциплінах (по 5 для жінок та чоловіків)[7].

Чемпіонат світу з трекових велоперегонів[ред. | ред. код]

Чемпіонат світу з трекових велоперегонів (англ. UCI Track Cycling World Championship) проводиться раз на рік, зазвичай в березні або квітні в кінці зимового сезону. На 2014 рік змагання проводились в 19 дисциплінах: 10 для чоловіків і 9 для жінок. Кваліфікація проходить впродовж сезону в межах Кубка світу[8].

Кубок світу з трекових велоперегонів[ред. | ред. код]

Кубок світу з трекових велоперегонів (англ. UCI Track Cycling World Cup) складається з чотирьох або п'яти етапів, що відбуваються в різних країнах по всьому світу протягом зимового велотрекового сезону. Ці етапи включають 17 з 19 існуючих зараз дисциплін (за винятком омніуму для чоловіків і жінок), змагання з яких проводяться протягом трьох днів.

За місця в гонках гонщикам нараховуються очки, які зараховуються в індивідуальний залік та залік національних команд для кваліфікації на Чемпіонат світу з трекових велоперегонів в кінці сезону. Лідер в кожній дисципліні носить білу майку лідера, а переможець заліку в кінці сезону носить її на Чемпіонаті світу. Гонщики змагаються за національні збірні або за професійні команди.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Cycling Track Equipment and History. Official website of the Olympic Movement (англ) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 29 квітня 2014.
  2. A brief history of cycling. TalkCycling (англ) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 18 лютого 2014.
  3. Мэдисон. cyclepedia.ru (рус) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 17 квітня 2013.
  4. The Foundations of Bicycle Racing and the Golden Age of the Racing Bicycle. The Racing Bicycle (англ) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 7 грудня 2013.
  5. а б Track. UCI (англ) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 24 червня 2013.
  6. Olympic Games Track Cycling: 2012 to 1896. Bike Cult. Track Cycling Championships (англ) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 27 лютого 2014.
  7. London, Cycling Track. Official website of the Olympic Movement (англ) . 18 травня 2014. Архів оригіналу за 18 травня 2014. Процитовано 18 травня 2014.
  8. UCI Cycling Regulations. Part IX: World Championships. UCI (англ) . 18 травня 2014.

Посилання[ред. | ред. код]