Велотріал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Тріалісти на змаганнях Snowmania в Москві (2003 рік) , дисципліна - дуал - тріал

Велотриал ( англ. bike trials ) - дисципліна маунтинбайку , що полягає в подоланні перешкод на велосипед e (див. Прийоми велотріалу ). Перешкоди можуть бути самими різними , природними або штучними : парапети , камені , колоди , дошки і т. д. Головною метою є подолання серії перешкод , не спираючись ногами , руками та іншими частинами тіла.

Велосипедний тріал зародився наприкінці 1970 - початку 1980 - років в Іспанії . Мототріалісти стали створювати спеціальні велосипеди , щоб на них тренувалися діти , але незабаром велотріал став самостійним видом спорту. Він почав стрімко розвиватися , проводилися змагання . Першою компанією, що випускає велосипеди для тріалу була Montesa , нині звана Monty . Головними центрами тріалу стали США і Іспанія , техніка та стилі подолання перешкод яких багато в чому відрізнялися .

На сьогоднішній день велотріал - досить відомий вид екстремального спорту . Проводяться великі світові змагання. Зараз основні центри тріалу - Франція , Іспанія , Англія , Бельгія , Швейцарія , Німеччина і деякі інші країни Європи. Останнім часом тріал стає все популярнішим , рівень спортсменів зростає все швидше і ставляться немислимі рекорди : стрибок з місця через планку на висоті 142 см [1] та багато інших.

Варто відзначити , на сьогоднішній день велосипедний тріал , як вид спорту , істотно еволюціонує. Поряд з класичним велотріалом популярність починає набирати особливе напрям - стріт- тріал . Під цим стилем катання мається на увазі трюкове катання в місті , що поєднує в собі основи класичного тріалу і паркових екстремальних дисциплін . Найбільш яскравим представником стріт- тріалу нашого покоління можна вважати англійського спортсмена Денні Макаскілла , ключовим чином вплинув на розвиток даного виду спорту.

Конструкція і відмітні особливості тріальних велосипедів[ред.ред. код]

Велосипед[ред.ред. код]

Велосипеди для велотріалу бувають різних типів , основні це : Мод з колесами діаметром 20 дюймів ( в основному заднє колесо діаметром 19 дюймів ) , Сток з колесами 26 дюймів. А ще , не так вже давно в велотріалі почали використовувати байки з діаметром коліс 24 дюйма.

На тріальних велосипедах дуже рідко використовується сидіння через його не потребою і додавання зайвої ваги до велосипеда .

Вага велосипеда може бути від 6,5 кг до 12 кг.

Рама[ред.ред. код]

Рами для велотріалу робляться з розрахунку на легкість , по-цьому рами майже завжди робляться з алюмінію. Для збільшення міцності наварюють додаткові косинки на верхню і нижню трубу переднього трикутника рами. Дорогі рами робляться з безліччю фрезерованих елементів у районі кареткового вузла і дропаутів . У технології виготовлення рам застосовують « баттинг » - витягування ще гарячих труб. В місцях навантаження труби більш товсті , а де навантаження менше - тонше. Витягування може бути багатошаровим .

На рамі каретковий вузол ( для підшипників вала каретки ) може бути двох видів:

  • ISIS або Square (залежно від типу валу) . Підшипники йдуть разом з валом , вся ця конструкція знаходиться в корпусі , на корпусі з обох сторін є різьблення і шліци , за допомогою яких каретка вкручується в каретковий вузол рами.
  • Spanish Style . На вал з обох сторін надіті підшипники , які разом з валом запресовуються в кареточний вузол рами .

Руль[ред.ред. код]

Рулі в велотріалі діляться на два основних види за матеріалом виготовлення - це карбон і алюміній. Так само в велотріалі рулі розрізняються з геометрії на чотири види: флетбар , райзер , лоурайзер , хайрайзер . На кінцях керма , як правило , встановлюються ( натягуються ) грипси - ручки для підвищення зчеплення рук з кермом. Матеріал грипс може бути з гуми або пенопрена .

Винос[ред.ред. код]

Елемент , що з'єднує кермо і шток вилки. Виноси бувають зварні і цільно кування . Так само виноси можуть бути різної геометрії , від 80мм * 8 ° до 175мм * 35 °.

Шатуни[ред.ред. код]

Шатуни є двох типів: під шліц ( ISIS ) і під квадрат ( Square ) . У Тріальні велосипеді в основному Фрівей накручується на шатуни , а фіксована зірка на задню втулку (на відміну від звичайних велосипедів) . Зроблено це для того , щоб перенести більшу вагу велосипеда в його центр .

Педалі[ред.ред. код]

Педалі для велотріалу робляться з алюмінію або магнію. Педалі діляться на рамки або платформи . На більш дорогих педалях стоять підшипники закритого типу , а на дешевих - насипні підшипники. Магнієві педалі легше алюмінієвих , але дорожчі. На дешевих педалях зазвичай сталева вісь , на дорогих вісь робиться з титанового сплаву.

Втулки[ред.ред. код]

Передня втулка Корпус втулки виконується з алюмінію . У втулках для велотріалу застосовуються два закритих промислових , або насипних підшипника. Втулка має вісь товщиною 10 мм і довжину осі 100 мм. Найбільш популярний варіант , коли втулку на вилці тримають болти , що вгвинчуються в вісь. Втулка розрахована на 32 або 28 спиць , все рідше - на 36 .

Задня втулка

Корпус задньої втулки також виконується з алюмінію. Задні втулки мають вісь товщиною 10 мм і довжину 116 мм (на мод -байках ) або 135 мм (на сток- байках) і можуть тримаються на рамі гайками або болтами. Задні втулки розрізняють за типом кріплення до них зірки , це може бути шліц або різьблення.

Гальма[ред.ред. код]

Гальма бувають двох типів : гідравлічні і механічні. Вони можуть бути ободові і дискові . Для збільшення жорстокості ободової гідравліки , на неї іноді ставлять " бустер " , який не дозволяє розтискати гальму пір'я рами або ноги вилки.

Обода[ред.ред. код]

Обода робляться з алюмінію або магнію. Часто на ободах можна зустріти наскрізні отвори для полегшення самого ободу . Раніше часто використовувалися двошарові обода, які були досить міцними , але в теж час важкими , по-цьому з часом частіше стали випускати одношарові обода.

Див також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]