Велоінфраструктура Києва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Велоінфраструктура Києва — сукупність засобів, елементів вуличної мережі, споруд та малих архітектурних форм, що призначені для користувачів велосипедів у столиці України, Києві.

Веломережа[ред. | ред. код]

2008 рік — Вперше про велодоріжки у Києві заговорили, коли п'яний водій на смерть збив велосипедиста на вулиці Артема (нині Січових Стрільців). Тоді під тиском велосипедистів мер підписав розпорядження № 886, згідно з яким ще до кінця 2008 на двох мостах Києва мали з'явитися велодоріжки.

2009 рік — Київська міська рада прийняла рішення «Про облаштування велодоріжок», згідно з яким у Києві мали з'явитися 17 веломаршрутів загальною довжиною 168 км. Проте жодна частина цього документу не була виконана.

1 грудня 2010 року голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов підписав розпорядження «Про облаштування велосипедних доріжок при будівництві та реконструкції існуючих об'єктів вулично-шляхової мережі». був затверджений міський бюджет Києва, який передбачив 1 мільйон гривень на проектування велодоріжок. Цей 1 мільйон мав надійти фірмі ТОВ «Білтек», яка виграла тендер на проектування п'яти веломаршрутів, але гроші так і не надійшли.

2010 рік — столичні велосипедисти вирішили не чекати виконання обіцянок влади і самі намалювали першу велодоріжку у Києві. Для малювання велодоріжки вони вибрали Володимирський узвіз. Згідно з програмою облаштування велодоріжок у Києві, яку київські депутати затвердили у грудні 2009, по узвозу проходить маршрут № 12 «Поділ». Для малювання велосипедисти купили білу фарбу та балончики, вирізали трафарети і склеїли з фанери дорожні знаки.

2011 рік — На Русанівській набережній відкрили велодоріжку: її намалювали на широкому тротуарі парку у терміновому порядку у рамках реконструкції парку на Русанівській набережній. Також 50 метрів велосипедної доріжкки зявилось після реконструкції мосту Патона.

2012 рік — На проспекті Бажана (від станції метро Славутич до станції метро Бориспільська) відкрили велодоріжку сумарною загальною довжиною ~12 кілометрів.

2013 рік — На проспекті Перемоги, під час реконструкції на пішохідних тротуарах з'явилися велодоріжки від вулиці Ушакова до станції метро Святошин.

2014 рік — На Оболонскій набережній на пішохідному тротуарі з'явилася велосипедна доріжка.

2015 рік — 18 вересня, відкрили веломаршрут «Троєщина — Європейська площа» загальною довжиною ~15 кілометрів. Велосипедний маршрут «Житловий масив Троєщина — Європейська площа» проходить по проспекту Романа Шухевича, Північному мосту, вулиці Труханівській, Парковому мосту, схилам Хрещатого парку, Володимирському узвозу, Європейській площі. Велодоріжка з Троєщини до центру виокремлена в окрему лінію, на якій немає автівок, велосипедисти захищені. Частина маршруту проходить по Трухановому острову, на який обмежений в'їзд авто і є обмеження швидкості.

2016 рік — Продовження велодоріжки на житловому масиві Троєщина — на вулицях Теодора Драйзера, Сержа Лифаря, Марини Цвітаєвої. Загальна протяжність маршруту «Троєщина - Центр» разом з додатковими доріжками склала ~22 кілометрів.

2017 рік — під час реконструкцій велосипедні доріжки з'явилася у парку Кіото, на вулиці Ентузіастів уздовж Русанівського каналу. На проспекті Перемоги місцями з'явилась велодоріжка викладена тротуарною плиткою, а на відрізку від станції метро Берестейська до станції метро Політехнічний інститут уздовж пішохідного тротуару з'явилися дорожні знаки 4.12 та 4.14. Окремо виділена велосипедна доріжка з'явилася під час реконструкції Паркового мосту, який є частиною веломаршруту «Троєщина - Центр».

Отримані дані у 2017 році під час створення Веломапи ГО «Київ - Велосипедне місто» підвело такі загальні підсумки:

 • сумарна довжина велосипедних доріжок і велосмуг у Києві - 58 км;
 • 12 км - загальна довжина смуг громадського транспорту де дозволено рух на велосипеді;
 • в Києві є 456 локацій, облаштованих велосипедними парковками.

2018 рік — після капітального ремонту, велосмуга довжиною 250 метрів з'явилась на вулиці Леонтовича. Під час капітальних ремонтів облаштовані велосипедні доріжки у парках «Наталка», «Перемога», «Совки», а також у парку з водними об'єктами вздовж проспекту Романа Шухевича. Також велосипедні доріжки були облаштовані власними силами адміністраціями ВДНГ, Музею народної архітектури та побуту в Пирогові.

Отримані дані після другого року дослідження розвитку велосипедної інфраструктури Києва ГО «Київ - Велосипедне місто» та міською ініціативою "Kyiv Smart City у 2018 році:

 • сумарна довжина велосипедних доріжок і велосмуг у Києві - 69 км;
 • 17 км - загальна довжина смуг громадського транспорту де дозволено рух на велосипеді;
 • в Києві є 811 локацій, облаштованих велосипедними парковками.

2019 рік - Цьогоріч в Департаменті транспортної інфраструктури з'явився Сектор розвитку веломережі, а сам 2019 рік відзначився тим, що майже кожен капітальний ремонт чи реконструкція вулиці чи рекреаційної зони - були з врахованою в певній мірі велоінфраструктурою. Як і попередні роки, в місті будується незв'язна, клаптикова велосипедна інфраструктура, яка з'являється тільки в межах будівельного майданчику того чи іншого об'єкту. Цього року, вперше в Києві, "відмовилися" від вже збудованої велодоріжки і тому від минулорічної довжини у 69 км відмінусовано 2 км. Вцілому у порівнянні з попереднім роком, темпи річного приросту збудованої довжини велоінфраструктури подвоїлися. Загалом до суми велосипедних доріжок та велосмуг, які може проїхати велосипедист, у 2019 році додалось 24,5 кілометрів.

Аналіз ГО «Київ - Велосипедне місто» розвитку велосипедної інфраструктури у 2019 році:

 • сумарна довжина велосипедних доріжок і велосмуг у Києві - 91,5 км;
 • 17 км - загальна довжина смуг громадського транспорту де дозволено рух на велосипеді, не змінилась;
 • в Києві є 935 локацій, облаштованих велосипедними парковками.

Велорозмітка[ред. | ред. код]

Для позначення велосипедних доріжок, велосмуг, велосипедних переходів в Києві, використовуться дорожня розмітка згідно Національного стандарту України (ДСТУ 2587:2010), а саме:

Зображення Номер згідно ДСТУ 2587:2010 Призначення
Längsmarkierung durchgehend.svg
1.1 Позначення смуг руху, розділення транспортних потоків. Позначення меж покриття, місць для стоянки ДТЗ, майданчиків для паркування, краю проїзної частини (крайова лінія) на дорогах II—IV категорій згідно з ДБН В.2.3-4
Längsmarkierung unterbrochen.svg
1.5 Позначення смуг руху, розділення транспортних потоків
Flächenmarkierung.svg
1.15 Позначення місць, де проїзну частину перетинає доріжка для велосипедистів
Sinnbild Radfahrer, StVO 1992.svg
1.29 Позначення доріжки для велосипедистів

Дорожні знаки[ред. | ред. код]

В Києві використовуються дорожні знаки, що регулюються поєднанням норм, встановлених Віденською конвенцією про дорожні знаки й сигнали, Європейським Союзом та Міністерством інфраструктури України. На велосипедну інфраструктуру поширюються такі дорожні знаки:

Зображення Номер знаку згідно ПДР Значення Категорія
Ukraine road sign 2.1.gif
2.1 Дати дорогу Знаки пріоритету
Ukraine road sign 2.2.gif
2.2 Проїзд без зупинки заборонено Знаки пріоритету
Ukraine road sign 2.3.gif
2.3 Головна дорога Знаки пріоритету
Ua 3.1 prohibitory-no vehicles.svg
3.1 Рух заборонено Заборонні знаки
Ukraine road sign 3.8.gif
3.8 Рух на велосипедах заборонено Заборонні знаки
Ukraine road sign 3.21.svg
3.21 В'їзд заборонено Заборонні знаки
Ukraine road sign 4.12.gif
4.12 Доріжка для велосипедистів Наказові знаки
Ukraine road sign 4.14.gif
4.14 Доріжка для пішоходів і велосипедистів Наказові знаки
Ukraine road sign 5.1.gif
5.1 Автомагістраль Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 5.3.gif
5.3 Дорога для автомобілів Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 5.5.gif
5.5 Дорога з одностороннім рухом Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 5.11.gif
5.11 Смуга для руху маршрутних транспортних засобів Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 5.38.gif
5.38 Місце для стоянки Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 7.5.7.gif
7.5.7 Вид транспортного засобу (велосипед) Додаткові знаки
Ukraine road sign 7.9.gif
7.9 Смуга руху Додаткові знаки

Велосвітлофори[ред. | ред. код]

У Києві на регульованих перехрестях з велосипедними доріжками використовуються перелаштовані (шляхом комбінованих лінз) світлофори для пішоходів. Такі світлофори регулюють рух пішоходів та велосипедистів через пішохідний перехід та велопереїзд поруч. Як правило, він має два види сигналів: що дозволяє і забороняє. Зазвичай для цієї мети використовують відповідно зелене і червоне світло. Самі сигнали мають різну форму. Найчастіше використовують сигнали у вигляді силуету людини: червоний — що стоїть і велосипед, зелений — людина йде і велосипед. На жвавих магістралях встановлюють, як правило, світлофори, що автоматично перемикаються. Але часто застосовується і варіант, коли світлофор перемикається після натиснення спеціальної кнопки і дозволяє перехід протягом певного часу після цього.

Смуги громадського транспорту з дозволом руху на велосипеді[ред. | ред. код]

10 серпня 2017 року у Києві КК "Київавтодор" погодив у якості експерименту облаштування велосипедних доріжок по виділеній смузі для громадського транспорту на наступних вулицях: бульв. Перова, просп. Визволителів, вул. Будівельників та просп. Миру.

У Києві в якості експерименту вирішили скористатися західною практикою, коли правила дорожнього руху дозволяють велосипедистам їздити по смугах руху для громадського транспорту. Для цього передбачені спеціальні дорожні знаки, які вказують на таку можливість. Відповідно до Міжнародної конвенції про дорожні знаки і сигнали, автобусні смуги, по яких дозволено рух на велосипеді, позначаються знаком 5.11. Смуга для руху маршрутних транспортних засобів з табличкою 7.5.7, що дозволяє велосипедистам користуватися цією смугою. На додаток до знаків і табличок, наноситься піктограма 1.29 велосипеда прямо на дорожнє покриття.

Така практика вже існує в Сполучених Штатах Америки, Франції, Англії, Бельгії, Румунії.

10 серпня 2018 року експеримент облаштування велосипедних доріжок по виділеній смузі для громадського транспорту поширився на бульвар Дружби Народів.

Дозвіл руху велосипедом по смугам громадського транспорту позначається комбінацією дорожніх знаків:

Зображення Номер знаку згідно ПДР Значення Категорія
Ukraine road sign 5.11.gif
5.11 Смуга для руху маршрутних транспортних засобів Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 7.5.7.gif
7.5.7 Вид транспортного засобу (велосипед) Додаткові знаки

Велопарковки[ред. | ред. код]

Велосипедна парковка позначається комбінацією дорожніх знаків:

Зображення Номер знаку згідно ПДР Значення Категорія
Ukraine road sign 5.38.gif
5.38 Місце для стоянки Інформаційно-вказівні знаки
Ukraine road sign 7.5.7.gif
7.5.7 Вид транспортного засобу (велосипед) Додаткові знаки

Велоспорт[ред. | ред. код]

Київський велотрек[ред. | ред. код]

Kyiv velodrome pano 2.jpg

Київський велотрек — спортивна споруда в Києві під відкритим небом для трекових велоперегонів, розташована неподалік вулиці Богдана Хмельницького. Був побудований у 1913 році.

У 2009 році Київський велотрек, один з найстаріших велотреків Європи, був зруйнований за згодою корумпованої міської влади в зв'язку з будівництвом житлового будинку з паркінгом. У 2014 році почалися роботи з реконструкції, і 21 травня 2017 відбулася церемонія відкриття оновленого велотреку.

Велопрокати[ред. | ред. код]

Велоремонт[ред. | ред. код]

Дружні до велосипедистів заклади[ред. | ред. код]

Велосипед і громадський транспорт[ред. | ред. код]

Інформування[ред. | ред. код]

ПДР для Велосипедистів[ред. | ред. код]

Правила дорожнього руху для велосипедистів друкуються та розповсюджуються безкоштовно. Наразі є декілька варіантів видань (книжечка, кишеньковий формат). Кишенькові ПДР для велосипедистів розробити активісти ГО «Київ - Велосипедне місто» спеціально для проекту «Велосипедом до школи» в місті Васильків. Їх також розповсюджували серед учнів безкоштовно.


Веломапа[ред. | ред. код]

У вересні 2017 року, командою активістів розпочато масштабне дослідження та збір інформації про наявну велосипедну інфраструктуру в Києві.

Отримані дані ГО «Київ - Велосипедне місто» підбило такі загальні підсумки:[1]

 • сумарна довжина велосипедних доріжок і велосмуг у Києві - 58 км;
 • 12 км - загальна довжина смуг громадського транспорту де дозволено рух на велосипеді;
 • в Києві є 456 локацій, облаштованих велосипедними парковками.

У червні 2018 року Веломапа Києва, завдяки співпраці ГО "Київ - Велосипедне місто" та міської ініціативи Kyiv Smart City, стала частиною муніципального цифрового сервісу з відкритими даними на базі інформаційно-аналітичної системи «Майно». Що активно було висвітлено у численних ЗМІ. [2][3][4][5][6][7][8]. Попри зафіксовані фактичні цифри наявної велоінфраструктури Києва, деякі службовці та представники громадських організацій помилково перебільшують або навмисно занижають довжину велосипедних доріжок в місті.[9][10][11]

Отримані дані після другого року дослідження розвитку велосипедної інфраструктури Києва ГО "Київ - Велосипедне місто"та міською ініціативою "Kyiv Smart City у 2018 році:

 • сумарна довжина велосипедних доріжок і велосмуг у Києві - 69 км;
 • 17 км - загальна довжина смуг громадського транспорту де дозволено рух на велосипеді;
 • в Києві є 811 локацій, облаштованих велосипедними парковками.

Аналіз ГО «Київ - Велосипедне місто» розвитку велосипедної інфраструктури у 2019 році:

 • сумарна довжина велосипедних доріжок і велосмуг у Києві - 91,5 км;
 • 17 км - загальна довжина смуг громадського транспорту де дозволено рух на велосипеді, не змінилась;
 • в Києві є 935 локацій, облаштованих велосипедними парковками.

Посібник з облаштування велопарковок[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Веломапа. www.kyivbikecity.org. Процитовано 2018-07-19. 
 2. посилання. Карта велосипедної інфраструктури Києва. The Village Україна. Процитовано 2018-07-19. 
 3. У Києві тестують мапу велосипедної інфраструктури | Na chasi. Na chasi (uk-UA). 2018-06-08. Процитовано 2018-07-19. 
 4. У Києві створили онлайн-мапу велосипедної інфраструктури | НашКиев.UA. Интернет-журнал «Наш Киев» (ru). Процитовано 2018-07-19. 
 5. У Києві створили тестову версію мапи велосипедної інфраструктури (uk). Процитовано 2018-07-19. 
 6. У Києві створили інтерактивну мапу велоінфраструктури. Українська правда (uk). Процитовано 2018-07-19. 
 7. У Києві з'явилася тестова версія мапи велосипедної інфраструктури столиці. 112.ua (uk-UA). Процитовано 2018-07-19. 
 8. Вечірній Київ :: У мережі з'явилася інтерактивна веломапа Києва. vechirniykiev.com.ua (uk-UA). Процитовано 2018-07-19. 
 9. (www.dw.com), Deutsche Welle. Києвом на велосипеді - завдання не для слабких нервів | DW | 19.07.2018. DW.COM (uk). Процитовано 2018-07-19. 
 10. В КГГА представили Концепцию развития велоинфраструктуры Киева - ITC.ua. ITC.ua (ru-RU). 2018-04-04. Процитовано 2018-07-19. 
 11. Представлена концепция развития велоинфраструктуры города. Большой Киев (ru). 2018-04-04. Процитовано 2018-07-19. 

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Веломапа Києва
 2. Веломапа Києва підсумок за 2017 рік
 3. ПДР для велосипедистів, ГО "АВК"
 4. ПДР для велосипедистів, ГО "Київ - Велосипедне місто"
 5. Проект "Велосипедом до школи" м.Васильків
 6. Київська сотка
 7. ДСТУ 2587:2010 Розмітка дорожня
 8. Перша Велодоріжка в Києві
 9. На Русанівці намалювали велодоріжку
 10. У КИЄВІ ВІДКРИЛИ ВЕЛОДОРІЖКУ З ТРОЄЩИНИ В ЦЕНТР МІСТА
 11. Перші київські велосипедисти, Клуб коренного Киевлянина
 12. История киевского велосипеда